Martin Novák Martin Novák | Komentáře
9. 2. 2024 10:50

Carlson připomínal s Putinem Shawa, který v roce 1933 na Ukrajině neviděl hladomor

Upřímně jsem váhal, jestli text, který jste teď otevřeli, napsat. Bylo jasné, že bombasticky ohlašované interview amerického moderátora Tuckera Carlsona s ruským vůdcem Vladimirem Putinem nebude rozhovor v pravém smyslu slova, ale spíše Putinův projev, ve kterém bude opakovat své dvě mantry: Jak Západ Rusku ubližuje a že Rusko má historický nárok na Ukrajinu.
Putin v rozhovoru s americkým moderátorem prohlásil, že Rusko nechce válku rozšiřovat | Video: Reuters

Otázka tedy zněla, zda má smysl tyto už dost obehrané hity ruského diktátora šířit dál. Například jeho pravidelné každoroční televizní debatě, v níž se jako by ptají ruští občané, ale vše je samozřejmě dopředu domluvené, dáváme v Aktuálně.cz minimální prostor.

Ale nakonec jsem přece jen ke klávesnici tentokrát usedl, protože Tucker Carslon je člověk, jehož názory a proslovy mají velký vliv na část republikánských voličů ve Spojených státech - a ti sdílejí jeho postoj, že studená válka dávno skončila, že dnešní Rusko není Sovětský svaz a podporovat Ukrajinu, případně jakoukoliv zemi ve východní či střední Evropě proti Rusku, dnes není americký zájem. A v listopadu nás čekají americké prezidentské volby, pravděpodobným republikánským kandidátem bude Donald Trump. Carlson je jeho oblíbenec, něco jako dvorní novinář. Dokonce se Trump zmínil o tom, že o moderátorovi uvažuje jako o svém viceprezidentovi.

Cílem není se Carlsonovi posmívat, ani mu možnost setkat se s Putinem nijak profesionálně nezávidím. Nepatřím k novinářům, kteří se rádi vyjadřují k činnosti jiných novinářů, ale berte to tentokrát jako onu pověstnou výjimku potvrzující pravidlo.

Protrpěl jsem ráno celé dvě hodiny rozhovoru. Jedno očekávání se splnilo: Carlson nedával žádné nepříjemné otázky typu masakr v Buči, ostřelování ukrajinských měst, tisíce mrtvých v Mariupolu nebo Putinova předválečná tvrzení, že Rusko nemá zájem anektovat žádné další území Ukrajiny.

První Putinova odpověď se zvrhla v šestatřicetiminutový monolog o historii. Carlson byl tak uctivý, že "pana prezidenta" nepřerušil. Ruský diktátor se vrátil do 17. století k Perejeslavské dohodě, ve které ukrajinští kozáci vedení Bohdanem Chmelnickým podepsali dohodu s ruským carem. Pro lidi neobeznámené s ruskými a ukrajinskými dějinami je to dost vzdálené téma, nesrozumitelné a nudné. "Moje znalosti historie jsou jen basic," zavtipkoval Američan v reakci.

V dalších pasážích Putin přesvědčoval, že Rusko nezaútočí na Polsko nebo Lotyšsko. Vzpomeňme si ale, jak ruští politici před dvěma lety tvrdili, že západní zpravodajské služby podněcují hysterii o ruské invazi na Ukrajinu, že nic takového se neplánuje. Sám Putin to během ledna a února 2022 dvakrát veřejně popřel. A pak…

Ruský lídr si pak zahrál na tvrďáka a říkal, že porazit Rusko prostě není možné. Strategická porážka Ruska je podle něj něco, co není z tohoto světa. Nabízela se otázka, proč ruská armáda - údajně druhá nejsilnější na světě - nedobyla Kyjev a odtáhla od ukrajinské metropole jak spráskaní psi. Ale Tucker Carlson se nezeptal, holt každý novinář je jiný.

Ze všeho nejvíce americký konzervativní novinář bohužel připomínal britského levicového spisovatele a intelektuála G. B. Shawa. Ten věřil, že Sovětský svaz pod vedením Stalina je pokroková země, a chtěl si to dokázat tím, že tam pojede. Stalin ho samozřejmě využil: Shawovi v hotelu v Kyjevě v roce 1933 naservírovali vydatnou večeři a on pak hlásil do světa, že na Ukrajině žádný hladomor není, že jsou to jen pomluvy. Desítky kilometrů od něj přitom vesnice vymíraly do posledního obyvatele. Hlady.

Zajímavý detail zveřejnila ruská novinářka Jevgenija Albacová na sociální síti X. Všimla si, že své video promující rozhovor s Putinem natočil Carlson na střeše hotelu Ritz Carlton, ze kterého je exkluzivní výhled na Kreml. Podle ní ale novináři nesmějí střechu hotelu používat. Jedinou výjimku dostal v minulosti americký filmový režisér Oliver Stone, když natáčel seriál Svět podle Putina. V něm nechal ruského diktátora se pořádně vymluvit, stejně jako Carlson.

Ten se ke konci rozhovoru zmínil o americkém novináři deníku Wall Street Journal Evanu Gershkovichovi. Ten je už deset měsíců v ruské vazbě, protože pracoval na reportáži o žoldnéřích Wagnerovy skupiny. "Možná porušil nějaké vaše zákony, ale není to špion," uvedl Carlson. Putin odpověděl, že nevylučuje výměnu Gershkoviche za příslušníka ruské Federální a bezpečnostní služby (FSB) Vadima Krasikova. Ten sedí ve vězení v Německu za vraždu velitele čečenských povstalců, spáchanou v Berlíně. Putin řekl, že Krasikov jednal z "vlasteneckých pohnutek". Nenechal už tedy nikoho na pochybách o tom, že vraždu v evropské metropoli nařídil přímo Kreml.

 

Právě se děje

Další zprávy