Jan Lipold Jan Lipold | Názory
19. 11. 2014 11:00

Objev po 25 letech: Sametová revoluce v Twitteru a Facebooku

Jak by vypadal listopad 1989, kdyby existoval internet a sociální sítě? Zapátrali jsme v počítačích a chytrých telefonech hlavních aktérů a tady je výsledek. Čtěte pozorně :)

Dělat revoluci bez sociálních sítí nebyla žádná legrace. Například když se dnes napíše, že „po Praze se šířila zpráva“, znamenalo to, že se šířila ústně, případně na cyklostylovaných letácích nebo improvizovaných plakátovacích plochách ve vestibulech metra – předchůdkyních budoucích facebookových zdí. Když odstoupilo politbyro, nedozvěděli se to na Václavském náměstí shromáždění občané z Twitteru, ale musel jim to přiběhnout říct redaktor Československé tiskové kanceláře Jaroslav Brynda.

A když už se to dozvěděli, neměli ani obyčejný mobil, aby mohli poslat esemesku. Ze stejného důvodu tisíce rodičů trnuly, jestli se jejich děti vrátí v pořádku a posledním metrem.

Tak se podívejte, jak mohly vypadat střípky sametové revoluce v sociálních sítích (bez záruky). Chronologie mapuje první revoluční týden od pátku 17. do pátku 24. listopadu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biatlonisté získali na juniorském MS bronz ve štafetě

Biatlonisté Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík získali na mistrovství světa juniorů bronz ve štafetě. České juniorky Tereza Voborníková, Tereza Jandová, Eliška Teplá a Klára Polednová obsadily 13. místo. Oběma kategoriím dominovaly francouzské týmy.

Mikyska rozběhl štafetu výborně a předával na třetím místě v kontaktu s čelem, Hornig posunul tým na druhou pozici, na níž Čechy udržel i Mareček. Karlík, který už na šampionátu získal stříbrnou medaili ve sprintu, ale musel na posledním úseku celkem šestkrát dobíjet a o jednu příčku si pohoršil. Stupně vítězů ale s přehledem uhájil.

Další zprávy