Trestných činů v Česku loni ubylo. Policisté jich napočítali o 40 tisíc méně než v roce 2014. Vraždilo se u nás nejméně za posledních patnáct let. Druhý rok po sobě klesá kriminalita a stoupá objasněnost trestných činů. Zároveň však policie a vnitro žádají, aby sbor do roku 2020 nabobtnal o čtyři tisíce mužů a žen.
Trend: v dobré ekonomické situaci Česka se snižuje zločinnost a zároveň má posilovat policie. Při nižším náporu by člověk čekal, že bude dělat svou práci lépe, poctivěji a důsledněji, dopouštět se méně přehmatů a chyb. Jenomže to se neděje. Jsme svědky mnoha podivných pochybení, úletů, jednání, která rozbíjí již tak nízkou důvěru v policisty.
Policie jako by zvlčila. Nejen v jedné oblasti, nejen třeba pořádková policie, hlídkaři. Podezřelé postupy se objevují už i u vražd. Policie není zdaleka v tak dobrém stavu, jak tvrdí její vedení a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).
(A samozřejmě nutno hned na začátku dodat, že řada kriminalistů i „obyčejných“ policistů pracuje dobře, je na ně spolehnutí, nezneužívají postavení.)
Podívejme se na několik nepěkných případů. Jako značně odstrašující může sloužit "vyšetření" a odložení předloňské podivné smrti Anety R. Policie ji uzavřela jako sebevraždu. Během vyšetřování se vystřídalo několik státních zástupců. (Ti jsou na tom u nás dost podobně jako policajti; ani jim se mnohdy nedá věřit.) Podle více poznatků kriminalisté případ přinejmenším odflákli, od začátku se údajně soustředili pouze na verzi sebevraždy.
Aneta R. měla v těle třináct bodnořezných ran nožem. Zasáhly plíci a třikrát (!) srdce. Dívka prý před smrtí trpěla toxickou psychózou. Policie nevyslechla několik svědků, absentují klíčové posudky, důkazy z místa činu atd. Rodina dívky byla s prací policie nespokojená, dlouho se marně snažila o nápravu.
Letos v lednu vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nařídila, aby byl případ znovu otevřen. Žalobci kauzu totiž uzavřeli, ač neměli dost důkazů, jež by svědčily, že sebevražda byla jistou příčinou smrti. Postup kriminalistů bude prošetřovat i Generální inspekce policejních sborů (GIBS).
Vraždaři bývali elita
Česká kriminálka měla léta velmi dobré jméno právě při vyšetřování vražd. Tohle byla oblast, která se "neflákala", dělala poctivě. Fakt, že kauzu Anety R. nechá Lenka Bradáčová znovu otevřít, může být signálem, že kredit kriminalistů v této oblasti začíná vadnout. (Podobně odbytý se zdá případ Lukáše Nečesaného, údajného vraha kadeřnice, který byl odsouzen, ale na zásah Nejvyššího soudu se dostal z vězení na svobodu.)
Taky kauza "Sisák a Hala" je pro policii mimořádně zlá. Žalobce pražského vrchního státního zastupitelství Adam Borgula potvrdil deníku Právo, že nechal v týmu vyměnit několik kriminalistů: "Využil jsem svých dozorových oprávnění a z důvodů pochybení některých osob činných v policejním orgánu jsem přikázal, aby v uvedené věci prováděly úkony jiné osoby služebně činné v policejním orgánu."
Vyšetřují se údajně zmanipulované insolvence firem Via Chem Group a Falkonida. Čtrnáct podezřelých. Šéfy mají být Petr Sisák a právník Ivo Hala. Oba sice skončili ve vazbě, ale při utajené lednové razii jako na potvoru nebyli doma. GIBS i policie zjišťuje, jestli je někdo předem varoval. Po týdnu se sami přihlásili policii. (Mohli mít dost času zamést stopy.)
Z úniku je podezírán taky bývalý důstojník protikorupční policie, který v současnosti pracuje jako koncipient v advokátní kanceláři, již si najímá Petr Sisák. To by bylo typické: policajt, odchod od policie do advokátní kanceláře, vazby zůstanou a informace mají kudy unikat. Hala podle některých informací věděl již o rok dřív, že ho policie vyšetřuje, nějaký člověk mu nabízel prodej materiálů z velmi utajovaného šetření. Hala se obrátil na GIBS... (Obával se, že na něj nastražili léčku?)
Zajedeme k bankomatu, pane řidiči
Pro policii je zlé, že se zřejmě nepodařilo zastavit starou prohnilou praxi, kdy podnikatelé (nejrůznějšího druhu), právníci a lobbisté dostávali, přesně řečeno kupovali informace zevnitř policie, které se týkaly jejich byznysu. Jich samých či konkurence.
Podobná byla loňská "olomoucká kauza", již antimafiánský útvar ÚOOZ nazval Vidkun. Stíhán v ní je olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) a náměstek tamního krajského ředitele policie Karel Kadlec. Rozbořil prý Kadlecovi nabídl úplatek, pokud zastaví vyšetřování dotačního podvodu při stavbě olomouckého jezdeckého areálu.
Inspekce loni v říjnu zatýkala i v ÚOOZ. Sebrala zástupce šéfa odboru násilí Vokála. Měl sbírat informace z policejních databází a probíhajících trestních řízení a předávat je podnikateli. Ten si určoval, kteří majitelé firem a které podniky ho interesují.
Lepší stav nepanuje ani u "obyčejné" policie. Dva pražští hlídkaři vyfasovali (zatím nepravomocně) podmínku za to, že nechali loni v únoru běžet opilého řidiče. Jeho prohřešek nijak neřešili.
Žalováni však byli za uplácení a zneužití pravomoci. Během nočních služeb si vytipovávali luxusní auta, Porsche Cayene, Audi A6, Range Rover či Volvo XC90, a pak se jejich řidiče snažili nachytat. S jedním provinilcem hlídka dokonce jela k bankomatu, protože neměl cash... Většinou šlo o alkohol za volantem.
Inspektoři GIBS je sledovali a natáčeli. Soudu však předložené důkazy o korupci nestačily. Předseda senátu Dušan Doubek pravil: „Předání úplatků není prokázáno a není to patrné ani z kamerových záznamů. Soud tedy neměl dostatek důkazů pro to, aby jednoznačně určil, že se hlídka žalovaných činů dopustila.“
Nicméně také tento případ se i pro naprostého laika jeví jako celkem jasný a zřetelný, byť obvodní soud důkazy o korupci nepřijal. To mohla zavinit buď slabá práce inspektorů a žalobce (ten důkazy považuje za dosti silné), nebo neochota soudce poslat hlídkaře za mříže. Nevíme.
Jiný případ, nikoli hospodářský či korupční, se odehrál na začátku února, když v Praze demonstrovala Pegida a její čeští nacionální bratři. Rozlícení demonstranti, zřejmě náckové, napadli přenosový vůz Českého rozhlasu. Třískali do oken, trhali za dveře. Jeden pronikl dovnitř. Když osádka vozu žádala policisty o pomoc, řekli jim, tvrdí redaktor Filip Titlbach: "Můžete si za to sami, protože lžete, najměte si svoji vlastní ochranku."
Náckomilové s obuškem
Pokud se toto stalo, pak oni policajti už stáli na druhé straně, na pozicích nácků. Redaktor, zdá se, nemá důvod, aby si věc vymýšlel.
Vyšetřování ale nejspíš povede do ztracena. "Bohužel se nepovedlo ztotožnit osobu u vozu Českého rozhlasu... Udělali jsme maximum pro to, abychom toho policistu našli, který se měl takto chovat. Uvidíme, jestli se to povede ještě do pondělka," řekl v sobotu Chovanec. Nepodařilo se ztotožnit!
Zvláštní je, že při antiuprchlických akcích v Praze 5. února večer bylo napadeno nezávislé centrum Klinika. Zřejmě kinderhooligans, mladí náckové, tam házeli zapálené světlice, rozbíjeli okna atd. Zvláštní se to jeví proto, že s touto skupinou nácků se odpoledne pohyboval kriminalista ("muž v hnědé bundě", kterého zachytila četná videa). Jeho úkolem bylo mladíky mírnit a bránit střetu s Antifou. Kam se pak poděl? Když šli kluci na Kliniku (pokud to tedy byli oni), tak mu už padla?
Obecně se má za to, že policisté jsou až příliš vstřícní vůči pravicovým extremistům, že jim jdou na ruku, že proti nim neradi zasahují, spíš si smlsnou na levičácích, případně na studentech. I to by bylo samozřejmě špatné, velmi varovné.
V této souvislosti mrazí ze zprávy, že migrační krize probouzí větší zájem o práci v policii. Tvrdí to policejní prezident Tomáš Tuhý: „Obecně říkám, že v současnosti, kdy je Česká republika součástí problémů, které se týkají zejména ostatních států Evropy, tak zájem českých mužů a žen o práci v českých bezpečnostních sborech stoupá." Prý v tom cítí "trochu vlastenectví, kdy čeští mladíci a dívky chtějí pomoci a přispět trochu při ochraně státu".
Dokonce i hlava policie vnímá uprchlíky a priori jako kriminálníky. Podivuhodné. Mimochodem právě náckové se přece vydávají za vlastence a neustále křičí hesla o národu, Nic než národ a Čechy Čechům. Pokud bude Tuhý nabírat takovéto zájemce, měl by vědět, že jim jistě nejde o pomáhání a chránění.
Kriminalita sice klesá, ale policie se nenachází v dobrém stavu. Je nedostatečně kontrolována a vedena, útvary nedokážou pohlídat citlivé informace, i vražda už se dá odfláknout, náklonnost k náckům přetrvává, korupce uvnitř sboru pokračuje. Do toho se mají přibírat nové "vlastenecké" síly. Absurdní.
Nemělo by se to stát dřív, než začne pořádně fungovat vnitřní kontrola a také inspekce, tedy GIBS. Česká policie začíná v nejednom případě poněkud děsit. A zdá se, že to nikoho moc neznepokojuje.