Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
2. 3. 2016 12:18

Sobotka a Babiš: Taková to byla pragmatická láska. A teď mu chce zakázat Agrofert

Babiš má pravdu: ČSSD i lidovci věděli, že vlastní Agrofert, když s ním vlezli do vlády. A jeho voliči to věděli taky.
Taková to byla pěkná, pragmatická láska. Ábr dý koncn.
Taková to byla pěkná, pragmatická láska. Ábr dý koncn. | Foto: Ludvík Hradilek

Největším nepřítelem vládních koalic jsou volby. Samo to slovo stačí, aby na sebe parťáci z vlády cenili zuby, vrčeli a pomlouvali se ze všech sil. Sociální demokraté i babišovci už odšpuntovali předvolební kampaň pro podzimní krajské a senátní volby. A hned jsou v ní až po krk.

Sobotkovci se vytasili heslem "Stát není firma. Je to společenství lidí". Útočí na nepřítele Babiše a jeho legrační tezi. Nemá cenu to heslo rozebírat. Ale můžeme si být jisti, že jak ČSSD, tak ANO pojmou kampaň jako jakýsi celonárodní (celofiremní) teambuilding.

Samo sebou to není tak bezzubé, nestačilo by jen tvrzení, že stát není firma, potažmo tedy Babiš není šéf firmy, o to totiž jde. Poněkud zarážející ovšem je, že taky Agrofert již nasadil billboardy, na nichž se lid (tedy zaměstnance firmy jménem stát) snaží holding přesvědčit, že Česku prospívá. Najednou si totiž můžete říkat, že Babišovo "stát je firma" se dá zpřesnit větou "stát je Agrofert".

Zubatost kampaně ČSSD dokazují konkrétní kroky. Nejdrsnější z nich: ČSSD se minulý týden rozhodla hlasovat pro novelu zákona o střetu zájmů. Připravil ji poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Cíl novely: členové vlády nesmějí ovládat firmy. Bohuslav Sobotka k tomu sdělil: "Návrh, který by ukládal členům vlády převést firmy, aby je nemohli ovládat, považujeme za legislativně nesporný."

A vypadá to, že se (skoro) všichni k legislativnímu tahu proti Andreji Babišovi připojí. Krom topky a ČSSD novelu podporují i lidovci, tedy další vládní kolegové ANO, ODS, komunisté a Úsvit. Nepřipojí se asi Tomio Okamura, Svoboda a přímá demokracie. A proti bude ANO. - Toto se tedy skrývá pod sloganem ČSSD o státu a firmě.

Další antibabišovský krok: návrh, aby byl změněn zákon o veřejných zakázkách. Autorem opět Martin Plíšek z topky: firmy, v nichž člen vlády vlastní nad deset procent, by se nadále nesměly ucházet o veřejné zakázky. Lidovci jsou pro. Sociální demokraté váhají, ale spíše budou pro. (Dříve nenáviděná, za satana vydávaná topka se jim stává partnerkou.)

Reakce Babiše na změnu zákona o střetu zájmů je logická: "Pokud tenhle zákon projde s hlasy členů vládní koalice, tak je otázka, jestli má tahle koalice dál smysl, protože na začátku to nevadilo ani socialistům, ani lidovcům. Co je ale nejdůležitější, moji voliči to věděli a zvolili mě."

Bigamistou s jednou ženou

A nebyl by to Babiš, aby národ neobšťastnil perlou. K návrhu novely dodal: "Nestane se vůbec nic. Možná požádám svoji manželku o ruku. Ožením se a potom na ni převedu firmu." Vypadá to, že předseda ANO zavede bigamii s jednou ženou, manželství na druhou, ale ve skutečnosti není ženatý, i když svou družku Moniku nazývá manželkou.

Proč ČSSD tak ostře vyrukovala proti Babišovi? Mohou za to jen krajské a senátní volby? A ztrácí nervy Babiš, když váhá, zda má koalice smysl? Kdepak. Nervy ztrácí Sobotka. Sleduje průzkumy obliby, to je dennodenní mše každého politika, a děsí se, že ve sněmovních volbách bude první na pásce ANO.

Černá můra pro oranžovou stranu. Pokud by se to stalo, sociální demokraté by možná skončili v opozici. Což se jim zatraceně nechce. ANO by mohlo oslovit jinou stranu, podle výsledků voleb, třeba lidovce nebo Starosty, nebo... Smysl útoku na Babiše je tedy jasný. Dělá to však Sobotka dobře? Nažene mu ta náhlá "zrada" (Češi milují tyhle škatulky, naučil je to Miloš Zeman a Václav Klaus) premiérově straně voliče? Pomůže mu přetáhnout voliče ANO?

Těžko. Obě novely, jak ta o ministrech a vlastnění firem, tak ta o firmách s podílem ministrů a státních zakázkách, jsou sice naprosto správné, ale to nehraje roli. Přivítají je příznivci topky a ódees, voliči lidovců a sociálních demokratů, ale tím to hasne.

Babiš přesně popsal realitu: takhle si ČSSD i KDU-ČSL předsedu ANO vzaly. Že mu patří Agrofert, to věděli velmi dobře jeho voliči. Oni ho přece díky jeho firmě volili! Babiš vstoupil do politiky jako rozhněvaný podnikatel, který chtěl, aby úplatky spadly z řádů stamilionů až miliard dolů na řády milionů. To si snad ještě pamatujeme.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Voliči ho brali, protože veřejně hlásal "Nejsme jako politici". Stále dál drží tuhle komickou, ale mazanou tezi. Je fuk, že to není pravda. On je politik a je jako politici. Ale do politiky šel s tím, že musí staré, klasické strany vypráskat. On, úspěšný podnikatel (přítel Stanislava Grosse a dalších, ale to už bylo zapomenuto).

Přijít krátce po polovině vládního období s tím, že se Babiš musí vzdát Agrofertu, zabere jen na ty, kteří ho nesnášejí. Každý, kdo má zbla rozumu v hlavě, namítne: Tak proč jste s ním do toho šli? Je to, jako když si Čech vezme Slovenku a za dva roky půjde demonstrovat za to, aby si Češi nesměli brát Slovenky. Pitomé.

Jenomže ten strach, obavy, jak dopadnou volby za dva roky, je brutálně silný. Volební děs velí k útoku na koaličního partnera.

 

Právě se děje

Další zprávy