Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
13. 6. 2014 22:37

Politikář: Vláda má tajný plán, jak odvrátit stávku dabérů

Jednání bylo bouřlivé. Babiš odmítl sáhnout do rozpočtové rezervy. Škrtat bude vnitro a BIS.
Foto: Aktuálně.cz

Politikář je pravidelná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Průměrný Čech se polovinu tohoto týdne věnoval boji s horkem a jeho klimatizacemi, nebo přerovnání žebříčku států podle koeficientu utrpení tamějších disidentů. V noci na pátek naštěstí začal fotbal a lidi přišli na jiné myšlenky.

* * * Zatímco v Brazílii stávkuje hromadná doprava, naším pracovním trhem hýbou spory o dubbing, respektive o výdělky českých dabérů. Předpokládáme, že se do věci vloží politici a stávku odvrátí dřív, než by zneškodnila televizní program. Dobře vědí, že vlna nespokojenosti by pak mohla smést i je samotné, protože mistrovství světa za měsíc skončí, obyvatelstvo začne vyhledávat i jiné pořady a reprízy nepůjde vysílat donekonečna.

Krizový plán vlády počítá s tím, že dabéři začnou dostávat státní zakázky. V první vlně půjde o dabing zahraničních politiků v televizním zpravodajství, například už teď se proslýchá, že hlasem Baracka Obamy se stane Jiří Hromada, kdežto Putina ztvární Jan Kanyza a výběrové řízení na Merkelovou vyhraje Jiří Lábus.

Druhá výzva se bude týkat předabování domácích politiků. Jednání vlády bylo ovšem bouřlivé. Andrej Babiš (ten přijde na řadu jako první) odmítl sáhnout do rezervy s tím, ať všechny zadarmo namluví Stropnický. Když Marksová-Tominová pohrozila demisí a Jourová tím, že se přestane culit, přistoupil na kompromis: první miliardu na dabing musí ušetřit vnitro a BIS z rozpočtové kapitoly Dvojníci.

Investiční pobídka splní dvojí účel. Zaprvé: Podpoří český dabingový průmysl a rodinné stříbro vypucuje do nevídaného lesku. Zadruhé: Politici si budou moci v klidu plácat, co jim slina na jazyk přinese, nikdo je neuslyší, ale jejich sexappeal stoupne v průměru o 250 procent. (Ovšem kdo bude kromě dabéra dál trvat i na dvojníkovi, musí si odteď najít sponzora.)

Miloš Zeman je plánem vlády nadšen: Jedině investice, opakuji, smysluplné investice jsou zárukou hospodářského růstu. Konkurs na Hradě začíná ve středu, přihlášeni jsou mj. Viktor Preiss, Pavel Soukup a Petr Čtvrtníček.

* * * Nejen televize ohlásily reprízy. Například ČSSD pobočka Praha představila své komunální lídry. V čele s ředitelem motolské nemocnice Miloslavem „Kulichem“ Ludvíkem, který v seriálu Zastupitelstvo hraje od roku 2002.

* * * Svět zpráv nemilosrdně tepe. Z vlastní zkušenosti doporučujeme sledovat ho průběžně, aby vás pak nerozhodil titulek, který senzačně oznamuje něco, o čem jste si mysleli, že je to už dávno úplná samozřejmost. A ono vám zas něco uniklo. Tak třeba dneska: „Jamajka chystá částečnou legalizaci marihuany“. Anebo dokonce: „Pražský dopravní podnik zajistí prodej jízdenek v metru sám.“

* * * Tisk informoval, že v thajboxerském zápase, který byl součástí sedmi kejklí kouzelníka Žita, padl Daniel Landa. Se ctí. Neméně nás zaujala fotografie, na které s bijcem pózuje miliardář, filantrop, matematik a autor Demokracie 2.1 Karel Janeček. No ovšem, ta podoba!

* * * Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci varoval občany, že letos „v oblíbených letoviscích nemusí být bezpečno.“ Seznam destinací bude zamini po celé prázdniny průběžně aktualizovat podle toho, kterou zemi se prezident republiky rozhodne vyzvat na souboj. Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

Další zprávy