reklama
 
 

Politikář: Měsíc česko-čínského přátelství v roce krtka

19. 6. 2015 16:45
Výrobci roundupu si mnou ruce, sociální sítě žijí herbicidem. Kvalitní product placement.

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Jak jste si možná všimli, tento týden byl za účasti stranických a státních představitelů obou zemí slavnostně zahájen měsíc česko-čínského přátelství. Prodali jsme Krtečka - do kategorie levnějšího 3D standardu, ne do zvěrokruhu.

Tajný dodatek smlouvy o autorských právech zároveň zapovídá šíření epizody Krtek a televizor (1970) na území Čínské lidové republiky. Jde o díl, ve kterém Krteček rozčiluje zahrádkáře a ten mu jde po krku volaje proslulé: „Zničit krtka!“. Podvratné heslo – v googlepřekladu 摧毀摩爾 – podle memoranda poškozuje oprávněné zájmy dětských diváků a Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.

Cenzuru neobměkčilo ani to, že ve filmu nakonec všechno dobře dopadne a děda tu lahev s lebkou a hnáty na Krtečka nevytáhne.

Mimochodem, co v ní asi bylo? Roundup? Něco ještě horšího?

* * * Andrej Babiš má za sebou pestrý týden. Jeho spindoktoři se v pondělí pravděpodobně rozhodli, že je třeba stůj co stůj přijít s něčím, co přebije tu příšernou fotku od pisoáru, což se díky novým kauzám chemického útoku na pole a kompro útoku na poslance víceméně podařilo.

Ad) ta chemie: Výrobci roundupu si mnou ruce, sociální sítě žijí herbicidem. Ale byl product placement v Reportéři ČT patřičně označen?

* * * Mluvčí Ovčáček informoval, že prezident republiky přijal na Pražském hradě generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana. Oba muži se již dříve sblížili u příležitosti Hovorů z Lán, tentokrát však šlo o něco jiného.

Rozhlas vyhlásil pozoruhodnou internetovou anketu „Koho považujete za nejzápornější postavu našich dějin?“ a z průběžných výsledků panuje na Hradě mírně řečeno rozladění, zejména v pozdních odpoledních hodinách. Nejde ani tak o to, že Miloš Zeman (8,4 %) předstihl Emanuela Moravce (5,9 %). Problémem je už sama vysoká koncentrace prezidentů republiky – šest v top 10. A Kalousek před Biľakem, v pořádku, ale jak to, že až za Čurdou?

Ovčáček odmítl schůzku Zeman-Duhan komentovat s odůvodněním, že by se ho zase někdo mohl pokusit zbaběle nařknout z pokusu o zasahování do svaté nezávislosti veřejnoprávních médií. Pouze podotkl: Je třeba si položit otázku, do jaké míry by eventuálně mohly být výsledky cinklé, kdo má tuto dětinskou pomstu na svědomí a komu taková sprostá manipulace slouží. Stížnost k radě už má pan kancléř v šuplíku.

* * * Cesty k ekonomické prosperitě jsou někdy zatraceně klikaté. Například Okresní hospodářská komora v Ústí nad Labem navrhla uspořádat sčítání Romů a do takzvaných vyloučených lokalit nasadit armádu. Zřejmě až poté, co bude sečteno, aby bylo jasné, kolik mužů a techniky je potřeba. O případu referoval tamní Deník.

* * * Celý svět s napětím sleduje dva velké příběhy nekonečného zachraňování: Řecko (Grexit) a Grand Prix České republiky (Exit 182 Kývalka). Tanec bilionů. Nechtěly by si to oba vyjednávací týmy na chvíli prohodit? Hezký víkend, milí čtenáři.

autor: Jan Lipold | 19. 6. 2015 16:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama