Martin Krepindl ČTK Martin Krepindl, ČTK | Glosy
21. 3. 2024 16:17

Tak se tam jeďte podívat! Ficův nehorázný výrok o Kyjevu v čase ještě víc uzrál

Už před dvěma měsíci působil výrok slovenského premiéra Roberta Fica krajně nepatřičně. "V Kyjevě žádná válka není," prohlásil tehdy na tiskové konferenci před návštěvou ukrajinského premiéra v Užhorodu. S naprostým sebevědomím a pevnou jistotou v hlase. O to hůř vyznívají jeho slova po nočním ruském raketovém útoku na Kyjev. Podívejte se na videoglosu Aktuálně.cz.
Videoglosa: "V Kyjevě žádná válka není." Dnešek v plné nahotě odkryl nehoráznost Ficova výroku | Video: Reuters, Youtube/SMER

"Opravdu si myslíte, že v Kyjevě je válka? Jeďte tam a zjistíte, že je tam absolutně normální život," tvrdil Fico 23. ledna po výjezdním zasedání vlády ve východoslovenské Kamenici nad Cirochou. Už tehdy šlo o nesmysl, Kyjev se jen pár hodin předtím vzpamatovával z ruského bombardování.

Útok ze středy na čtvrtek pak nehoráznost Ficových slov dokresluje. Ruská armáda podle ukrajinských vzdušných sil vyslala 29 řízených střel a dvě balistické rakety Iskander a Kinžal. Útok podle ukrajinských úřadů zranil nejméně 13 lidí, přestože všechny rakety se ukrajinské obraně podařilo podle ukrajinského letectva sestřelit. Trosky ale zasáhly mimo jiné obytný dům či areál školky a působily požáry. 

"Nepřítel po 44 dní dlouhé přestávce znovu vyslal střely na Kyjev," uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko. Rusko podle něj dnes v noci zaútočilo střelami s plochou dráhou letu Ch-101/Ch-555/Ch-55, vypuštěnými ze strategických bombardérů Tu-95MS, a balistickými raketami vypálenými z ruského území.

Mezi zraněnými je i jedno dítě, sdělila ukrajinská Státní služba pro mimořádné události. Výbuchy podle ní otřásly třemi čtvrtěmi Kyjeva, v několika domech vznikly požáry. Na 79 lidí lidí muselo být podle ní evakuováno. Na zasažených místech zasahovali záchranáři a policisté, ale i psychologové, dodala služba. Na fotografiích zveřejněných kyjevskými úřady po dnešním útoku jsou vidět ohořelé domy a automobily.

Nebo, jak by možná i dnes řekl Fico: Taková klidná mírumilovná kyjevská noc.

 

Právě se děje

Další zprávy