Prazdroj skončil v Plzeňském kraji překvapivě až na druhém místě. Na první příčku se totiž naprosto suverénně vyšvihl klášter Plasy.
Zbylá místa v první pětici Plzeňska obsadila nejvyšší kostelní věž na chrámu sv. Bartoloměje v Plzni a Černé jezero na Šumavě (třetí místo), velká židovská synagoga v Plzni (čtvrté místo) a o páté místo se dělí hrad Rabí, národopisná obec Chodsko a Emil Škoda, zakladatel stejnojmenného úspěšného podniku.
Nedařilo se naopak jízdárně ve Světcích, barokní lékárně v Klatovech či vodnímu Hamru v Dobřívi. Žebříček českých NEJ Plzeňského kraje nadobro opustil Jiří Trnka (1912-1969), rodák z Plzně-Petrohradu, český výtvarník, ilustrátor, scenárista a režisér animovaných filmů, jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu a zakladatel studia Bratři v triku.
Místo něj jsme do výběru zařadili v tzv. "druhé šanci" lovecký zámeček Kozel. Protože jste pro něj ale nehlasovali, nechali jsme mu symbolicky poslední místo.
V celém výběru tak hned třináct míst obsadily památky, přiroda je zastoupena jen šumavským Černým jezerem, dva rodáky pak doplňují čtyři zajímavosti z oblasti místních tradic či tradičních výrobků.
Klášter v Plasích
Bývalý cisterciácký klášter založil v údolí řeky Střely kníže Vladislav II před rokem 1146. Po barokní přestavbě podle projektu J. B. Santiniho a K. I. Dienzenhofera se z kláštera stal jeden z největších klášterních komplexů v Evropě. Navíc s jedinečným dobovým hygienickým vybavením.
Perla barokní architektury se nachází v malebné krajině, 25 kilometrů severně od Plzně. Z původní středověké dispozice se dochovaly pouze fragmenty, celý klášter byl totiž vypálen husity v roce 1421.
Současnou monumentální podobu získal areál barokní přestavbou v letech 1661 až 1739. Na sklonku 18. století byl výnosem císaře Josefa II. klášter zrušen. Roku 1824 panství zakoupil kancléř Metternich, z té doby pocházejí také poslední stavební úpravy.
Budova konventu je unikátní i tím, že je celá založena na dubových pilotách v bažinaté půdě.
Jak si ale vedly další unikáty kraje? Podívejte se spolu s námi na celkové konečné výsledky.
20 plzeňských NEJ
- 1. místo
Klášter Plasy
Klášter Plasy, unikátní základový vodní systém - rozlehlý klášterní areál je postaven na několika tisících pilot.
- 2. místo
Plzeňský Prazdroj
Plzeňský Prazdroj, tradiční české označení piva v současné době vyráběného pod obchodním názvem Pilsner Urquell v pivovaru Plzeňský Prazdroj, a. s. Je nejen typovým, ale i historickým vzorem piv plzeňského typu.
- 3. místo
Věž katedrály sv. Bartoloměje
Věž katedrály sv. Bartoloměje, vysoká 102,6 m nejvyšší kostelní věž v České republice. K ochozu věže ve výšce 62 m vede 301 schodů. Za pěkného počasí bývá z ochozu vidět 72 km vzdálená Šumava.
Černé jezero na Šumavě
Černé jezero na Šumavě, ledovcového původu, největší jezero v Česku.
- 4. místo
Velká židovská synagoga v Plzni
Velká židovská synagoga v Plzni, největší v Čechách, druhá největší v Evropě, třetí největší na světě.
- 5. místo
Emil Škoda
Emil Škoda (1839-1900), významný český technik a velkopodnikatel, zakladatel Škodových závodů v Plzni a automobilky Škoda.
Hrad Rabí
Hrad Rabí, nejrozsáhlejší zřícenina hradu v Čechách.
Chodsko
Chodsko, nejzachovalejší národopisná oblast v Čechách.
- 6. místo
Rotunda ve Starém Plzenci
Rotunda sv. Petra a Pavla, Starý Plzenec, nejstarší celistvě dochovaná architektonická památka na českém území.
Spejbl a Hurvínek
Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky od loutkáře Josefa Skupy.
- 7. místo
František Křižík, rodák z Plánice
František Křižík, rodák z Plánice (1847-1941), slavný český vynálezce, průmyslník a technik.
dvouhlavý oltář v Dobřanech
Kostel sv. Víta a jeho dvouhlavý oltář v Dobřanech, jedna z nejzajímavějších barokních staveb v Čechách, jediná této hodnoty ve střední Evropě.
- 8. místo
Hrad Přimda
Hrad Přimda, po Pražském hradu považován za druhou nejstarší stavbu kamenného hradu v Čechách.
Sirkárna Solo Sušice
Sirkárna Solo Sušice, nejznámější, nejstarší a dnes už jediná sirkárna v Česku, a kromě polských sirkáren i v celé Evropě. Výroba sirek zde byla zahájena již v roce 1839.
Jezuitský kostel a mumie v katakombách
Jezuitský kostel Neposkvrněného početí P. Marie a svatého Ignáce, Klatovy, projektant Jan Dominik Orsi, portály od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Pod chrámem krypta přístupná veřejnosti a známá jako katakomby, zde byli pohřbíváni členové řádu.
- 9. místo
Barokní lékárna v Klatovech
Barokní lékárna u Bílého jednorožce, Klatovy, zařízení lékárny pochází z roku 1773, unikátní expozice lékárenství.
Vodní hamr Dobřív
Vodní hamr Dobřív, nejvýznamnější technická památka tohoto druhu u nás.
Skleněný oltář v kostele sv. Vintíře
Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic, jediný kostel na světě s unikátním skleněným oltářem, kostel sv. Vintíře je navíc jediný tohoto zasvěcení na světě.
Jízdárna Světce
Jízdárna Světce, postavena v letech 1858-1860 v novorománském slohu. Po vídeňské jízdárně je druhou největší ve střední Evropě.
- 10. místo (tzv. Druhá šance)
Lovecký zámeček Kozel
Klasicistní lovecký zámek s rozlehlým přírodně krajinářským parkem.