Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
19. 6. 2015 16:45

Politikář: Měsíc česko-čínského přátelství v roce krtka

Výrobci roundupu si mnou ruce, sociální sítě žijí herbicidem. Kvalitní product placement.
Foto: ČTK

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Jak jste si možná všimli, tento týden byl za účasti stranických a státních představitelů obou zemí slavnostně zahájen měsíc česko-čínského přátelství. Prodali jsme Krtečka - do kategorie levnějšího 3D standardu, ne do zvěrokruhu.

Tajný dodatek smlouvy o autorských právech zároveň zapovídá šíření epizody Krtek a televizor (1970) na území Čínské lidové republiky. Jde o díl, ve kterém Krteček rozčiluje zahrádkáře a ten mu jde po krku volaje proslulé: „Zničit krtka!“. Podvratné heslo – v googlepřekladu 摧毀摩爾 – podle memoranda poškozuje oprávněné zájmy dětských diváků a Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.

Cenzuru neobměkčilo ani to, že ve filmu nakonec všechno dobře dopadne a děda tu lahev s lebkou a hnáty na Krtečka nevytáhne.

Mimochodem, co v ní asi bylo? Roundup? Něco ještě horšího?

* * * Andrej Babiš má za sebou pestrý týden. Jeho spindoktoři se v pondělí pravděpodobně rozhodli, že je třeba stůj co stůj přijít s něčím, co přebije tu příšernou fotku od pisoáru, což se díky novým kauzám chemického útoku na pole a kompro útoku na poslance víceméně podařilo.

Ad) ta chemie: Výrobci roundupu si mnou ruce, sociální sítě žijí herbicidem. Ale byl product placement v Reportéři ČT patřičně označen?

* * * Mluvčí Ovčáček informoval, že prezident republiky přijal na Pražském hradě generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana. Oba muži se již dříve sblížili u příležitosti Hovorů z Lán, tentokrát však šlo o něco jiného.

Rozhlas vyhlásil pozoruhodnou internetovou anketu „Koho považujete za nejzápornější postavu našich dějin?“ a z průběžných výsledků panuje na Hradě mírně řečeno rozladění, zejména v pozdních odpoledních hodinách. Nejde ani tak o to, že Miloš Zeman (8,4 %) předstihl Emanuela Moravce (5,9 %). Problémem je už sama vysoká koncentrace prezidentů republiky – šest v top 10. A Kalousek před Biľakem, v pořádku, ale jak to, že až za Čurdou?

Foto: Český rozhlas, www.hrdina.cz

Ovčáček odmítl schůzku Zeman-Duhan komentovat s odůvodněním, že by se ho zase někdo mohl pokusit zbaběle nařknout z pokusu o zasahování do svaté nezávislosti veřejnoprávních médií. Pouze podotkl: Je třeba si položit otázku, do jaké míry by eventuálně mohly být výsledky cinklé, kdo má tuto dětinskou pomstu na svědomí a komu taková sprostá manipulace slouží. Stížnost k radě už má pan kancléř v šuplíku.

* * * Cesty k ekonomické prosperitě jsou někdy zatraceně klikaté. Například Okresní hospodářská komora v Ústí nad Labem navrhla uspořádat sčítání Romů a do takzvaných vyloučených lokalit nasadit armádu. Zřejmě až poté, co bude sečteno, aby bylo jasné, kolik mužů a techniky je potřeba. O případu referoval tamní Deník.

* * * Celý svět s napětím sleduje dva velké příběhy nekonečného zachraňování: Řecko (Grexit) a Grand Prix České republiky (Exit 182 Kývalka). Tanec bilionů. Nechtěly by si to oba vyjednávací týmy na chvíli prohodit? Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy