Libor Stejskal Libor Stejskal | Blogy
16. 1. 2014 14:45

Palachova oběť: Čin hodný obdivu? Projev zoufalství?

Husitská biskupka a renomovaný vědec nabízejí odlišné pohledy. Napište nám ten váš
Památník Jana Palacha na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Posmrtnou masku mu sňal sochař Olbram Zoubek.
Památník Jana Palacha na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Posmrtnou masku mu sňal sochař Olbram Zoubek. | Foto: Pavel Vondra

„Jan Palach chtěl probudit lidi z ponižujícího strachu... obětoval se, abychom my nebyli obětí…"

„Jeho čin možná spíše většinu veřejnosti vyděsil, a přispěl tak k ještě rychlejší rezignaci a ,normalizaci' ... on i jeho následovníci navíc způsobili i nesmírný žal a utrpení svým blízkým."

Když pomineme různé obskurní spiklenecké teorie o tom, kdo Jana Palacha po okupaci tehdejšího Československa armádami pěti států Varšavské smlouvy a postupující rezignaci většiny společnosti údajně k jeho oběti navedl (podle jedněch to byli nepřátelé socialismu, podle jiných zase konzervativní komunisté, kteří tím chtěli ospravedlnit ještě tužší normalizaci), jsou výše uvedené věty vyjádřením dvou základních protichůdných pohledů, o nichž česká společnost debatuje s větší či menší intenzitou od památného 16. ledna 1969.

Tu první napsala ve svém blogu emeritní biskupka Československé církve husitské Jana Šilerová, které bylo v době, kdy se Jan Palach na pražském Václavském náměstí upálil, osmnáct let.

Foto: Aktuálně.cz
Jana Šilerová: K Palachovu výročí

Druhou pak jeden z nejrenomovanějších českých vědců, imunolog Václav Hořejší, v té době jen o rok starší.  

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší: Jan Palach

Zatímco Jana Šilerová je přesvědčena, že Palachův odkaz je cenný a dodnes vybízí zejména mladé lidi k tomu, aby se zamýšleli, jakou oběť by byli v případě nutnosti ochotni přinést, Václav Hořejší (též věřící, resp. praktikující katolík) má za to, že demonstrativní sebevražda (byť třeba na podporu ušlechtilého cíle) není ničím ospravedlnitelná.

A co si o tom myslíte Vy? Je pro vás to, co Jan Palach 16. ledna před pětačtyřiceti lety udělal, hrdinským činem? Či naopak projevem zoufalství, něčím, k čemu bychom neměli vzhlížet s pochopením a obdivem?

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy