Jan Lipold Jan Lipold | Názory
19. 10. 2010 8:56

Doktor Halíř? Na Hrad ne. A kdo seděl s Bémem?

Napřesrok nemají být ani jedny volby. Cítíte tu úlevu? Zprávy o páté.
Jsou všude. Růžová jako sebeobrana.
Jsou všude. Růžová jako sebeobrana. | Foto: Jan Langer

Volby skončily a my ve Zprávách o páté budeme pozorně sledovat, co se stane se strašlivými reklamními věžemi, které politické strany vysadily na pražská nároží. Zatím tam většinou stojí dál a některé z nich jsou dokonce olepené reklamou na lyžařskou výbavu, ne politikou. Máme zlé tušení - protože když se někde reklama usalaší, jen tak ji nevypudíte.

Manažer TOP 09 Jaroslav Poláček na správně položenou otázku Lidových novin "Co kdyby se zakázaly billboardy" odpovídá: "Bylo by více plakátů. Jinak ten outdoor je tu neuvěřitelný. Budu rád, když přestaneme být neuvěřitelné tržiště billboardů."

Aha, takže už i tomu, kdo billboardy používá, to připadá "neuvěřitelné". A dál? Půjde TOP 09 příkladem, když už zasedla na radnicích?

Zaznamenali jsme názor Bohuslava Sobotky, že "všichni, kdo seděli s primátorem Bémem, musejí pryč". Možná ho zaznamenal i jeden z oranžových lídrů Petr Hulinský, náměstek primátora v letech 2002 až 2006. Korektně je třeba dodat, že tehdy neseděl s Bémem, ale vedle Béma. Možná i proti Bémovi, ovšem zasedací pořádek na schůzích městské rady je tajný.

Ale kdoví, jak to Sobotka vlastně myslel. S Bém přece ještě neseděl nikdo, dokonce ani sám Bém neseděl.

Hlasy v jednotlivých pražských obvodech ukazují na Tůmu.
Hlasy v jednotlivých pražských obvodech ukazují na Tůmu. | Foto: Jan Langer

V souvislosti s tím, že pan Hulinský pobral na odměnách v pražských podnicích postupně asi 19 milionů korun, jsme narazili na starší, až bolestivě výstižný titulek: Petr Hulinský: Na pražské radnici chybí pokora a kontrola.

V tuto chvíli si troufáme říct, že Zdeněk Tůma by NEBYL dobrým kandidátem na prezidenta pro rok 2013 (a asi ani později). Už jsme si totiž zvykli, že na Hradě, ve školách a kancelářích, na poštovních známkách a tak dále přebývá postava s mimikou obličeje.

Foto: Aktuálně.cz

Havel i Klaus byly-jsou persóny, člověka dokážou nadchnout i rozčílit, obvykle k nim má nějaký vztah. Ale Tůma (na snímku nahoře)? Doktor Halíř (na snímku dole)? Na magistrátu nic proti, ani omylem, ale větší charisma bude mít ten primátorský řetěz na jeho krku.

Blogeři Karel Hvížďala a Jan Urban v souvislosti s čerstvými volbami připomínají, že Václav Klaus končí na Hradě v únoru 2013 a zatím není jasné, co bude dělat potom. Například jestli se vrátí do ODS, a jak jinak než jako předseda. Tak to by nás taky HODNĚ zajímalo. Pevně věříme, že Klaus se nějak vyjádří nejpozději do konce roku 2011. To je i termín, do kterého by se měli politici rozhodnout, jestli bude prezidenta volit lid, nebo pořád tak strastiplně parlament.

Napřesrok nemají být žádné volby (ta úleva, nebudou billboardy, možná). Času na přemýšlení bude víc.

Od prvního dne po volbách sociální demokracie hlásí, že na pražský magistrát by se mělo volit stejným způsobem jako do krajů a Praha má být jedním obvodem. Výborně. Když to samé navrhoval na jaře už pomalu zapomenutý Cyril Svoboda, nechala i ČSSD jeho zákon slavně spadnout pod parlamentní stůl. A vůbec, všichni kromě hrstky zelených v tom chudáka Cyrila víceméně nechali. ODS byla samozřejmě proti, její Pražáci si za pár týdnů rozdělili město za sedm obvodů… a výsledek od soboty známe.

To jen na okraj téměř všeobecné lamentace, jak byl pražský volební systém špatný a nespravedlivý.

Komentátoři voleb si zgustli na Věcech veřejných, na tom splasklém marketingovém produktu. Ó, máme snad googlovat všechny ty články od jara do podzimu, kde se seriózně řešil „nový fenomén", tato kometa českého politického nebe? Bez uštěpačného přízvuku?

Marketing. No a? (Proslulý kalendář kandidátek Věcí veřejných.)
Marketing. No a? (Proslulý kalendář kandidátek Věcí veřejných.) | Foto: Ludvík Hradilek

Jak to tedy je:

A) Na Věcech veřejných opravdu nikdy nebyl znát nějaký velký ideologický grunt, programem je koště na vymetení starých pořádků. Když už ideologie, tak spíš firemní kodex ABL.

B) Je lepší, když politická strana má hluboké myšlenkové kořeny. Ale všude po světě by se našly úspěšné strany i bez nich.

C) Když chce někdo prosadit novou politickou stranu, MUSÍ z ní udělat marketingový produkt. Jinak bude mít volič - alespoň v parlamentních volbách - na výběr buď strany co tu už jsou, anebo beznadějné idealisty bez marketingu (dejme tomu Táňu Fischerovou).

D) Novináři opěvují marketingové produkty od rána do večera a třeba o tom ani neví. Tak by snad mohli dopřát trochu marketingu i politikům.

Výroku Angely Merkelové, že multikulturní koncept v Německu nefunguje a přistěhovalci by se měli víc integrovat do společnosti, si podle očekávání všimla známá populistka a oblíbenkyně prezidenta Klause Jana Bobošíková.

I žlutá je dobrá.
I žlutá je dobrá. | Foto: Ludvík Hradilek

Z jejího obsáhlého prohlášení nás zaujala tato úvaha: „Možná se dočkáme obdobné situace jako koncem osmdesátých let, kdy měl socialistický tábor pod vedením Sovětského svazu už dávno svého Gorbačova a perestrojku, ale u nás stále držel pevnou stráž zastydlý husákovský normalizační režim." (Jako že jinde už, jako Merkelová, multi-kulti odpískali, a u nás jedeme pořád postaru, naznačuje J.B.)

Pro připomenutí: Za toho zastydlého Husáka byla lídyrně Suverenity přední členkou Socialistického svazu mládeže. V té bleděmodré svazácké košili jí to slušelo líp, myslíme si.

Ještě k jádru věci: V Německu, kde žijí například asi čtyři miliony muslimů, je soužití kultur opravdu, ale opravdu problémem jiného řádu než u nás.

Čtěte také:
Zprávy o páté a Slovíčkaření, archiv vydání

Duben 2009: Policie se na tiskové konferenci pochlubila, že dopadla vora v zakoně. „Podařilo se rozkrýt a zadržet skutečné špičky ruskojazyčného organizovaného zločinu působícího nejen na území České republiky," pravil ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. 18. října 2010: Pražský soud vora v zakoně osvobodil pro nedostatek důkazů.

A ještě mimo politiku. Jistá firemní velmoc na trhu se softwarovým bezpečím přišla se studií, podle které přibývá hackerských útoků. Nevíme, jestli je to pravda. Ale víme, že JEŠTĚ NIKDY žádná taková studie neoznámila, že hackery už to tak nebaví, že virů obíhá čím dál tím míň a podobně. To je totiž Security Paradox (tak se studie jmenuje): Čím bezpečněji, tím hůř (pro nás).

 

Právě se děje

Další zprávy