ČTK ČTK | Názory
Aktualizováno 16. 8. 2017 14:15

"Surrealistické." Americká média jsou konsternována Trumpovými výroky o Virginii

Neméně ohromující byl i tón Trumpova ničím nespoutaného vystoupení.
Trump je zajatcem svých vrtochů a instinktů, uvedla jeho oblíbená CNN. (Archivní snímek.)
Trump je zajatcem svých vrtochů a instinktů, uvedla jeho oblíbená CNN. (Archivní snímek.) | Foto: Reuters

Vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa, v němž v úterý postavil na roveň bělošské nacionalisty a jejich odpůrce při srážkách v Charlottesville, vyvolalo v amerických médiích záplavu překvapených i nechápavých reakcí. Média píší o surrealistických momentech, o prezidentovi, který ukázal svou autentickou politickou duši, a o tiskové konferenci, jež bude patřit k určujícím okamžikům Trumpova prezidentství.

Den poté, co uklidnil členy své strany a jednoznačně odsoudil neonacistické skupiny při protestu v Charlottesville ve Virginii, prezident skoro nevysvětlitelně otočil, napsal list The Wall Street Journal.

Opravdovým tajemstvím je, proč to udělal. Neměl žádný skutečný důvod se o den později k celé kontroverzi vracet. Ale zjevně nemohl odolat a zdálo se, že chce dát průchod hněvu nad kritikou svého prvního sobotního prohlášení, které chtěl ospravedlnit tím, že excesy byly na straně stoupenců nadvlády bílé rasy i na straně jejich odpůrců, uvedl WSJ.

Trumpův argument, že mezi těmi, kdo prostě jen přišli demonstrovat proti stržení sochy z doby Konfederace, jsou i dobří lidé, je v rozporu s videem, na němž bílí nacionalisté vykřikují hesla jako "Židé nás nenahradí" a "půda a krev", poznamenal deník.

Podle agentury Reuters prezidentovy výroky při vystoupení v Trump Tower v New Yorku místy hraničily se surrealismem. Trump vytáhl prohlášení, které četl v sobotu, ve zjevné snaze ukázat, že přes kritiku byl jeho původní instinkt, že v Charlottesville bylo na vině "mnoho stran", správný, napsala agentura.

Vzdorná prohlášení ihned obnovila celou kontroverzi jen den poté, co se ji snažil uklidnit prohlášením odsuzujícím bělošské nacionalisty, uvedla televize Fox News. Citovala také známou konzervativní komentátorku Ann Coulterovou, která na Twitteru po úterních Trumpových výrocích ocenila, že "dnes máme našeho lídra zpět".

New York Post v Trumpově domovském New Yorku na titulní stránce doprovodil prezidentovu fotografii titulkem Trump se k tomu vrací: Hele, někteří bílí nacionalisté jsou "velmi dobří lidé". Nebyli to všechno nacisté. Další newyorský bulvár New York Daily News přinesl na první straně titulek Sympatie pro ďábly. A doprovodil to na Twitteru komentářem: Rasisté, antisemité a stoupenci nadvlády bílé rasy. Aneb jak je nazývá prezident: velmi dobří lidé.

Měla to být tisková konference o návrhu zákona o rozvoji infrastruktury, který byl nejlepší Trumpovou šancí, aby letos prosadil nějaký zákon za podpory obou stran. Namísto toho udělal tohle, poznamenal server Politico, který také napsal, že "Trump se přestal držet scénáře a stoupenci nadvlády bílé rasy se radují". Trumpovy útoky na demonstranty proti bílým nacionalistům a obhajoba pomníků Konfederace jim dodaly novou energii.

Bojovný a nespoutaný prezident Trump ukázal svou autentickou politickou duši, uvedla na svém webu televize CNN. Podle ní šlo možná o nejpamátnější tiskovou konferenci v historii amerických prezidentů a určitě se stane určujícím okamžikem jeho administrativy. Jeho výroky o bílých rasistech a neonacistech ve Virginii patřily k nejvíce surrealistickým momentům za poslední léta.

Neméně ohromující byl i tón Trumpova ničím nespoutaného vystoupení. Přímočarý styl připomínající proud vědomí nenechával žádné pochyby: Toto je skutečný Trump, ne předem připravené pondělní vystoupení v Bílém domě, kdy se snažil napravit původní selhání, kdy neodsoudil bílé rasisty, uvedla CNN.

V úterý se vrátil k původní pozici, když řekl, že v krajně pravicové demonstraci, kdy pochodující nesli pochodně a svastiky a vykřikovali rasistická a antisemitská hesla, byli někteří "špatní lidé … ale také velmi dobří lidé, na obou stranách".

Byl to projev, který oživí otázky, zda se Trumpova povaha hodí k výkonu prezidentské funkce. V době rostoucího napětí ve světě vyvolá obavy, že nebude jako nejvyšší velitel schopen v době krize kontrolovat své emoce, dodala CNN.

Podle ní celkový dojem z Trumpova vystoupení ukazuje prezidenta, který je zajatcem svých vrtochů a instinktů a vzpírá se pokusům všech, kdo by ho chtěli řídit, včetně nového šéfa jeho kanceláře Johna Kellyho.

List The Washington Post v redakčním komentáři nazvaném Národ může jen plakat napsal, že "úterý bylo velkým dnem pro … rasisty všude".

"Ano, jsou dobří a morální Američané, kteří jsou proti odstranění soch konfederačních generálů. Ano, jsou rozumní Američané, kteří se bojí, že otcové zakladatelé, kteří měli otroky, budou příštím cílem … ale myslíme si, že není těžké rozlišit mezi památníkem George Washingtona a řekněme sochami konfederačních generálů postavenými ve 20. století s cílem udržovat nadvládu bílé rasy," napsal list. "Může být čas pro debaty o těchto otázkách. Ale ne teď, jak by pochopil každý lídr se smyslem pro slušnost. Ne v době smutku, kdy jsou rány ještě čerstvé … Ne v době, kdy Američané čekají jasné odsouzení nenávisti, která přivedla 700 demonstrujících do Charlottesville."

Co se bude dít dál, je zcela otevřené, napsal The Wall Street Journal. Trumpovi podle všeho nikdy nevadilo, že je v politickém establishmentu izolován. V tomto případě se zastal těch, kdo považují za zbytečné odstraňovat všechny historické symboly konfederace jižanských států, která se zformovala v 60. letech 19. století. Ale současně zabředl do debaty o těch nejošklivějších aspektech americké historie, do debaty, která by se mohla stát ještě ošklivější, uzavřel list.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
Další zprávy