Jan Lipold Jan Lipold | Názory
19. 11. 2014 11:00

Objev po 25 letech: Sametová revoluce v Twitteru a Facebooku

Jak by vypadal listopad 1989, kdyby existoval internet a sociální sítě? Zapátrali jsme v počítačích a chytrých telefonech hlavních aktérů a tady je výsledek. Čtěte pozorně :)
Foto: Aktuálně.cz

Dělat revoluci bez sociálních sítí nebyla žádná legrace. Například když se dnes napíše, že „po Praze se šířila zpráva“, znamenalo to, že se šířila ústně, případně na cyklostylovaných letácích nebo improvizovaných plakátovacích plochách ve vestibulech metra – předchůdkyních budoucích facebookových zdí. Když odstoupilo politbyro, nedozvěděli se to na Václavském náměstí shromáždění občané z Twitteru, ale musel jim to přiběhnout říct redaktor Československé tiskové kanceláře Jaroslav Brynda.

A když už se to dozvěděli, neměli ani obyčejný mobil, aby mohli poslat esemesku. Ze stejného důvodu tisíce rodičů trnuly, jestli se jejich děti vrátí v pořádku a posledním metrem.

Tak se podívejte, jak mohly vypadat střípky sametové revoluce v sociálních sítích (bez záruky). Chronologie mapuje první revoluční týden od pátku 17. do pátku 24. listopadu.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy