Jakou máme v této zemi policii? Jakou bychom chtěli mít? A co tomu brání?
O tom (a o všem, co s tím souvisí) se ve čtvrtek hovořilo na Nové scéně Národního divadla, kde své hosty přivítal moderátor Tomáš Sedláček.
Naše pozvání přijali bývalý ministr vnitra, bezpečnostní expert ODS Ivan Langer, jeho předchůdce za ČSSD František Bublan a Michal Tošovský, vedoucí Centra ProPolice, občanské aktivity zaměřené na práci policie (na poslední chvíli se kvůli pracovnímu vytížení omluvil náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák; ministr vnitra Jan Kubice, který též původně přislíbil účast, je v těchto dnech na jednání v Bruselu).
Textový online přenos:
17:55 - Moderátor Tomáš Sedláček doufá, že po dnešku nebude muset platit mastnější pokuty. Diváci zatleskali a rozcházejí se. Děkujeme vám za pozornost a těšíme se u dalších Interpelací, čtvrtý čtvrtek v říjnu, na shledanou.
17:55 - Pomáhá a chrání policie na ulici? Pomáhá a chrání "na vyšší úrovni"? Závěrečná dvojotázka Tomáše Sedláčka. První odpovědi jsou "spíš ano", na druhou polovinu otázky "spíš ne".
Panu Michálkovi nemůžu absolutně věřit. Řekl o mně tolik prokazatelných lží ... Z mého pohledu právníka byly na nahrávkách, které pořídil, bláboly.
17:47 - Bývalí ministři Langer a Bublan se dušují, že do policejného vyšetřování nezasahovali. Prý to ani nejde.
17:45 - Příklady politiky ovlivněných případů podle Martina Fendrycha: Gripeny, kauza Drobil.
17:40 - Muž za plentou předstoupil před publikum. Ukázalo se, že je to Martin Fendrych, novinář a bývalý náměstek ministra vnitra. Zapojil se do diskuse na pódiu: Zásadní otázka je vměšování politiků a politických stran do práce policie.
17:35 - Podotek muže za plentou: Oddělení drogařů od ÚOOZ si u politiků vydupal pan Komorous, je to zbytečné.
17:30 - Ivan Langer chválí šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu. František Bublan zdaleka ne. "Dal bych mu ale ještě čas," dodává.
Když policie honí ty, co si zapálí jednoho jointa, je to mrhání veřejnými prostředky. Tím neříkám, že jsem pro legalizaci měkkých drog.
17:23 - Dotaz z publika: Slyšela jsem názor jednoho poslance ODS, že je vlastně dobře, když tu ruskojazyčné mafie perou peníze, protože tím pomáhají ekonomice. Ivan Langer: Nevím kdo to mohl říkat, ale pokud ano, musel bych ho označit za pitomce.
17:15 - Zatímco panelisté na pódiu si myslí, že policie jde správným směrem, muž za plentou je kritičtější: Jako že je správné, když ti schopní odcházejí do civilu?
17:08 - Když chce policajt neperlivou vodu, tak si objedná: Minerálku a bublinky stranou, přisadí si Tomáš Sedláček. Ale nic ve zlém, diskuse pokračuje seriozním směrem.
17:05 - Proč je u nás tolik vtipů o policajtech? Neměli by mít náhodou spíš autoritu?, vykopává moderátor Tomáš Sedláček téma.
17:00 - Trojice hostů (obsazení je o jednu osobu úspornější, než v jarní sezoně) je na pódiu. Ivan Langer, František Bublan i Michal Tošovský. Za oponou se rýsuje silueta tajemného "plentaře", který vše bude glosovat ze zákulisí.
16:55 - Moderátor Tomáš Sedláček zdraví a instruuje přítomné publikum, za chvíli vše vypukne.
Debaty jste se mohli zúčastnit, aniž byste do „Národního" dorazili, stačilo být ve čtvrtek odpoledne u počítače s připojením k internetu (jak na to, se dočtete níže).
Celou diskusi jste mohli od 17 hodin sledovat online prostřednictvím tzv. streamu v tomto článku. Ve stejném čase ji přenášela i Česká televize na svém druhém programu.
Do názvu zářijových Interpelací jsme si vypůjčili slogan, který česká policie proklamuje jako své krédo, tedy Pomáhat a chránit. A proč právě toto téma?
Tuzemskou společností hýbalo v letních měsících několik skandálů, které znovu otřásly křehkou důvěrou občanů v práci policie. Nejde však jen o velké kauzy. Policejní heslo „Pomáhat a chránit" mělo původně odrážet ambici stát se občanům důvěryhodným partnerem, pomocníkem a ochráncem.
"Ve slovech 'Zavolej policii' je naděje v záchranu, víra ve spravedlnost volajících, pro policistu výzva i závazek." Více ZDE
Mnohým však slovo „policista" asociuje spíše obtěžující silniční kontrolu, korupci a liknavost při vyšetřování. Často nepracují tak, abychom se ve chvíli, kdy ji potřebujeme, dočkali takových služeb, jaké očekáváme. A aby nám naopak tehdy, kdy je nepotřebujeme, zasahovali do života co nejméně.
"Právnímu státu brání formalismus a 'srabismus' v rozhodování o čemkoliv důležitém." Více ZDE
O tom všem, ale i o sisyfovském boji s extremisty a prorůstání mafií do politiky, budou zářijové Interpelace.
"Respekt a hrdost. Přirozený respekt vůči policistovi. Hrdost těch, kdo uniformu nosí, i těch, kdo ji vidí." Více ZDE
Své komentáře a případné otázky jste mohli psát do debaty pod tímto článkem. Zprostředkovali jsme jejich přenos na Novou scénu ND (nemůžeme ale zajistit, že na ně bude někdo reagovat, popř. že se všechny otázky dočkají odpovědi). Publikovat lze jen dotazy, které mají maximálně 140 znaků (jen pro srovnání: běžná SMS jich má 160), protože Twitter, který k tomuto účelu využíváme, jich více napsat neumožňuje.
Komentátor za plentou |
Čtenáři na internetu |
Interpelace mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a najdete i další zajímavé informace (texty Tomáše Sedláčka, ředitele Nové scény Štěpána Kubišty, výtvarníků, dramaturgů i některých panelistů). Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMU, Cesnet, Pražská akademická počítačová síť Pasnet a Audiovizuální centrum studentů ČVUT.