Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
9. 6. 2017 15:55

Politikář: Libido americké elity. Nejen hlava a nohy, seznam politických orgánů je mnohem delší

V šesté nejmírumilovnější zemi světa propukla volební kampaň. Facebook se plní fotkami ozbrojených politiků.
Foto: Zoom Team / Shutterstock.com

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Dobrý den, milí čtenáři, ahoj lidi, jak se máte?

V České republice, podle Světového mírového indexu šesté nejmírumilovnější zemi světa, konečně propukla volební kampaň. Což se pozná podle toho, že přibývá politiků, kteří se fotí se střelnými zbraněmi a dávají to na Facebook.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, podle průzkumu 5. nejpopulárnější politička v republice, se pochlubila veselým snímkem z dětského dne, na kterém míří hlavní přímo na fotografa. Úplně mě to nabilo energií, napište mi, co si o tom myslíte!

Parlament mezitím usilovně kutá nad zákonem, jak zapojit ozbrojené civilní obyvatelstvo do obrany státu. Nejvyšší Světový mírový index má Island, na posledním 163. místě se nachází Sýrie a před ní Afghánistán s Irákem.

* * * Politika se nedělá nohama, ale hlavou, mozkem, informovala tento týden hlava státu, byvši dotazována na hodnocení svého zdravotního stavu.

To je, jako u Zemana obvykle, jen půl pravdy. Politika se dělá vším možným, například brzlíkem, někteří borci stříhají ušima, velmi důležité bývají ruce a paže, do vzduchu zaťaté pěsti, železný stisk Macron vs. Trump, zdvižené pravice a vztyčené prostředníčky, salutování; nezapomínejme ale ani na žlučník, chrup a tak dále. Seznam politických orgánů je dlouhý.

Jo - a taky srdcem. Nejvyšší představitel země, který ho má na pravém místě, se pozná například tak, že když zemře nějaká jedinečná osobnost, spojená s šířením dobrého jména vlasti, tak to státník veřejně zaznamená, zmíní a vyzdvihne její zásluhy. Taky může vyslovit lítost a soustrast, poslat věnec atd. Tak se například pečuje o kulturní dědictví, ale i o národní hrdost a sounáležitost. Kromě jiného se to na vysoké úrovni dělá ze slušnosti.

Miloš Zeman k Jiřímu Bělohlávkovi mlčel jako hrob.

Klubu českého pohraničí poslal pozdravný dopis. Tady je Zemanovo pojetí národní hrdosti, její pramen.

* * * Místopředseda ÚV KŠCM pro ideově politickou práci a komunikaci Josef Skála se u příležitosti 70. výročí Marshallova plánu, tohoto neblaze proslulého kukaččího vejcete mezinárodního imperialismu, zamyslel nad dějinami. Na článku oceňujeme tradiční a barvitou slovní zásobu: Appeasement nebyl naivním úletem. Byl to zákeřný podraz. V Hitlera vkládal třídní naděje. Stály mu i za mnichovanské zrady. Blitzkrieg to křivákům vrátil s úroky. A také: Bestii zlámal vaz až Sovětský svaz. (Rýmuje se to teprve po úspěšném paktu Molotov-Ribbentrop, pozn. naší red.)

Dál citujme výběrově: Libido americké elity odtajnila Trumanova doktrína. - Bičem byl jaderný monopol. Truman jím harašil už na Postupimské konferenci. Došlo však na slova Kominterny. - Marshallův plán … trval na zrušení všeho, co stálo v cestě americké expanzi. Její kořistí, dostupnou po válce hluboko pod cenou, se stalo rodinné stříbro desítek zemí. - Naše země si to odepřela. Do koalice ochotných proti zemi, jíž vděčí za záchranu před genocidou, se hrne až teď. Až coby kolonie cizího kapitálu po sametovém švindlu. Mindrák z toho, jak se rozhodla před 70 lety, má jen fanatik s IQ tykve.

Konec informace pro koaliční partnery KSČM (ÚV sídlí na stejné adrese jako Klub českého pohraničí). A pro zájemce o libido americké elity. Tykvi čest!

* * * Lubomír Zaorálek si posteskl, že lidi nám málo čtou, a volební program sociální demokracie (preference 10 procent) už vůbec. Má pravdu, místopředseda pro programové otázky. Alfabetickou kulturu už dávno vytlačila ikonická, a kdo si toho ještě nevšiml, ať si prostuduje Facebook Andreje Babiše (preference 31 procent). Jsou tam zprávičky jako na čé té déčku, ale sorry jako.

* * * Ještě do Poslanecké sněmovny. Když schůzuje, na začátku každého dne se nejprve předčítají omluvenky. V pátek ji výjimečně a s těžkým srdcem poslal kromě notorických absentérů také poslanec Babiš, a to z pracovních důvodů. Viz odpolední Facebook níže.

Makáme. Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy