Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 1. 2015 18:30

Teror v Paříži: Je suis Charlie. A mám rád pokojné muslimy

Teroristický útok na Charlie Hebdo v Paříži je děsivý a odporný. Zvrácené, zcela jistě bezbožné jednání. Ale jeho cílem není jen redakce, nýbrž i rozpoutání nenávisti.
„Je suis Charlie.“ Tedy Jsem Charlie. Dodejme k tomu: A mám rád pokojné muslimy.
„Je suis Charlie.“ Tedy Jsem Charlie. Dodejme k tomu: A mám rád pokojné muslimy. | Foto: Twitter

Teror v Paříži. Do redakce satirického časopisu Charlie Hebdo, který si dělal legraci z radikálního islámu, vtrhli ozbrojenci. Stříleli ze samopalů. „Zemřeli novináři a policisté,“ řekl prezident François Hollande, který do časopisu přijel. „Zemřelo jedenáct lidí a další čtyři jsou mezi životem a smrtí. Francie je v šoku, bezpochyby to byl teroristický čin.“ Jeden z útočníků měl křičet: „Pomstili jsme proroka Mohameda. Charlie Hebdo zemřel.“ Šílená akce je přisuzována islámským teroristům.

„Útok byl spáchán v novinách proti novinářům, kteří vždy chtěli ukázat, že ve Francii je možné hájit své myšlenky. Byli brutálně zavražděni,“ prohlásil také Hollande po útoku. To je zřejmě přesné. Teror v Paříži je střetem civilizací, dvou zcela odlišných postojů. Západní demokracie, tedy my, hájíme právo na vyslovení názoru. Islamisté takové právo neuznávají. Přesně řečeno neuznávají celý demokratický, značně sekulární Západ. Útok má mimo jiné vyvolat strach, napětí, ostatní novináře zastrašit.

Co se stalo v Charlie Hebdo je odporné a pro nás naprosto nepochopitelné. „Je to barbarský útok, bezprecedentní čin, které můžeme vidět v Pákistánu či Somálsku,“ prohlásil generální tajemník Reportérů bez hranic Christophe Deloire. Zároveň je ten brutální akt velmi nebezpečný. Nenávist, jak známo, je vysoce nakažlivá, snadno se šíří.

Jeden fakt, který snadno zapadne. Na místo teroristického útoku přijel imám muslimské komunity z Drancy, jež je vzdáleno asi deset kilometrů od centra Paříže. Podle Le Figaro duchovní řekl: „Všichni stojíme proti těmto barbarům, jsme jejich první oběti. Truchlíme s vámi.“ Také muslimská rada „barbarský čin proti demokracii“ odsoudila.

Přenesme se z Francie k nám. Zároveň mluvčí tajné služby BIS Jan Šubrt sdělil: „BIS nemá od zdrojů z terénu informaci, podle které by Česku hrozilo okamžité nebezpečí.“ Kontrarozvědka se snaží zjistit, zda k nám přicházejí vycvičení islámští radikálové. Právě takoví zřejmě vraždili v Charlie Hebdo.

A Okamurův návod stále visí...

Po útoku jsem dostal řadu e-mailů od čtenářů. Psali mi, jestli změním svůj názor na muslimy, kteří žijí v Česku. Nebo na přijímání uprchlíků ze Sýrie. Za velmi nebezpečný a zcela mylný závěr považuji tvrzení, u nás hojně rozšířené, že muslim je automaticky radikální islamista, automaticky zastánce Islámského státu, a tedy také potenciální terorista.

To jsou nebezpečné nesmysly. Mohou rozdmýchat i u nás, kde se nic neděje, nenávist. Návod na to, jak šikanovat muslimy v Česku, který na svém facebookovém profilu zveřejnil předseda Úsvitu Tomio Okamura, je i po teroru v Paříži, v redakci Charlie Hebdo, naprosto nepřijatelný. Zvrácený. Dodnes tam to štvavé psaní visí.

Byl by fatální omyl české muslimy šikanovat. Zdrcující většina z nich má s islámským terorismem právě tolik společného jako my. Tedy nic. Odsuzují ho stejně jako imám muslimské komunity z města Drancy. Podobně mluví turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu: „Odsuzujeme co nejdůrazněji terorismus. Jsme proti všem formám terorismu, bez ohledu na to, odkud a s jakými pohnutkami přicházejí,“ prohlásil.

V Turecku žije přes 99 procent muslimů. Ministr Çavuşoğlu však jasně odmítá spojování náboženství s terorismem. „Islám jako náboženství míru nelze spojovat s násilím,“ řekl. Uvědomuje si, že cílem teroristů ve Francii může být právě to, aby poštvali nemuslimy proti muslimům.

Okamurův návod by byl ve Francii úplně nesmyslný. Mezi 66 miliony Francouzů žije až deset procent muslimů, přes šest milionů lidí. Tam nějaké šikanózní rady nemohou fungovat (ostatně ani nikde jinde). Jediná cesta je spolupráce s mírumilovnými, slušnými muslimy. Není možné vyhnat šest milionů lidí ze země. A cílem útoku je kromě karikaturistů, kteří si dělali legraci z Mohameda, také snaha o radikalizaci mladých nespokojených muslimů ve Francii.

To rozeštvání, šířící se nenávist, bychom neměli dopustit. To by to pak teroristům dokonale vyšlo. Nechtějí pokoj, ale válku. My ne. Tak se do nenávisti nenechme vmanipulovat. Ani teroristy, ani Okamurou. Po sociálních sítích (Twitter, Facebook) se rychle šíří heslo „Je suis Charlie.“ Tedy "Jsem Charlie". Dodejme k tomu: "J´aime les musulmans pacifiques." A mám rád pokojné muslimy. - Jinak teroristům skočíme na špek.

 

Právě se děje

Další zprávy