Milan Fridrich | Názory
11. 4. 2006 0:01

Ach, ta tragikomicky rozdělená Itálie

Kdysi mi jeden bruselský kolega říkal: "Podívej se na Jacquese Chiraca a Lionela Jospina - chovají se vedle sebe jak klauni."

Pravicový prezident, levicový premiér. Na summitech EU se s oblibou před sebou předváděli.

Teď je vidět dvojka veselých taškářů v Itálii - Romano Prodi a Silvio Berlusconi jsou jako dva kohouti na jednom malinkém smetišti, dva chlapíci, co si myslí, že osud země závisí na jejich vítězství. Berlusconi nechce už nejspíš nikdy skončit s politikou, budou ho muset odnést z premiérského nebo prezidentského paláce rovnou do márnice.

Má pro to obchodní důvody a navíc trpí mesiášským komplexem.

Prodimu zase nedá spát Berlusconi. Nemá ho natolik rád, že bleskově odmítl pohodlný důchod bývalého předsedy Evropské komise a vrátil se do italské politiky jako vyzyvatel "malého velkého premiéra".

Řekněte Prodimu: Co říkáte na Silvia? Uvidíte plameny v očích.

Berlusconi a Prodi jsou tak různí jako celá Itálie. Berlusconi ztělesňuje jižanského macha a šaška zároveň, který miluje jeviště a kdyby nebyl v politice a podnikání, určitě by se mohl živit jako šoumen v kterékoliv italské televizi. Berlusconi je žvanil a pompézní kašpar, stejně jako polovina Itálie, kterou milujeme a zároveň nesnášíme.

Je to Itálie plná slov, aniž se na ně dá kdy spolehnout.

Prodi je jiná Itálie. Prodi je učená a důvěryhodná Itálie. Prodi je liberálně levicová země založená na klidu a siestě. Prodi je Itálie, která nesnáší "vůdce" a machisty a přeje si mírnou sílu, co se nepotřebuje předvádět. Prodi reprezentuje zákonnost proti moci peněz a médií.

Prodi šetří gesty a jako jediný je schopen sjednotit levici.

Prodi a Berlusconi jsou dvě tváře Itálie, tragikomicky rozdělené země, která nemá důvod být chudá ani neprosperující, ale občas se jí to přihodí. Kvůli šlendriánu, nepotismu a iracionalitě místních mužů a žen.

Je pozoruhodné, že Itálie je už deset let rozdělena na stoupence a milovníky jednoho ze dvou tak rozdílných mužů a že poměr mezi oběma tábory je těsný a s přibývajícími roky ještě těsnější.

Oba muži to vědí a jsou zaťatí jako hladové šelmy do antilopy.#reklama

Italská politika je tak možná nejvíc vzrušující scénou poválečné Evropy. Už to nejsou žádné koalice na jeden rok. Je to souboj v ringu. Skutečný boj ve stylu amerických prezidentských voleb. Úchvatné.

Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT

 

Právě se děje

Další zprávy