Ivan Kytka | Názory
1. 5. 2006 0:01

Hlavolamy u britských čerpadel

Personál čerpacích stanic začal znovu řešit hlavolam, jak dostat na poutače s cenou místo dosavadních tří už čtyři cifry.

To když se cena olovnatého benzínu a nafty přehoupla přes 99,9 pencí britské libry.

Řidiči doufají, že jde o sezónní cenový výkyv, ale Lord Browne, výkonný ředitel společnosti British Petroleum, která ohlásila tento týden rekordní čtvrtletní zisk přes pět miliard liber, veřejnosti vzkázal, že je to cena, na kterou si prostě budou muset zvyknout.

Britská vláda zavedla už před lety jednu z nejvyšších spotřebních daní na pohonné hmoty - v kombinaci s daní z přidané hodnoty činí 75 % spotřební ceny. A zřejmě v obavách, aby se růst pohonných hmot "nepřelil" do vyšší inflace, se ministr financí Gordon Brown nechal slyšet, že zatím odloží chystané další zvýšení spotřebních daní.

Britové vědí, že u čerpacích stanic platí více také kvůli nejistotě obklopující příští dodávky ropy z Íránu. Ministr zahraničí Jack Straw sice prohlásil, že kdo chce bombardovat íránská jaderná zařízení, "tomu hráblo", ale jistou formu případných ekonomických sankcí vůči Teheránu Londýn podpoří. I když to může znamenat další růst cen ropy.

Plyn pod tlakem Gazpromu

Ropa přitom není jedinou strategickou surovinou, která přidělává britským ministrům vrásky na čele - ruský plynový kolos Gazprom oznámil, že chce koupit britskou Centriku, hlavního dodavatele plynu ostrovním domácnostem. Lidé znalí podmínek ruského byznysu Blairův kabinet varují, aby takový krok zablokoval.

Někteří ministři se ovšem nechali slyšet, že propagují-li liberalizaci obchodu v zahraničí, nemohou svůj vlastní trh bránit.

Když byl ve čtvrtek na půlhodinové návštěvě u Tonyho Blaira šéf české opozice Mirek Topolánek a chtěl znát jeho osobní stanovisko, odpovědí bylo diplomatické mlčení. "Byla to pro něj viditelně příliš citlivá otázka," řekl později českým novinářům předseda občanských demokratů.

Ministr na opožděné stopě

Topolánkova čtvrteční návštěva v Downing Street 10  mimochodem kolidovala s jednou z nejvážnějších krizí britského kabinetu za poslední léta. Ministr vnitra Charles Clarke musel den předtím přiznat, že policie jaksi zapomněla deportovat přes 1000 cizinců, kteří po odpykání trestů i za velmi vážné násilné činy zůstali po propuštění na Britských ostrovech.

Opozice volala po Clarkově okamžité rezignaci, komentátoři zprava i zleva se však nemohli shodnout, zda je rozumnější ministra odvolat, či ho naopak ve funkci ponechat, aby příští možné recidivisty s cizím pasem nejdříve polapil a navrhl soudu, aby je označil za osoby, které nejsou v Británii žádoucí, a deportoval je.

Vypadá to, že potíže britské policie v přístupu k cizincům jsou jaksi chronického rázu. Poslouchal jsem uprostřed týdne archivní pořad ke 150. výročí Světové výstavy, která se konala v londýnském Crystal Palace.

Scotland Yard měl obavy z toho, že lidský mumraj přiláká na výstavu kapsáře z Belgie, a tak metropolitní policie přizvala na pomoc tým belgických detektivů. Když pak v první den postávali v hloučku na výstavišti a seznamovali se s prostředím, nechal je místně příslušný komisař pro jistotu zatknout. Pojal totiž podezření, že se jedná o skupinu belgických zlodějíčků.

Kam prý dala oči...

Zatímco Charles Clarke musel v parlamentu s pravdou ven ohledně nedeportovaných cizinců se záznamem v trestním rejstříků, vicepremiéra Johna Prescotta (67) čekalo vysvětlování hned dvojí.

Populární list Daily Mirror totiž ve středu zveřejnil pikantní podrobnosti o jeho dvouleté milostné aféře se sekretářkou Tracy Templeovou. Ta stačila už do pátku prodat aféru jednomu z londýnských nedělníků za šestimístnou sumu. A Prescott nevěděl, zda má dřív chlácholit svou manželku doma v Hullu či bojovat o své politické přežití ve Westminstru.

Škodolibí labourističtí kolegové z parlamentních lavic vinili z celé šlamastyky expremiérku Margaret Thatcherovou. Byla to totiž ona, která kdysi zrušila bezplatné oční prohlídky. Pokud by měla šarmantní blondýnka Tracy ostřejší zrak, nikdy si nemohla s Prescottem, mužem poněkud razantního zjevu i vystupování, nic začít. Samozřejmě pokud ji právě tyto rysy na vicepremiérovi nepřitahovaly.

Rooneyho pravička pod mikroskopem

Týden je však v politice dlouhá doba a je fakt, že fotbalovou část národa nezajímaly o víkendu ani tak milostné pletky ve vládním kabinetu, jako výsledek rentgenu pravého nártu útočníka Manchesteru United Wayna Rooneyho, jednoho z nejtalentovanějších anglických útočníků posledních desetiletí.V závěru sobotního utkání s Chelsea, v kterém londýnský klub potvrdil druhý ligový titul po sobě, odnesli Rooneyho na nosítkách.#reklama

Snímek ukázal na zlomenou kost v nártu, léčení potrvá šest týdnů. Už za měsíc a půl má nastoupit anglická reprezentace k utkání s Paraguayí. A s Rooneyho výkonností a střeleckými schopnostmi spojují fotbaloví odborníci i laici naději na to, že přesně po čtyřiceti letech by se kolébka fotbalu mohla dočkat na mistrovství světa znovu zlata.

A tak lze odhadnout, že zprávy o Rooneyho rekonvalescenci teď budou soupeřit o čelo zpravodajských relací s očekávanými rezignacemi v Blairově kabinetu. A sporem o íránský jaderný program.

 

Právě se děje

Další zprávy