14:20 Z online rozhovoru Aktuálně.cz s politoložkou Vladimírou Dvořákovou: Otázka: Nemůže současná situace ohrozit další vývoj demokracie? Dojem, že je zde nastolována víceméně oligarchie, stále sílí. - Vladimíra Dvořáková: Osobně vidím situaci pozitivněji než před dvěma lety. Problémem nejsou netypické strany, problémem je, že zde takřka klasické strany nefungují a hlavně, že se hodně omezuje hlubší prostor pro společenské diskuse. A to i ve veřejnoprávních médiích, kde je tendence posílit černobílé vidění světa a forma se klade před obsah.
13:45 Václav Bělohradský říká v ČT24, že Berlusconiho média v Itálii byla osvobozením a oligarchové v médiích nemusí být špatní, monitoruje Michal Musil z měsíčníku Reportér na Twitteru.
13:15 Je to sice minulost a nic se na ní nezmění. Ale pražské výsledky mimoděk ilustrují, jak moc tu volby v roce 2010 ovlivnilo rozdělení města na sedm volebních obvodů a jak významně to poškodilo malé strany, tehdy Stranu zelených a Věci veřejné. Zelení dostali v roce 2010 5,90 procenta hlasů a nestačilo to ani na jedno křeslo v zastupitelstvu (stejně dopadly i VV). KSČM letos získala 5,91 procenta, a zastupitele má hned čtyři. Pirátům stačilo na čtyři křesla dokonce jen 5,31 procenta hlasů. (Že se minule volilo 63 a letos 65 zastupitelů, víceméně nehraje roli). Jde o modelový případ, jak může jednorázové, účelové politické rozhodnutí - dělení na volební obvody tehdy odhlasovala většina v zastupitelstvu - rapidně změnit poměrný volební systém. Letošní vyplňování velké volební plachty bylo sice nepraktické, ale přineslo spravedlivější přepočet hlasů na mandáty.
12:30 TOP 09 se rozhodla jít do čelního střetu s Andrejem Babišem a v tomto duchu pokračuje i po volbách. Ale skutečně perspektivní reakcí - nejen na tyto volby - by bylo spojení TOP 09 a ODS. Ať už v koalici, nebo přímo do jedné politické strany. Jakkoli je to zatím obtížně představitelné (vzájemná podpora v senátních volbách ještě moc neznamená). Komunální a senátní volby nedopadly pro TOP 09 dobře. Strana zjevně musí řešit dlouhodobější perspektivu, vždyť kouzlo Karla Schwarzenberga přestává působit i v Praze. A dvě – momentálně ve větší a menší krizi se nacházející – pravicové strany budou v celostátních volbách nanejvýš horko těžko přelézat desetiprocentní hranici. Obzvlášť, pokud jim vyrostl tak silný „pravicově-sociální“ soupeř jako Babiš a jeho ANO.
Neděle, 11:40 Některé výsledky působí na nezasvěceného trochu jako vzácný přírodní úkaz: v Praze-Radotíně dostala ODS nevídaných 69,5 procenta hlasů. Celkový pohled na pražské vítěze jinak potvrzuje očekávání: je pestrý. Z 22 větších městských částí vyhrálo ANO 8x, ODS 6x, místní sdružení 5x, TOP 09 2x a Pro Prahu 1x.
23:20 ANO odmítá jednat s TOP 09 (a naopak). Tím pádem by mohla být většinová koalice na pražské radnici (65 členů zastupitelstva) dost dobrodružná. Marek Antoš na Twitteru píše: TOP 09 před chvíli při 90 % sečtených okrsků v Praze sebrala jeden mandát KSČM. Aktuální stav: ANO 17, TOP 16, 3K 8, ODS 8, ČSSD 8, KSČM 4, Piráti 4. - Uvidíme v neděli. Ráno moudřejší večera.
22:45 Nestor českých voleb, strana „Volte Pravý Blok-stranu za ODVOLAT. polit., NÍZKÉ daně, VYROVN.rozp., MIN.byrokr., SPRAV.just., PŘÍMOU demokr. WWW.CIBULKA.NET“ tentokrát propadl a získal oproti roku 2010 pouhou polovinu zastupitelských mandátů. Čili jeden. (Zdroj názvu a výsledku: www.volby.cz.)
22:30 Kandidát TOP 09 pravděpodobně nepostoupí do druhého kola ani v jednom ze tří pražských senátních obvodů. To je pro stranu v metropoli zřejmý neúspěch a další ústup ze slávy. – A při pohledu na výsledky komunálních voleb se vnucuje otázka bez odpovědi: kdo vlastně po dnešku drží vládu nad Prahou? Pražský volič se nám trochu rozdivočel…:-)
22:00 Na průběžných pražských výsledcích rozhodně zaujmou obrovské rozdíly mezi tím, jak dopadla ODS na místních radnicích. Místy velmi dobře: Vyhrává v Praze 9 (starosta Jan Jarolím, 29 procent), v Praze 2 (starostka Jana Černochová, 25 procent) nebo v Praze 13 (David Vodrážka). V Praze 8, kde v kampani zaujala mj. varováním před rozpínavostí islámu a slibem „školní jídelny bez éček“, dostala ODS 18 procent. V Praze 10, kde nasadila heslo „Nechci Změnu, nehazarduji“ má 8 procent. Na Jižním Městě 5,5 procenta. - Mimochodem, bývalý předseda zastupitelského klubu ODS z éry Pavla Béma, Pavel Žďárský, získal se svým sdružením nezávislých kandidátů v Praze 19 přes 50 procent hlasů …
21:25 Marek Šálek na Facebooku: Na některé voliče je spolehnutí. Třeba takové Slavonice: KSČM 31 %, ANO 0 % (nekandidovalo). A to má Babiš kousek odtud Kostelecké uzeniny... Strážci železné opony holt zůstávají pevní jako skála.
21:00 ČSSD v Praze zaznamenává nejhorší výsledek od roku 1994. Jedna z příčin? Udělat lídrem levicové strany ředitele nemocnice, který preferuje zámožné a vlivné pacienty (tzv. kulichy). Tohle si voliči prostě pamatují.
20:50 Výmluvná čísla z pražské politické mapy naznačují, kde se berou hlasy pro ANO (v tuto chvíli 22,5 procenta), případně pro Trojkoalici (v tuto chvíli 11 procent). Editor iHNed.cz Jan Kubita na Twitteru: Posuny v Praze: TOP 09 před čtyřmi lety 30,2%, teď zatím 19,1%. ODS tehdy 23%, teď 10,5%. ČSSD tehdy 17,9%, teď 11,1%. #volby 2014
20:15 Hlavní zprávy z komunálních voleb:
Faktickým vítězem je hnutí ANO Andreje Babiše, které vyhrálo ve většině velkých měst a míří k prvenství i v Praze, navzdory tomu, že v masivní kampani představilo jen zběžně nahozený koncept řízení města, o nějaké vizi nemluvě. Příslovce „prostě“ a všudypřítomný Andrej Babiš slavily úspěch i v metropoli, která byla dosud doménou pravice.
ANO vítězí i v tradičních baštách ČSSD, Ostravě a Ústí nad Labem. Prvenství ANO ale nikde není drtivé, bude muset skládat dvou- nebo vícečlenné koalice. Velká zastupitelstva budou po volbách většinou pestrobarevnější než předtím. Na úkor zavedených stran se prosadila řada nových místních sdružení, a to i ve velkých městech (Brno, Praha 7).
Volby posílí postavení Babiše a jeho hnutí ve vládě, naopak oslabí premiéra Bohuslava Sobotku.
Velké celostátní strany - kromě ANO a zřejmě i KDU-ČSL - dál přicházely o voliče. V Liberci, Hradci Králové, Karlových Varech a Mostě neporazila Babišovo hnutí jiná celostátní partaj, nýbrž místní, regionální uskupení.
Sociální demokracie v komunálních volbách ztratila, podobně jako KSČM a ODS. Své postavení v Praze neobhájí TOP 09, její kampaň s finálovým heslem „držíme západní kurs“ a mobilizací proti „fízlům“ příliš nezafungovala. Je možné, že se teď straničtí rivalové pokusí sesadit lídra kampaně Tomáše Hudečka.
Dobrá zpráva: Strany a kandidáti, kteří ve vypjaté kampani útočili na „nepřizpůsobivé“, se ve volbách výrazněji neprosadili.
Zcela propadl Úsvit Tomia Okamury.
19:40 Filip Rožánek na Twitteru: Passerovo hnutí Pro Prahu nejspíš vyděsilo voliče svou posedlostí psí stolicí. Hovínka jako téma = zatím 2,43 % hlasů. #volby2014
19:15 Nejde to sice úplně srovnávat, ale kromě hnutí ANO je druhým průlomem těchto voleb úspěch sdružení Žít Brno. Na radnici bude mít viditelné zastoupení (momentálně mají 12 procent hlasů), a v městské části Brno–střed dokonce těsně vedou. Původně (respektive stále ještě) recesistické sdružení kolem aktivisty a hudebníka Matěje Hollana dokázalo přenést do politiky facebookovou kreativitu, jako by to byla nejsamozřejmější věc na světě. Takhle cool kampaň tu ještě nebyla. A přitom si voliči stačili všimnout, že jde o vážné věci jako boj s hazardem a s korupcí. Laťka pro ty, kdo by chtěli Žít Brno napodobit, leží vysoko.
19:00 Už je jisté, že do druhého kola senátních voleb nepostoupí ani jeden kandidát KSČM. Jedním z důvodů může být volební účast, kterou zvýšily souběžné komunální volby (KSČM má víc šancí při nižší účasti). Ale také v komunálu, soudě především podle průběžných výsledků z měst, KSČM oslabila.
18:45 Proč komunální volby v Mariánských Lázních skončily jasným vítězstvím Pirátů, bude jistě předmětem řady zasvěcených politologických rozborů … Zatím tedy jen místním občanům blahopřejeme k odvážnému rozhodnutí. :)
18:25 Sociální demokracie v Ostravě očividně doplatila na veřejné spory v tamní stranické buňce, po rozchodu s primátorem Kajnarem intenzivně propírané na veřejnosti, včetně soudních žalob. Průběžných 16 % je tu pro ni katastrofální výsledek.
18:20 První hlavní zpráva z voleb: Babišovo ANO zaznamenalo průlom také do komunální politiky. V největších městech podle průběžných výsledků většinou uspělo, má šanci na vítězství i v Brně, Olomouci, a dokonce v tradičně sociálnědemokratické Ostravě. Za prvenstvím míří v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a Jihlavě. Bez ohledu na výsledek z Prahy (v tuto chvíli jsou sečteny teprve první okrsky) volby znamenají posílení ANO na politické scéně.
17:55 Šéfredaktor Respektu Erik Tabery na Twitteru: Koukám na Brno a jestli fakt Žít Brno získá 12 %, tak to bude neskutečný úspěch. Vůbec bych tomu nevěřil.
17:45 Plán Bohuslava Sobotky na devět senátorských křesel pro ČSSD vypadá reálně. Podle průběžných výsledků budou kandidáti ČSSD ve druhém kole favority v pěti obvodech (Pelhřimov, Kladno, Rychnov nad Kněžnou, Vyškov, Karviná). A nejméně v dalších osmi, do kterých postoupí, budou šance na vítězství zhruba rovnocenné.
17:35 Komunální kouzlo Jaroslava Kubery stále působí. ODS opět míří k volebnímu vítězství v Teplicích. Řečeno poněkud otřepaným bonmotem, tady by snad vyhrál volby i Kuberův popelník.
17:30 Redaktor Aktuálně.cz Radek Nohl na Twitteru: Od té doby, co je Alexandr Novák ve vězení, jde to s ODS v Chomutově nějak z kopce. Po sečtení 35 % okrsků tu má 4 %. #volby2014
17:15 KSČM v senátních volbách nikdy velkou díru do světa neudělala, ale letos se jí může poprvé stát, že se do druhého kola nepodívá ani jeden její kandidát. V tuto chvíli má šanci jen Tomáš Gallik v obvodu Karviná, který se dělí o druhé a třetí místo. Usuzovat z toho, jestli KSČM ztratí i v komunálních volbách, se zatím ještě nedá, je známo příliš málo výsledků.
17:00 Redaktor Aktuálně.cz Radek Nohl na Twitteru: Vedení ČSSD v Ústeckém kraji má snad již sepsanou rezignaci. ČSSD výrazně prohrává ve všech okresních městech s výjimkou Loun. #volby2014
16:45 V počtu získaných mandátů v zastupitelstvech zatím mezi politickými stranami vede KDU-ČSL před ČSSD, STAN a KSČM. Sečteny jsou ale zatím hlavně výsledky z menších obcí. Silná pozice lidovců na venkově se potvrzuje a není překvapením.
16:05 Podle průběžných výsledků se už rýsují první vítězové prvního kola senátních voleb – například Milan Štěch (ČSSD, Pelhřimov), Zbyněk Linhart (STAN, Děčín), Jitka Seitlová (KDU-ČSL/SZ, Přerov). Zatím to nevypadá, že by se někdo stal senátorem už po prvním kole, v některých obvodech je ale sečteno teprve minimum hlasů.
15:30 První výsledky z nejnabitějšího senátního obvodu Praha 1 (15 kandidátů) napovídají, že Laura Janáčková (ANO) bude mít s postupem do druhého kola problém. „Láska, sex a politika“ je zatím na čtvrtém místě, vede bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (KDU-ČSL/SZ) před ředitelem záchranky a senátorem Schwarzem (ODS).
15:30 Odhady naznačovaly, že volební účast v komunálních volbách bude o něco nižší než v roce 2010, možná i pod 40 procent. To by mohla být ve městech nevýhoda pro Babišovo ANO, které má podle průzkumů vysoký volební potenciál, ale méně přesvědčených voličů, kteří váhali, jestli půjdou hlasovat.
15:20 Takzvané kupčení s hlasy se objevilo i při minulých komunálních volbách (nejznámější byl případ z Krupky), ale skutečným fenoménem se stalo až letos. A to přes to, že politici mezitím reagovali zpřísněním trestního zákona a za tento způsob maření přípravy a průběhu voleb hrozí až tři roky vězení. Zjevně to nestačí a po volbách se začnou hledat další cesty, jak obchodování s hlasy zabránit.