Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 2. 2013 8:00

Glosa: Jó, Bárta, Vít Bárta, Bártu zná celá parta...

Věci veřejné si zvolily Víta Bártu za předsedu. Cesta do pekel pokračuje
Superguru Věcí veřejných v době, kdy byl jen neformálním vůdcem.
Superguru Věcí veřejných v době, kdy byl jen neformálním vůdcem. | Foto: Reuters

V sobotu 16. února si delegáti Věcí veřejných zvolili Víta Bártu, exministra dopravy, jednoho z původních majitelů bezpečnostní agentury ABL (dnes Mark2 Corporation), za předsedu. Dostal 80 z 98 hlasů, vyhrál hladce.

Věci veřejné byly po celou dobu od voleb 2010 (i před nimi) Věci Bártové. Bárta byl vždy jejich vůdce, guru, superguru. Radek John sloužil jen jako loutka. I když John řídil ministerstvo vnitra, porady se často odehrávaly u Bárty doma, svědčili o tom i náměstci na vnitru. V tomto smyslu je zvolení reálného šéfa také oficiálním šéfem krokem vpřed.

Děsivé pozadí veverek

Co té změně předcházelo, je dnes známo, ale zároveň to lidé pozapomněli. Bárta a jeho firma ABL chtěli proniknout do vysoké politiky. Okupovali tehdy komunální Věci veřejné, které jim měly pomoci splnit plán, jak se dostat k velkým státním zakázkám. Během doby, kdy vévéčka či veverky seděly ve vládě, vyšlo na světlo boží, že Bárta chtěl využít všech prostředků, aby získal maximální vliv a dostal se ke státním penězům: sledování lidí, získávání kompromitujících informací, jimiž by se protivníci dali vydírat, korupce atd. Cokoli.

Pozadí veverek bylo tak děsivé, že se zajídalo i ódéesce a topce. Pár lidí z ODS (tehdy hlavně předseda modrých poslanců Petr Tluchoř) se pokusilo rozbít klub VV. Tluchoř a spol. využili informací o manýrech, které Bárta ve svém klubu zavedl - uplácení poslanců za to, že mu budou zcela oddáni, že ho budou na slovo poslouchat. Význam takové zavázanosti byl jasný: Bárta potřeboval, aby poslanci hlasovali, jak nařídí. Na správném znění zákonů se dá hodně vydělat (viz kupříkladu boj o billboardové plochy, které měly zmizet od dálnic, ale podle některých informací Bárta prosazoval, aby reklamy mohly pokračovat na informačních tabulích, které by ovládl kmotr Roman Janoušek). Guru VV byl za uplácení kolegů nepravomocně odsouzen, ale zasáhl Nejvyšší soud a nakonec rozsudek soudce Jana Šotta padl. Bártu zachránila imunita - peníze kolegům nabízel na jednání klubu VV ve sněmovně, takže je za to nepostižitelný.

Radek John chce všechno, poslancovat, dělat politiku, a zároveň být novinářem.
Radek John chce všechno, poslancovat, dělat politiku, a zároveň být novinářem. | Foto: Ludvík Hradilek

V roce 2010, po sněmovních volbách, měly Věci veřejné 24 poslanců. Po skandálech, jejichž epicentrem byl Vít Bárta (a také poslanec „přes peníze" Michal Babák, který proslul tím, že nosil miliony v hotovosti do banky a posílal je na účet VV, celkem 6,5 milionu korun), dnes straničce zbylo 11 poslanců. Její preference se pohybují okolo 2 procent. Je to sekta, se kterou ani všechny ty popsané hrůzy nehnou. Klidně si do čela zvolí člověka, který ji stvořil a později zničil.

Jsem populista, a kdo je víc

Co Bárta nabízí? Jako od začátku absolutně populistickou politiku. Zveřejnil své desatero. Chce prosazovat levnější potraviny, levnější dálnice. Též boj proti korupci. Samozřejmě jak jinak, nesmí chybět zrušení církevních restitucí. Je to směšné, je to úplně mimo. Z jeho úst zní jako vtip, když chce „bojovat proti korupci", zloděj ječí „chyťte lupiče". Levnější potraviny - kdo by je nechtěl, ale jak to VV udělají? Vymyslí nějaké geniální hnojivo? Nebo někde v EU či jinde někoho podmáznou? Levnější dálnice? Nebyly by tak předražené, kdyby peníze na ně kmotři zčásti nerozkradli. Před půlrokem se psalo o tom, že kmotr Janoušek údajně půjčil Bártovi okolo dvou set milionů Kč na jeho vévéčka a že Bárta nemá na splácení. Kdo by mu pak věřil boj proti kmotrům? Celé je to šílené.

Ale, jak už někdy před rokem řekl Karel Schwarzenberg (TOP 09), který jistě české politické strany zná jak své manžetové knoflíčky, Bárta nedělá nic jiného než jiní v politice (ne všichni). Na Bártu se dá pohodlně ukázat, jeho hříchy byly masivně zveřejňovány a je jasné, že v politice nemá co dělat. Ale kam se hrabe kupříkladu na ČSSD a její vazby na Mosteckou uhelnou. Kam se hrabe na ODS a její spojení s kmotry. Kam se hrabe na ODS a ČSSD a jejich vazby na ČEZ.

Platí, že Bárta se stal terčem. Chtěl totiž urvat kořist, kterou už si jiní šíbři rozdělili, chtěl jim lovit v revíru. Proto se stal NEPŘÍTELEM. Proto finančně analytický útvar ministerstva financí sledoval, jak Michal Babák (od soboty nový místopředseda VV) nosí cash prachy pro VV do banky. Proč nic takového nepotkalo jiné strany? Buďme si tisíciprocentně jisti, že podobné maléry měla ČSSD i ODS. Buďme si jisti, že velmi podivně financována byla i kampaň Miloše Zemana. Zveřejní FAÚ údaje o podivných platbách prezidentské kampaně? Ha ha ha.

Z Bárty se stal snadný terč. Teď platí: Jó, Bárta, jó, Bárta, Bártu zná celá parta. A ti ostatní? Ukazují na Bártu a vypadají jako poctiví a slušní. Petr Nečas (ODS), Miroslav Kalousek (TOP 09), Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Mějme na paměti, že veverky pod Bártou jsou pořád dál antistrana. Ale nejsou samy.

 

Právě se děje

Další zprávy