Milan Fridrich | Názory
3. 3. 2006 0:01

Brežněv a atentát na papeže

Přišlo mi to jako deja vu. Ležím doma, čtu Mlynářovo dílo "Mráz přichází z Kremlu" a najednou se dozvím tu rádoby překvapivou zprávu, že za atentátem na papeže Jana Pavla II. stojí sovětský boss Brežněv.

Chtěl tak prý potrestat odbojné Poláky. Zabít jejich symbol.

Vzpomněl jsem si na film Specialista se Stallonem a Stoneovou. Tam mafiánský stařík po vraždě jeho syna na Sharon křičí: "Tys myslela, že on zabil tvé rodiče? V tomhle domě ale vydávám rozkazy jen já!"

Ano, občas někdo vypadá jako strůjce a vykonavatel, ale vždycky je nutné si vzpomenout, že v pozadí je ten stařík, který jediný vydává rozkazy.

Občas nevidíme konce řetězu, který dal události do pohybu.

Vlastně je překvapivé, že to nikoho nenapadlo. V poslední době omíláme, že atentát osnovala bulharská tajná služba a východoněmecká Stasi po ní zametala stopy. Přitom je jasné, že na počátku osmdesátých let minulého století se nemohlo v komunistickém bloku stát téměř nic bez souhlasu Moskvy. Natož taková bomba, jakou je atentát na papeže.

Proč by nakonec bulharská tajná služba chtěla papeže zabít? Už mezi klasickými latinskými příslovími najdeme rčení: Komu to prospěje? Těžko najdeme důvod, proč by Bulharům stálo za to papeže vraždit.#reklama

U Kremlu to bylo jiné. V oněch dobách, kdy Jan Pavel II. převzal úřad, to byl ještě zuřivý býk, ne smířlivá holubice Gorbačovovy éry. Něco jako politická vražda nemohla zemi bojující v Afghánistánu rozhodit.

Proč jsme Kreml v souvislosti s papežovým atentátem opomíjeli?

Tam, kde rozhoduje jeden stařík, není potřeba dlouze přemýšlet. Komu mohla vražda papeže prospět? Moskvě. Zabít symbol je děsivé a strašné natolik, že to mohlo zadusit aktivity Solidarity. Aspoň na čas.

Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT

 

Právě se děje

Další zprávy