Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
9. 6. 2017 15:55

Politikář: Libido americké elity. Nejen hlava a nohy, seznam politických orgánů je mnohem delší

V šesté nejmírumilovnější zemi světa propukla volební kampaň. Facebook se plní fotkami ozbrojených politiků.
Foto: Zoom Team / Shutterstock.com

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Dobrý den, milí čtenáři, ahoj lidi, jak se máte?

V České republice, podle Světového mírového indexu šesté nejmírumilovnější zemi světa, konečně propukla volební kampaň. Což se pozná podle toho, že přibývá politiků, kteří se fotí se střelnými zbraněmi a dávají to na Facebook.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, podle průzkumu 5. nejpopulárnější politička v republice, se pochlubila veselým snímkem z dětského dne, na kterém míří hlavní přímo na fotografa. Úplně mě to nabilo energií, napište mi, co si o tom myslíte!

Parlament mezitím usilovně kutá nad zákonem, jak zapojit ozbrojené civilní obyvatelstvo do obrany státu. Nejvyšší Světový mírový index má Island, na posledním 163. místě se nachází Sýrie a před ní Afghánistán s Irákem.

* * * Politika se nedělá nohama, ale hlavou, mozkem, informovala tento týden hlava státu, byvši dotazována na hodnocení svého zdravotního stavu.

To je, jako u Zemana obvykle, jen půl pravdy. Politika se dělá vším možným, například brzlíkem, někteří borci stříhají ušima, velmi důležité bývají ruce a paže, do vzduchu zaťaté pěsti, železný stisk Macron vs. Trump, zdvižené pravice a vztyčené prostředníčky, salutování; nezapomínejme ale ani na žlučník, chrup a tak dále. Seznam politických orgánů je dlouhý.

Jo - a taky srdcem. Nejvyšší představitel země, který ho má na pravém místě, se pozná například tak, že když zemře nějaká jedinečná osobnost, spojená s šířením dobrého jména vlasti, tak to státník veřejně zaznamená, zmíní a vyzdvihne její zásluhy. Taky může vyslovit lítost a soustrast, poslat věnec atd. Tak se například pečuje o kulturní dědictví, ale i o národní hrdost a sounáležitost. Kromě jiného se to na vysoké úrovni dělá ze slušnosti.

Miloš Zeman k Jiřímu Bělohlávkovi mlčel jako hrob.

Klubu českého pohraničí poslal pozdravný dopis. Tady je Zemanovo pojetí národní hrdosti, její pramen.

* * * Místopředseda ÚV KŠCM pro ideově politickou práci a komunikaci Josef Skála se u příležitosti 70. výročí Marshallova plánu, tohoto neblaze proslulého kukaččího vejcete mezinárodního imperialismu, zamyslel nad dějinami. Na článku oceňujeme tradiční a barvitou slovní zásobu: Appeasement nebyl naivním úletem. Byl to zákeřný podraz. V Hitlera vkládal třídní naděje. Stály mu i za mnichovanské zrady. Blitzkrieg to křivákům vrátil s úroky. A také: Bestii zlámal vaz až Sovětský svaz. (Rýmuje se to teprve po úspěšném paktu Molotov-Ribbentrop, pozn. naší red.)

Dál citujme výběrově: Libido americké elity odtajnila Trumanova doktrína. - Bičem byl jaderný monopol. Truman jím harašil už na Postupimské konferenci. Došlo však na slova Kominterny. - Marshallův plán … trval na zrušení všeho, co stálo v cestě americké expanzi. Její kořistí, dostupnou po válce hluboko pod cenou, se stalo rodinné stříbro desítek zemí. - Naše země si to odepřela. Do koalice ochotných proti zemi, jíž vděčí za záchranu před genocidou, se hrne až teď. Až coby kolonie cizího kapitálu po sametovém švindlu. Mindrák z toho, jak se rozhodla před 70 lety, má jen fanatik s IQ tykve.

Konec informace pro koaliční partnery KSČM (ÚV sídlí na stejné adrese jako Klub českého pohraničí). A pro zájemce o libido americké elity. Tykvi čest!

* * * Lubomír Zaorálek si posteskl, že lidi nám málo čtou, a volební program sociální demokracie (preference 10 procent) už vůbec. Má pravdu, místopředseda pro programové otázky. Alfabetickou kulturu už dávno vytlačila ikonická, a kdo si toho ještě nevšiml, ať si prostuduje Facebook Andreje Babiše (preference 31 procent). Jsou tam zprávičky jako na čé té déčku, ale sorry jako.

* * * Ještě do Poslanecké sněmovny. Když schůzuje, na začátku každého dne se nejprve předčítají omluvenky. V pátek ji výjimečně a s těžkým srdcem poslal kromě notorických absentérů také poslanec Babiš, a to z pracovních důvodů. Viz odpolední Facebook níže.

Makáme. Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Překážkář Warholm a běžkyně Hassanová jsou nejlepšími atlety Evropy

Světový rekordman a olympijský šampion na 400 metrů překážek Karsten Warholm a univerzální nizozemská běžkyně Sifan Hassanová, která získala tři medaile na olympijských hrách v Tokiu, jsou nejlepšími atlety Evropy za rok 2021. Warholm v anketě Golden Tracks Evropské atletiky obhájil vítězství z roku 2019, Hassanová triumfovala poprvé. Loni se ceny kvůli koronaviru nevyhlašovaly.

Warholm vyhrál díky fantastické sezoně, v níž v Oslu časem 46,70 překonal bezmála tři desítky let starý světový rekord Kevina Younga a pak v nevídaném olympijském finále posunul hranici lidských možností na jednom okruhu s překážkami pod 46 sekund. Jeho výkon 45,94 by byl kvalitní i na hladké čtvrtce. Sám se na olympijský závod podíval několikrát ze záznamu v různých jazycích. "Poslouchal jsem jen ty emoce. Ty byly hlavní, i když jsem moc nerozuměl. Myslím, že to bylo dobré," usmíval se při slavnostním ceremoniálu.

Třetí rok za sebou pětadvacetiletý Nor ve své hlavní disciplíně neprohrál. Triumfoval i ve finále Diamantové ligy v Curychu. "Vždycky si myslím, že se mohu ještě zlepšit, ale teď už to bude těžší," uznal. Vzápětí ale doplnil, že motivace mu rozhodně nechybí. Ve finále evropského atletického ocenění předčil dva jiné olympijské vítěze - švédského tyčkaře Armanda Duplantise a italského sprintera Marcella Jacobse.

Hassanová v Tokiu útočila na tři zlaté medaile. Vyhrála závody na 5000 a 10.000 metrů, ale na patnáctistovce skončila třetí. Na jaře byla krátce světovou rekordmankou na 10.000 metrů. Její čas 29:06,82 z Hengela ale jen o dva dny později překonala Etiopanka Letesenbet Gideyová. Osmadvacetiletá Nizozemka na trůnu vystřídala ruskou výškařku Marii Lasickeneovou, která se díky triumfu na olympijských hrách a ve finále Diamantové ligy dostala mezi finalistky i tentokrát. Stejně jako olympijská vítězka v hodu kladivem Anita Wlodarczyková z Polska ale na hvězdnou Nizozemku nestačila.

Úspěch ženské nizozemské atletiky podtrhla překážkářka Femke Bolová, která získala cenu pro vycházející hvězdu vyhlašovanou českým viceprezidentem Evropské atletiky Liborem Varhaníkem. Jednadvacetiletá Nizozemka na své hlavní trati vyhrála všechny závody s výjimkou bleskurychlého olympijského finále, kde nestačila na americké hvězdy Sydney McLaughlinovou a Dalilah Muhammadovou. Ty se dostaly pod hranici bývalého světového rekordu, Bolová časem 52,03 překonala evropský rekord a zařadila se za ně na třetí místo historických tabulek.

Totéž ocenění v mužské kategorii si odnesl devatenáctiletý Francouz Sasha Zhoya. Na mistrovství světa juniorů dvakrát překonal juniorský světový rekord na 110 metrů překážek. Posunul ho celkem o 27 setin na 12,72 sekundy.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Itálii začala lyžařská sezóna. Lyžaři musejí mít covidový pas

V Itálii dnes začala zimní lyžařská sezona. Jako první zprovoznilo své vleky alpské středisko Breuil - Cervinia, které má sjezdovky na italské i švýcarské straně Alp, napsal deník La Repubblica. Loňskou zimní sezonu silně poznamenala epidemie covidu-19. I letos lyžaři musí dodržovat celou řadu opatření.

Podle stávajících pravidel se při vstupu do areálu musí návštěvníci prokázat covidovým pasem. Ten získají, pokud jsou naočkovaní alespoň první dávkou vakcíny proti covidu-19, mají negativní test či se uzdravili maximálně před šesti měsíci z nemoci covid-19. V areálu musí mít lyžaři také nasazenou roušku či respirátor.

Podle šéfa střediska Herberta Tovagliariho byl zájem o lyžování dnes dosti vysoký. Covidové certifikáty kontrolovali zaměstnanci ručně, fronty však nebyly moc dlouhé. V příštích týdnech chce provozovatel nainstalovat automatizovanou kontrolu certifikátů, která by odbavení měla urychlit. Systém by měl být připravený do Vánoc, kdy se do hor obvykle vypraví velký počet lidí.

Loňská zimní sezona v mnoha alpských střediscích v Itálii prakticky neodstartovala. Po dlouhou dobu platil vládní zákaz provozu vleků i cestování mezi regiony. Tehdejší kabinet premiéra Giuseppa Conteho pak provozovatelé areálů kritizovali za to, že datum spuštění vleků opakovaně odkládal. Někdy se tak stalo jen několik málo dnů před plánovaným startem. Vleky a lanovky se nakonec mohly rozjet až pozdě na jaře. Některé areály pak nabízely na ledovcích takzvané letní lyžování.

Provozovatelé lyžařských areálů však letos mají naději na lepší sezonu také díky vývoji epidemie covidu-19. Podle Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je většina severoitalských regionů v nejnižším, zeleném, stupni rizika. Jedinou výjimkou je Benátsko, kde leží například Cortina d´Ampezzo, které je ve středním, oranžovém, stupni rizika. I tam by se ale vleky měly rozjet, až to počasí umožní.

Další zprávy