Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 3. 2016 12:30

Zběsilé jarní kácení. Kultura mýtiny. V pražské oboře Hvězda padlo přes sto stromů. Nesmysl

Opakuje se to rok co rok. Nezadržitelná jarní touha kácet stromy. Potrestat je za to, že se nad námi tak drze, opovážlivě tyčí.
Tomuhle smrku nic nescházelo. Jenom prý neodpovídal přirozenému složení pražských porostů.
Tomuhle smrku nic nescházelo. Jenom prý neodpovídal přirozenému složení pražských porostů. | Foto: Martin Fendrych

Konec zimy v Česku znamená rok co rok to samé: kácet, kácet, kácet. Chápu, že lidé na zahradě porazí náletový strom a vysadí za něj jiný. Chápu, že je pokácen strom nemocný, u něhož hrozí, že padne. Ale nechápu tu posedlost, s níž se pilaři vrhají na zdravé stromy, které rostly padesát, sedmdesát let a nikomu nic neprovedly.

Jedna má známá, psycholožka s mnohaletou praxí, mi k tomuto tématu řekla: "Možná je to hlubší, možná je pro člověka prostě nepohodlné, když se nad ním něco tyčí. Na kopec vyleze a řekne: Pokořil jsem horu. Pochopitelně nic nepokořil. Ale strom se pokořit dá, podříznout."

Mě napadá podobné vysvětlení: inženýrský přístup, inženýrství. Nic proti inženýrům, ale ta touha ovládat, měnit, předělávat svět ze zásady a často bez ohledu na přírodu, nebo proti přírodě, navzdory přírodě, to v nich prostě je. Svědčí o tom všezalévající asfalt a beton.

Loni touto dobou jsem o té jarní infekci, jež nezadržitelně postihuje Česko, psal také. Poznamenal jsem, jak mě udivilo, že "třeba v krásné oboře Hvězda (Praha 6) se běžně dřevo těžilo. To znamená, že se porážely zdravé stromy a vysazovaly stromky čerstvé." Doufal jsem, že ta praxe již skončila. Bohužel nejen neskončila, ale prudce se zhoršila.

Chodím do obory Hvězda běhat. Znám ji odmalička. Je to skvost nejen Prahy 6, ale celé Prahy. Nádherné místo, které se, oproti mnoha jiným, zatím nepodařilo zničit. Už v roce 2001 tam občané protestovali proti masivnímu kácení. Tenkrát to začalo: někdo si všiml, že je obora plná stromů, a šup, už tam vlítli s pilami. Tehdy se to šílené těžení zčásti podařilo zastavit.

Letos ne a loni taky ne. Bez povolení se loni kácelo u jižní zdi obory. Nelegálně bylo pokáceno více než 200 stromů a keřů u cyklostezky. Poničili biotop ptáků, z nichž některé druhy v době kácení ještě hnízdily. Káceči přitom dostali povolení jen na likvidaci invazní rostliny zvané křídlatka.

Legálně popravili 120 stromů

Také letos jsou zásahy do Hvězdy obrovské. Vím o čtyřech mýtinách, napočítal jsem přes 120 poražených stromů. Padnout jich mohlo ještě víc. Všechny vzrostlé, rostly mnoho desítek let. Krásné, velké stromy. Zdrcující většina byla podle pařezů naprosto zdravá.

Takhle to vypadá ve správném městském lese. Kultura mýtiny. Kácet, kácet, kácet a ještě jednou kácet.
Takhle to vypadá ve správném městském lese. Kultura mýtiny. Kácet, kácet, kácet a ještě jednou kácet. | Foto: Martin Fendrych

Nekácelo se u hlavní cesty a u cest, které Hvězdu křižují. Kácelo se uvnitř. Stromy, i kdyby byly nemocné (většinou ovšem nebyly), nikoho neohrožovaly. Nepochopitelné na tom masakru je, že se děl "legálně", kácelo se s vědomím a po povolení úřadu. (Hvězda nespadá pod Prahu 6, jak by se čekalo, ale pod pražský magistrát. Asi to má vyjadřovat, jak je to obora cenná pro celou metropoli.)

Lidé si stěžovali. Podle Lesů hlavního města Prahy (ty kácely) je obora přirozeným prostředím buku lesního, habru obecného a dubu zimního. Ne amerického dubu červeného a smrku ztepilého. Ty byly vysazovány v první polovině minulého století. "Pokácení několika desítek stromů pomůže přiblížit zastoupení jednotlivých dřevin v oboře přirozenému složení zdejších porostů.“ Na mýtiny prý vysadí dub zimní. Červené duby chtějí postupně kácet.

Nepochopitelné. Zdravé stromy, ale nejsou v lese "přirozeně". Copak je obora Hvězda ve městě "přirozený les"? To je přece naprostý nesmysl. Inženýrský přístup (my tu prostě americký dub červený nechceme a hotovo, vysázíme si tu něco jiného).

Kácení, a to mi přijde velmi zlé, totálně mimo, posvětila i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). "Vykáceno bylo asi 200 kubíků dřeva a kácení proběhlo v souladu se zákonem. Inspektoři ČIŽP nezjistili žádné porušení právních předpisů," sdělila veřejnosti mluvčí inspekce Jana Jandová.

Stížnosti jsou nám platné jak nanuk Eskymákovi

Chápete ten nesmysl? Kácení bylo O.K., protože káceči neporušili žádné předpisy. Jinými slovy dostali od magistrátu povolení. Neměla by ale inspekce životního prostředí sledovat podstatu věci? Nové buky prostou čtyřicet až padesát let, než budou "dospělé". Mýtiny ve Hvězdě jsou zbytečné, zdravé stromy tam měly zůstat.

Vyjádření pražské radní Jany Plamínkové (Trojkoalice/STAN): "Chápu obavy občanů o stav zeleně v hlavním městě, ale občasné kácení je prostě nutné, mimo jiné z důvodů bezpečnosti." Ani si nezjistila, jaké stromy a kde padly. Smutné a typické.

Jiný postoj zaujal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). V časopisu Šestka napsal: "... z toho, co jsem viděl ve Hvězdě, jsem byl upřímně šokován. Kácení připomíná těžbu v hospodářském lese, za oběť motorovým pilám padají opravdu vzrostlé a zdravé stromy, především buky, duby a smrky. Ve Hvězdě vznikají rozsáhlé mýtiny, jejichž okolí je rozryto koly těžké techniky."

Legrační, starosta Prahy 6 nemá co mluvit do kácení v oboře na území, za které nese odpovědnost. Může si tak leda postěžovat v Šestce. Stížnosti jsou jemu i místním občanům platné jak Eskymákovi nanuk. Více než sto krásných stromů padne a nic se neděje, bylo to v pořádku.

Samo sebou se kácí nejen ve Hvězdě. "Přátelé" na Facebooku mi posílají zprávy o kácení i jinde v Praze a v dalších městech a obcích, taky o kácení alejí podél silnic. Důvody bývají často "bezpečnostní". Lidé se bojí, že ze stromů třeba "padají větve". Káceny jsou ovšem zhusta zdravé stromy, které za nás dýchají, dávají stín, udržují vodu. Absurdní. Barbarské. Pitomé.

Ale nejhorší se mi zdá, že to jsou povolené, legální akce a že na ně v klídku kývne inspekce životního prostředí. Když se chcete bránit, je pozdě. Mýtinové mysli už vyhrály. Mýtinová, betonová, asfaltová kultura u nás stále dál vyhrává.

 

Právě se děje

Další zprávy