Libor Stejskal Libor Stejskal | Interpelace
26. 10. 2011 14:38

Primátore, architekti, Pražané, jaké město chcete mít?

Pojďte si o tom dnes popovídat s Tomášem Sedláčkem na Novou scénu Národního divadla
Hosté dnešních interpelací na jevišti Nové Scény ND.
Hosté dnešních interpelací na jevišti Nové Scény ND. | Foto: Vojtěch Marek

Jaká je současná Praha? Jakou bychom ji chtěli mít v budoucnu? A co je třeba pro to udělat?

O tom (a o všem, co s tím souvisí) si dnes povídáme s hosty dalších divadelních Interpelací, na něž vás společně s jejich moderátorem Tomášem Sedláčkem a Novou scénou Národního divadla zveme.

O své názory a návrhy se s vámi dělí pražský primátor Bohuslav Svoboda, renomovaný architekt Roman Koucký a sociální geograf Martin Ouředníček.

Foto: Aktuálně.cz
"Srovnávám-li Prahu s Berlínem a dalšími metropolemi kolem nás, vychází mi jako 'důstojná dáma'."
Bohuslav Svoboda

Neptáme se jich na politické pohyby na radnici nebo hospodaření magistrátu, popř. kriminalizaci jeho kauz. Chceme diskutovat o vizi Prahy jako moderního města v 21. století.

Foto: Aktuálně.cz
"Být konzervativní by možná neškodilo, být progresivní by bylo krásné… My jsme jen populističtí a chaotičtí."
Roman Koucký

Jakou má Praha v tomto ohledu perspektivu? Jakým směrem se bude rozvíjet? Jaká srovnání snese vedle dravého a mladého Berlína nebo levných metropolí východní Evropy? Jací jsou Pražané a čeká Prahu budoucnost multikulturní a multietnické metropole? Žijeme v konzervativním, nebo progresivním městě? Jak se Praha vyrovnává s dědictvím dlouhých let komunismu? Jaký je obraz města ve světě? Kde a v čem je třeba v Praze investovat a které změny - bez ohledu na obor - jsou pro spokojený život v Praze v budoucích letech nezbytné?

Foto: Aktuálně.cz
"Klasický Pražák je s nadsázkou 'vymírajícím druhem'. Tón určují 'náplavy' s kořeny doslova po celém světě."
Martin Ouředníček

Celou diskusi můžete od 17 hodin sledovat online prostřednictvím tzv. streamu v tomto článku. Ve stejném čase ji přenáší i Česká televize na svém druhém programu a v následujících dnech najdete na stránkách Aktuálně.cz i její kompletní záznam.

Debaty se můžete zúčastnit, aniž byste do „Národního" dorazili. Stačí být ve čtvrtek odpoledne u počítače s připojením k internetu.  

Své komentáře a případné otázky můžete psát do debaty pod tímto článkem. Zprostředkujeme jejich přenos na Novou scénu ND (nemůžeme ale zajistit, že na ně bude někdo reagovat, popř. že se všechny otázky dočkají odpovědi). Publikovat lze jen postřehy a dotazy, které mají maximálně 140 znaků (jen pro srovnání: běžná SMS jich má 160), protože Twitter, který k tomuto účelu využíváme, jich více napsat neumožňuje.

Komentátor za plentou

Čtenáři na internetu

Interpelace mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a najdete i další zajímavé informace (texty Tomáše Sedláčka, ředitele Nové scény Štěpána Kubišty, výtvarníků, dramaturgů i některých panelistů). Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMU, Cesnet, Pražská akademická počítačová síť Pasnet a Audiovizuální centrum studentů ČVUT.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy