Libor Stejskal Jan Lipold Libor Stejskal, Jan Lipold | Interpelace
1. 11. 2012 19:55

Prezidentské Interpelace: Dienstbier útočil na Zemana

První diskuse Aktuálně.cz a Nové scény s kandidáty: Zeman, Dienstbier, Roithová
Foto: Ludvík Hradilek

První večer prezidentských Interpelací na Nové scéně Národního divadla přinesl pestré slovní souboje mezi levicovými kandidáty Jiřím Dienstbierem a Milošem Zemanem. Dienstbier byl nejbojovnějším účastníkem debaty, když několikrát vyčetl Zemanovi opoziční smlouvu a neprůhledné financování jeho politických aktivit. Zeman naopak zdůrazňoval, že Dienstbierovi - na rozdíl od něj - chybějí politické zkušenosti.

Třetím hostem diskusního večera byla Zuzana Roithová (KDU-ČSL), která prohlásila, že by jako prezidentka nejmenovala vládu s komunistickými ministry.

Zajímavou debatu před zaplněným hledištěm Nové scény moderoval Tomáš Sedláček a přímo na jevišti bystře glosoval odborník na ústavní právo Jan Kysela.

Aktuálně.cz společně s Novou scénou Národního divadla ve čtvrtek zahájilo sérii „kandidátských debat", při nichž se pokusíme zjistit, nakolik jsou představy a sliby uchazečů o úřad prezidenta reálné.

Tematické okruhy, o nichž se bude hovořit, jsme sestavili z otázek, které navrhli blogeři na Aktuálně.cz (například politoložka Vladimíra Dvořáková, analytici Petr Robejšek, Václav Žák či Jiří Pehe) a jejich čtenáři. Kdo nemohl přijít přímo na Novou scénu, mohl diskusi sledovat v audiovizuálním přenosu v tomto článku (plný záznam debaty by měl být k dispozici na Aktuálně.cz v pondělí 5. listopadu.)  

Textový online přenos:

19:40 - Právník Jan Kysela baví publikum monologem na téma "co se stane, když bude prezidentem zvolen někdo, kdo je ve vězení". První prezidentské Interpelace končí nadšeným potleskem. Děkujeme všem, kdo se na nich podíleli, a přejeme příjemný večer.  

19:35 - Dienstbier líčí Zemana jako jestřába, který je pro bombardování Íránu, a připománá Zemanův souhlas s bombardováním Miloševičovy Jugoslávie. Zeman opáčí, že si příliš neváží názorů "těch, kteří o věci mnoho neví". Roithová je v tomto případě na straně Zemana.

19:30 - Padl dotaz z publika na jazykové znalosti kandidátů. Všichni prohlásili, že aktivně používají angličtinu, včetně pracovních jednání. Zeman kromě toho hovoří rusky a čte německy. Dienstbier má státnici z ruštiny a základy francouzštiny a němčiny.

Foto: Ludvík Hradilek

19:20 - Zeman: Důležitý je životní příběh kandidáta. Dienstbier: Druhá věc je, co do toho příběhu napíše, jestli třeba nezatají temné stránky své a zejména svého okolí.

19:05 - Zajímavá rozprava na témata "koho byste volili, když ne sebe" a "koho z kandidátů byste na Hradě nechtěli". Miloš Zeman například zdůraznil, že když on sám nepostoupí do 2. kola, podpoří v něm zkušenějšího kandidáta a vítěze 1. kola. Tedy například Jana Fischera, nikoli Jiřího Dienstbiera. Na něj mířila Zemanova narážka na ty, "kdo se ještě musí učit politickému řemeslu." Naopak Dienstbier prohlásil, že by prezidentem neměl být člověk s neprůhledným financováním kampaně (narážka na Zemana). Roithová přímo řekla, že by si nepřála prezidentem Zemana. 

Milost panu Smetanovi? Neměl být vůbec odsouzen, nebyl to trestný čin, nejvýš přestupek. Ale milost bych udělil.

Milost panu Smetanovi? Neuděloval bych žádné milosti, s výjimkou nevyléčitelně nemocných ve vězení. Ale nesmělo by jí například o odsouzené za vraždu.

Jmenovat vládu s ministry KSČM? Pokud někdo vyhraje volby a získá většinu ve Sněmovně, měl by prezident takovou vládu respektovat. Prezident si k tomu může říct svoje, ale musí se zachovat podle Ústavy.

Jmenovat vládu s ministry KSČM? Pořád tu žijí političtí vězni a já bych se jim nemohla podívat do očí. Jde o princip. Nepověřovala bych sestavením vlády člověka, který by byl schopen předložit takový návrh.

Foto: Ludvík Hradilek

18:35 - Zuzana Roithová a zejména Jiří Dienstbier si rýpou do Miloše Zemana stran opoziční smlouvy.

18:30 - Na jevišti panuje poměrně uvolněná nálada, publikum baví bonmoty Jana Kysely a Miloše Zemana.

(k Dienstbierovi): Je vidět, jak je důležité, aby měl pan prezident kvalitní pero. Když ho nemá, může se to projevit tím, že nepodepisuje zákony.

Prezident by se měl důsledně držet svých pravomocí. Měl by podepisovat i zákony, které vetoval nebo se kterými nesouhlasí. S "nepodepisováním" začal Václav Havel, Václav Klaus tuto tradici ještě prohloubil.

Prezident by měl moderátorem diskuse politických stran. Ne soudcem.

18:10 - Historický okamžik: Na jevišti Interpelací usedli první tři prezidentští kandidáti.

18:05 - Sál zhasíná, začínáme.

17:55 - Hlediště Nové scény se pomalu plní, na jevišti už čeká tradiční červený stůl a pohovka, na kterou usednou hosté večera.

Své komentáře a případné otázky jste mohli psát do debaty pod tímto článkem. Zprostředkovali jsme jejich přenos na Novou scénu ND (nemůžeme ale zajistit, že na ně bude někdo reagovat, popř. že se všechny otázky dočkají odpovědi). Publikovat lze jen dotazy, které mají maximálně 140 znaků (jen pro srovnání: běžná SMS jich má 160), protože Twitter, který k tomuto účelu využíváme, jich více napsat neumožňuje.

Čtenáři na internetu

Na další debatě, k níž se sejdeme za tři týdny, již přislíbili účast pánové Karel Schwarzenberg a Přemysl Sobotka (v případě pánů Fischera a Dlouhého se nepodařilo sladit termíny debat s jejich nabitým programem). Oslovíme i další, pokud se jim podaří sesbírat potřebné podpisy pro kandidaturu.

Interpelace, pravidelná debatní setkání, mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a naleznete i další zajímavé informace, resp. záznamy předchozích debat. Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMUAudiovizuální centrum studentů ČVUT a studio Martin Fejt Production.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy