Martin Hála Martin Hála | Názory
19. 12. 2019 19:30

Čeští konzervativci jako předvoj čínského proletariátu

Čínští komunisté už dokázali vstřebat tak cizorodé - ba nepřátelské - prvky, jako je internet nebo kapitalismus. Pár zdejších zastánců tradičních hodnot pro ně není žádné velké sousto.
Výroční zpráva společnosti PPF za rok 2018, v jejímž úvodním slově se Petr Kellner přihlásil ke konzervativismu
Výroční zpráva společnosti PPF za rok 2018, v jejímž úvodním slově se Petr Kellner přihlásil ke konzervativismu | Foto: Aktuálně.cz

V úterý reagoval zhruba po týdnu na kauzu ovlivňování českých médií ve prospěch komunistické Číny jeden z jejích hlavních protagonistů, majitel PR agentury C&B Reputation Management, matador českého politického marketingu a do minulého týdne také jednatel a komentátor portálu Info.cz, pan Tomáš Jirsa.

Foto: Aktuálně.cz

Na Seznamu věnovali rozhovoru s ním - včetně marketingového medailonku s hezkou ukázkou "reputation management" - o poznání více prostoru než zpravodajství o kauze samotné. Pan Jirsa se kromě jiného poněkud emotivně vyjadřuje o našem projektu Sinopsis. Nemáme mu to za zlé, chápeme, že je v tyto dny trochu rozrušen.

Rozhodně se nechci pouštět do osobních polemik, ale rozhovor skýtá několik podnětů k obecnějšímu zamyšlení na témata, jež pana Jirsu i ostatní aktéry této kauzy daleko přesahují. Nejprve je však třeba rozptýlit jedno nedorozumění.

Média, PR a výzkum

Iniciativa Sinoskop, kterou firma pana Jirsy mikro-manažovala do takových detailů, jako je příprava postů na sociálních sítích, je s velkou pravděpodobností reakcí na náš projekt Sinopsis; v žádném případě však nemůže být jeho konkurencí.

Sinoskop se věnuje pod vedením agentury C&B jejímu hlavnímu oboru činnosti - politickému marketingu a "Reputation Management". V tomto konkrétním případě se jedná hlavně o reputaci ČLR u české veřejnosti. Výstupem Sinoskopu je mediální produkce, o jejíchž kvalitách si může udělat každý sám svobodný úsudek.

Sinopsis je oproti tomu projektem akademickým, byť se nás klienti pana Jirsy z firmy Home Credit snaží z univerzity tak či onak vystrnadit.

V praxi to znamená, že mediální produkce je jen jednou částí naší činnosti, a je podepřena systematickým výzkumem ve spolupráci s předními světovými odborníky. Výstupy této akademické práce mohou čtenáři nalézt zejména na naší anglické stránce Sinopsis.cz/en. Na těchto podrobných analýzách jsou pak založeny i naše mediální výstupy, které si na rozdíl od agentury C&B a jejích mediálních projektů necucáme z prstu.

Jednou z výzkumných oblastí, jíž se se svými kolegy v zahraničí systematicky věnujeme, je takzvaná "práce na Jednotné frontě". Jde o metodu cílené kooptace jednotlivců i celých organizací mimo bezprostřední kontrolu KS Číny pro nepřímé prosazování jejích politických a ekonomických cílů. KS Číny rozvinula tento původně leninský princip v sofistikovanou metodologii, podepřenou rozsáhlou byrokracií a sítí napojených organizací doma i v zahraničí.

Význam, jaký taktice Jednotné fronty přikládá čínské vedení, dokumentuje skutečnost, že je jí věnováno jedno ze čtyř velkých oddělení ÚV KS Číny. Současný generální tajemník Si Ťin-pching oprášil dávný Mao Ce-tungův výrok, že Jednotná fronta představuje spolu s armádou a stranou samotnou jednu ze "tří zázračných zbraní" čínských komunistů.

Antikomunisté v Jednotné frontě

Kauza PPF-gate i zmíněný rozhovor pana Jirsy na Seznamu poskytuje cenný materiál pro empirické studium tohoto výzkumného zadání.

Z výkazu práce agentury C&B pro Home Credit vyplývá, že přímým cílem akce nebylo zlepšení obrazu klienta, ale mnohem obecněji obrazu ČLR a její politiky. Společnost Home Credit má v Číně rozsáhlé obchodní zájmy do velké míry závislé na podpoře tamějších představitelů, přesto by však neměly její korporátní zájmy splývat s politickými zájmy ČLR, nebo přímo KS Číny jakožto její "vedoucí politické síly".

Podobně pan Jirsa uvádí svůj rozhovor na Seznamu deklarací svého pravicového přesvědčeni a národního cítění, jež by mu nedovolilo "být agentem autoritativního režimu". Přitom ovšem objektivně sloužil jeho zájmu na zlepšení svého obrazu u české veřejnosti (nebo z Jirsova pohledu na "racionalizaci protičínské hysterie" - což je obrat, který sám o sobě dokládá, jak hluboko pod kůží má rétoriku KS Číny.)

Když pomineme jistě ne nepodstatnou finanční stránku celé věci - Home Credit bude dozajista lukrativním zákazníkem -, je tu ještě psychologický aspekt názorové kooptace do ideologického rámce mocenské skupiny na přesně opačném konci politického spektra, než k jakému se Jirsa subjektivně hlásí.

Shodou okolností poskytl tento týden obdobný příklad další představitel českého "konzervatismu", europoslanec Jan Zahradil. Ten přes své deklarované antikomunistické postoje pěstuje čilé styky s komunistickou stranou nejen Číny, ale i Vietnamu, včetně orgánů Jednotné fronty, respektive její vietnamské obdoby, Fronty vlastenecké. Zahradil dokonce musel tento týden kvůli konfliktu zájmů (který popírá) odstoupit z funkce zpravodaje Evropského parlamentu o zóně volného obchodu s Vietnamem.

Kooptovaní konzervativci

Tento zvláštní paradox mezi deklarovanými postoji a reálnými aktivitami je podstatou politické kooptace v rámci taktiky Jednotné fronty. Jejím cílem je získat ke spolupráci právě ty elementy, jež zastávají nominálně odlišné politické postoje, ale nakonec objektivně působí ve prospěch komunistické strany.

Účinnost tohoto postupu jsme zakusili, hlavně po válce, i u nás. Naše někdejší Národní fronta ale byla jen slabým odvarem Jednotné fronty čínské. KS Číny koneckonců dokázala kooptovat i tak cizorodé, ba přímo nepřátelské prvky, jako je kapitalismus nebo internet. Proč by nedokázala pojmout celé obchodní společnosti nebo "pravicově" smýšlející politické marketéry?

Kooptovaný čínský kapitalismus a čínský internet však fungují velmi odlišně od svých západních protějšků. Stejně tak nezůstanou stejní ani kooptovaní "konzervativci". Lhostejno, zda jednotlivci, nebo celé společnosti.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

Čínský režim je podle BIS nepřátelská velmoc. Univerzita Karlova si to roky neuvědomovala, upozorňuje reportér Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Gebre Selassie přihrál na gól při remíze Brém s Hoffenheimem

Fotbalisté Brém v sestavě s českými reprezentanty Jiřím Pavlenkou a Theodorem Gebre Selassiem, který přihrál na gól, remizovali v utkání 5. kola německé ligy s Hoffenheimem 1:1. Wolfsburg poprvé vyhrál, po předchozích čtyřech remízách porazil nováčka z Bielefeldu 2:1.

V dresu Hoffenheimu podobně jako ve čtvrtečním zápase "liberecké" skupiny Evropské ligy s Crvenou zvezdou Bělehrad (2:0) absentoval kvůli nákaze koronavirem Pavel Kadeřábek. Brémy se ujaly vedení v páté minutě, poté co Gebre Selassieho přízemní centr z pravého křídla zakončil Maximilian Eggestein. Pavlenka kapituloval ve 22. minutě po střele Dennise Geigera do horního rohu branky.

Wolfsburg posunulo k prvnímu tříbodovému zisku povedených 80 sekund v 19. a 20. minutě. "Vlci" nejprve skórovali z nacvičeného signálu po přímém volném kopu, poté co Maximilian Arnold našel za zdí postaveného Wouta Weghorsta.

Druhá branka padla po chybě hostů v následné rozehrávce. Vybojovaný míč se po sérii doteků dostal až k Arnoldovi, jenž se po gólové asistenci zapsal i mezi střelce. Bielefeld snížil až deset minut před koncem ranou Svena Schipplocka uvnitř šestnáctky.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Wolfsburg - Bielefeld 2:1 (19. Weghorst, 20. Arnold - 80. Schipplock), Brémy - Hoffenheim 1:1 (5. Eggestein - 22. Geiger).

Tabulka:

1. Lipsko 5 4 1 0 12:3 13
2. Bayern Mnichov 5 4 0 1 22:8 12
3. Dortmund 5 4 0 1 11:2 12
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Mönchengladbach 5 2 2 1 8:8 8
6. Brémy 5 2 2 1 7:7 8
7. Eintracht Frankfurt 5 2 2 1 7:9 8
8. Hoffenheim 5 2 1 2 9:7 7
9. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
10. Wolfsburg 5 1 4 0 4:3 7
11. Union Berlín 5 1 3 1 8:6 6
12. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
13. Freiburg 5 1 3 1 6:9 6
14. Bielefeld 5 1 1 3 4:8 4
15. Hertha Berlín 5 1 0 4 9:12 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 5 0 1 4 2:19 1
18. Mohuč 5 0 0 5 4:15 0
Další zprávy