Ivan Kytka | Názory
27. 6. 2006 0:01

Co věděla MI5 o strůjci útoků ze 7. 7.?

Ani rok po pumových atentátech v londýnské dopravě není úplně jasné, co britská domácí rozvědka věděla, či naopak nevěděla o čtyřech sebevrazích, kteří v červencovém ránu připravili o život dvaapadesát cestujících.

Podle informací, které přinesl nedělník Sunday Times, našli vyšetřovatelé v osobním autě šéfa čtyřčlenné skupiny Mohameda Sidaka Chána elektronické zařízení, jehož prostřednictvím dokáže policie sledovat pohyb podezřelého vozidla. Štěnici měli do Chánovy hondy namontovat specialisté z útvaru zvláštních služeb.

Není to zdaleka první náznak, že zpravodajské služby toho věděly o aktivitách čtveřice z Beestonu poblíž anglického Leedsu více, než byly později buď ochotny či - z operačních důvodů - mohly přiznat.

Z informací, které se prostřednictvím oficiálních zpráv či pátráním investigativních novinářů dostaly na veřejnost, je zřejmé, že nejméně dva z pozdějších atentátníků se opakovaně objevili v hledáčku analytiků MI5. Poznatky však byly pro naléhavost jiných, na první pohled vážnějších stop pokaždé odloženy ad acta.

Reflexe událostí z počátku loňského července vyvolává i po dvanácti měsících stále více otázek než odpovědí. Potíž je v tom, že dohled a kontrola nad zpravodajskými službami provází v každé parlamentní demokracii nesnadné hledání rovnováhy mezi povinností výkonných složek exekutivy skládat účty ze své činnosti veřejnosti na jedné straně a tím, aby zveřejnění informací neohrozilo samotný smysl jejich "tajné" existence.

S rozpaky do fotbalového čtvrtfinále

Anglická reprezentace nepodává v Německu nijak oslnivé výkony, a přesto se dostala vcelku pohodlně do čtvrtfinále. A podle mínění domácích fotbalových expertů nejsou ostrovní fotbalisté proti Portugalsku, stiženému v zápase proti Nizozemsku smrští žlutých a červených karet, zcela bez šancí.

Po vlažných výkonech v kvalifikační skupině se kritika soustředila především na trenéra Erikssona. Protože však každý z příštích zápasů pro něj může být u reprezentace poslední, našli si nespokojení fotbaloví komentátoři nového obětního beránka. Při absenci útočné řady se jím stala téměř záložní řada složená ze samých multimilionářů. Beckham ani Lampard nepodávají ani zdaleka očekávané výkony, Gerrard s Colem střídají lepší momenty s horšími.

Domácí fanoušci hledají útěchu a potěšení v zápasech latinsko-amerických týmů. "Mexičany jsme naučili hrát fotbal vlastně my," tvrdí můj známý z Cornwallu Peter a vysvětluje: "Když byly v Mexiku odhaleny zlaté doly, přišli tam mezi prvním horníci právě z Cornwallu," dodává s neskrývanou pýchou. Fotbal prý není jediné dědictví, které tam zanechali - naučili místní také recept na proslulé cornwallské vdolky se smetanou, které se tam podávají dodnes. Možná tedy nastal čas, aby k národním jedenáctkám Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska přibyla ještě reprezentace Cornwallu.

Detektor kovů na přilepšenou (k penzi)

Zatímco premiér Tony Blair se chystá na dlouhou zákopovou válku s odbory kvůli reformě penzijního systému státních zaměstnanců, bývalý baskytarista Rolling Stones Bill Wyman (69) jde svým vrstevníkům příkladem, jak si v důchodu i bez vládní pomoci přilepšit.#reklama

Wymanův osobní majetek je odhadován na 20 milionů liber. Zčásti je však vázán v dlouhodobých investicích, a tak se prý čas od času ocitne rockový veterán bez peněz. Tím spíše, že jeho státem garantovaná penze činí pouhých 34 liber (asi 1360 Kč) týdně.

Inspirován zálibou své jedenáctileté dcery Katy tedy vynalezl nový typ dětského detektoru kovů na hledání pokladů. V obchodech by se měl objevit před Vánoci, Wyman by rád, aby se dostal s cenou alespoň pod sto liber.

Na rozdíl od bývalých spoluhráčů z Rolling Stones vede jejich bývalý baskytarista poklidný život na svém venkovském sídle v Bury St. Edmonds v hrabství Suffolk. Tu a tam se vydá na výpravu za pokladem, buď sám, či s nejstarší ze tří dcer.

"Katy už má ve sbírce vědro ze 13. století a miniaturní kanón, hračku ze 17. století," prozradil Wyman, který se sám pyšní kolekcí 20 římských broží a zlatou mincí z doby krále Edwarda III., která má podle odborníků hodnotu 2000 liber.

Ivan Kytka; [email protected]

 

Právě se děje

Další zprávy