Blogy a názory | Názory
27. 12. 2018 11:55

Apokalyptický říjen, bezbožník Nohavica, Babišův rukopis. 10 nej blogů roku 2018

Rok 2018 popsali blogeři Aktuálně.cz ve více než dvou tisících textů. Z těch, které vzbudily široký ohlas, jsme vybrali deset (možná) nejzajímavějších.

Blogery, na které se ve výběru nedostalo, prosíme o pochopení a shovívavost. Čtenáře pak zveme na domovskou stránku http://blog.aktualne.cz/, kde jsou k dispozici aktuální i starší blogy všech autorů.

Foto: iStock

Michaela Pixová: "Krásný podzim" jako předzvěst apokalypsy, o které nechceme na rovinu mluvit

http://blog.aktualne.cz/blogy/michaela-pixova.php?itemid=32608

Letošní říjen, který de facto není ničím jiným než jen pokračováním jednoho dlouhatánského jednolitého léta a devastujícího sucha, se mezi lidmi těší lichotivým souslovím, jako například "nádherné počasí", "babí léto" nebo "krásný podzim". Vyjadřují se tak lidé na ulici, na Facebooku, známí a přátelé, ale dokonce i média. Za vrchol absurdity pak považuji všelijaké "sliby meteorologů", kteří pro nás mají dobré zprávy v podobě pokračujícího "babího léta" uprostřed října, nebo "příslib sluníčka" a podobně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy