Pavel Bém | Názory
14. 10. 2006 0:00

Bém: Do megalomanské show se nepustíme

Čím více se blížíme k volbám, tím hlasitěji zaznívají názory, většinou politiků, kteří si chtějí přihřát své předvolební ambice. Nemám nic proti seriózně vedené diskuzi. Bohužel, povětšinou jsme svědky laciných populistických výkřiků, polopravd, lží či mýtů.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Dovolte mi proto jasně popsat aktuální situaci i můj osobní názor na věc. Jsou tři základní podmínky, bez jejichž splnění Praha nemůže na kandidaturu pomýšlet.

1. Komorní hry 

V historii OH jsme viděli různé projekty od velkolepých a někdy i megalomanských her po relativně komorní projekty. Mezinárodní olympijský výbor už řadu let koordinuje diskuzi, na jejímž konci by mohla být poměrně zásadní změna v přístupu k pořádání LOH.

Rozumnost her i rozsahu, velikosti a následné využitelnosti olympijských sportovišť to vše mne vede k přesvědčení, že budoucnost může nabídnout šanci i komorním projektům hodícím se k charakteristice Prahy. Určitě se nepustíme do megalomanské show.

2. Výnosné hry

Ekonomika her je naprosto zásadní. Praha na nich musí vydělat. Město získá tolik potřebnou infrastrukturu, ale v žádném případě to nemůže být za cenu zadlužení. Kdyby se mělo jednat o projekt ztrátový, určitě jej nepodpořím. Zatím odborné analýzy hovoří o opaku tedy o ekonomické výhodnosti olympijských her.       

3. České hry

Olympijské hry se nemohou konat pouze v Praze. Řada sportovních disciplín by se odehrávala v dalších českých regionech - středními Čechami počínaje přes jižní Čechy, Teplice, Brno či Ostravu. Vznikly by stovky přípravných kempů po celé ČR, které by samozřejmě po skončení olympiády nabídly místní sportovní využití. Z olympiády by proto musela těžit celá ČR.

Otázkou zůstává využití nejnákladnějších sportovních olympijských staveb po skončení her. Olympijský stadion může mít jedinečné využití ve vazbě na postavení moderního veletržního areálu v Letňanech. Olympijská vesnice se může proměnit v moderní univerzitní campus s vysokoškolským zázemím a kolejemi, které v Praze tak chybí. Mediální vesnice pak může poskytnout jedinečný a cenově dostupný bytový fond, třeba pro mladé rodiny s dětmi. To vše mohou být jedinečné přidané hodnoty pro Prahu.

Co se nyní bude dít? Do konce listopadu budou k dispozici veškeré expertní analýzy a ekonomické studie mapující náklady i výnosy, včetně využití olympijské infrastruktury po skončení LOH. Poté přistoupíme k veřejné diskuzi.

V žádném případě se nebráním referendu, dávám však přednost referendu celostátnímu. V dubnu 2007 budou rozhodovat pražští zastupitelé a v červenci je nezbytné případnou kandidaturu podat. Z toho je patrné, že všechna klíčová rozhodnutí nás teprve čekají. Musíme je ovšem udělat zodpovědně.

Olympiáda je a musí být projekt jako každý jiný to znamená racionální a ekonomicky podložený.       

autor je primátorem hlavního města     

 

Právě se děje

Další zprávy