Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
9. 6. 2017 15:55

Politikář: Libido americké elity. Nejen hlava a nohy, seznam politických orgánů je mnohem delší

V šesté nejmírumilovnější zemi světa propukla volební kampaň. Facebook se plní fotkami ozbrojených politiků.
Foto: Zoom Team / Shutterstock.com

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Dobrý den, milí čtenáři, ahoj lidi, jak se máte?

V České republice, podle Světového mírového indexu šesté nejmírumilovnější zemi světa, konečně propukla volební kampaň. Což se pozná podle toho, že přibývá politiků, kteří se fotí se střelnými zbraněmi a dávají to na Facebook.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, podle průzkumu 5. nejpopulárnější politička v republice, se pochlubila veselým snímkem z dětského dne, na kterém míří hlavní přímo na fotografa. Úplně mě to nabilo energií, napište mi, co si o tom myslíte!

Parlament mezitím usilovně kutá nad zákonem, jak zapojit ozbrojené civilní obyvatelstvo do obrany státu. Nejvyšší Světový mírový index má Island, na posledním 163. místě se nachází Sýrie a před ní Afghánistán s Irákem.

* * * Politika se nedělá nohama, ale hlavou, mozkem, informovala tento týden hlava státu, byvši dotazována na hodnocení svého zdravotního stavu.

To je, jako u Zemana obvykle, jen půl pravdy. Politika se dělá vším možným, například brzlíkem, někteří borci stříhají ušima, velmi důležité bývají ruce a paže, do vzduchu zaťaté pěsti, železný stisk Macron vs. Trump, zdvižené pravice a vztyčené prostředníčky, salutování; nezapomínejme ale ani na žlučník, chrup a tak dále. Seznam politických orgánů je dlouhý.

Jo - a taky srdcem. Nejvyšší představitel země, který ho má na pravém místě, se pozná například tak, že když zemře nějaká jedinečná osobnost, spojená s šířením dobrého jména vlasti, tak to státník veřejně zaznamená, zmíní a vyzdvihne její zásluhy. Taky může vyslovit lítost a soustrast, poslat věnec atd. Tak se například pečuje o kulturní dědictví, ale i o národní hrdost a sounáležitost. Kromě jiného se to na vysoké úrovni dělá ze slušnosti.

Miloš Zeman k Jiřímu Bělohlávkovi mlčel jako hrob.

Klubu českého pohraničí poslal pozdravný dopis. Tady je Zemanovo pojetí národní hrdosti, její pramen.

* * * Místopředseda ÚV KŠCM pro ideově politickou práci a komunikaci Josef Skála se u příležitosti 70. výročí Marshallova plánu, tohoto neblaze proslulého kukaččího vejcete mezinárodního imperialismu, zamyslel nad dějinami. Na článku oceňujeme tradiční a barvitou slovní zásobu: Appeasement nebyl naivním úletem. Byl to zákeřný podraz. V Hitlera vkládal třídní naděje. Stály mu i za mnichovanské zrady. Blitzkrieg to křivákům vrátil s úroky. A také: Bestii zlámal vaz až Sovětský svaz. (Rýmuje se to teprve po úspěšném paktu Molotov-Ribbentrop, pozn. naší red.)

Dál citujme výběrově: Libido americké elity odtajnila Trumanova doktrína. - Bičem byl jaderný monopol. Truman jím harašil už na Postupimské konferenci. Došlo však na slova Kominterny. - Marshallův plán … trval na zrušení všeho, co stálo v cestě americké expanzi. Její kořistí, dostupnou po válce hluboko pod cenou, se stalo rodinné stříbro desítek zemí. - Naše země si to odepřela. Do koalice ochotných proti zemi, jíž vděčí za záchranu před genocidou, se hrne až teď. Až coby kolonie cizího kapitálu po sametovém švindlu. Mindrák z toho, jak se rozhodla před 70 lety, má jen fanatik s IQ tykve.

Konec informace pro koaliční partnery KSČM (ÚV sídlí na stejné adrese jako Klub českého pohraničí). A pro zájemce o libido americké elity. Tykvi čest!

* * * Lubomír Zaorálek si posteskl, že lidi nám málo čtou, a volební program sociální demokracie (preference 10 procent) už vůbec. Má pravdu, místopředseda pro programové otázky. Alfabetickou kulturu už dávno vytlačila ikonická, a kdo si toho ještě nevšiml, ať si prostuduje Facebook Andreje Babiše (preference 31 procent). Jsou tam zprávičky jako na čé té déčku, ale sorry jako.

* * * Ještě do Poslanecké sněmovny. Když schůzuje, na začátku každého dne se nejprve předčítají omluvenky. V pátek ji výjimečně a s těžkým srdcem poslal kromě notorických absentérů také poslanec Babiš, a to z pracovních důvodů. Viz odpolední Facebook níže.

Makáme. Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy