Libor Stejskal Libor Stejskal | Interpelace
26. 10. 2011 14:38

Primátore, architekti, Pražané, jaké město chcete mít?

Pojďte si o tom dnes popovídat s Tomášem Sedláčkem na Novou scénu Národního divadla
Hosté dnešních interpelací na jevišti Nové Scény ND.
Hosté dnešních interpelací na jevišti Nové Scény ND. | Foto: Vojtěch Marek

Jaká je současná Praha? Jakou bychom ji chtěli mít v budoucnu? A co je třeba pro to udělat?

O tom (a o všem, co s tím souvisí) si dnes povídáme s hosty dalších divadelních Interpelací, na něž vás společně s jejich moderátorem Tomášem Sedláčkem a Novou scénou Národního divadla zveme.

O své názory a návrhy se s vámi dělí pražský primátor Bohuslav Svoboda, renomovaný architekt Roman Koucký a sociální geograf Martin Ouředníček.

Foto: Aktuálně.cz
"Srovnávám-li Prahu s Berlínem a dalšími metropolemi kolem nás, vychází mi jako 'důstojná dáma'."
Bohuslav Svoboda

Neptáme se jich na politické pohyby na radnici nebo hospodaření magistrátu, popř. kriminalizaci jeho kauz. Chceme diskutovat o vizi Prahy jako moderního města v 21. století.

Foto: Aktuálně.cz
"Být konzervativní by možná neškodilo, být progresivní by bylo krásné… My jsme jen populističtí a chaotičtí."
Roman Koucký

Jakou má Praha v tomto ohledu perspektivu? Jakým směrem se bude rozvíjet? Jaká srovnání snese vedle dravého a mladého Berlína nebo levných metropolí východní Evropy? Jací jsou Pražané a čeká Prahu budoucnost multikulturní a multietnické metropole? Žijeme v konzervativním, nebo progresivním městě? Jak se Praha vyrovnává s dědictvím dlouhých let komunismu? Jaký je obraz města ve světě? Kde a v čem je třeba v Praze investovat a které změny - bez ohledu na obor - jsou pro spokojený život v Praze v budoucích letech nezbytné?

Foto: Aktuálně.cz
"Klasický Pražák je s nadsázkou 'vymírajícím druhem'. Tón určují 'náplavy' s kořeny doslova po celém světě."
Martin Ouředníček

Celou diskusi můžete od 17 hodin sledovat online prostřednictvím tzv. streamu v tomto článku. Ve stejném čase ji přenáší i Česká televize na svém druhém programu a v následujících dnech najdete na stránkách Aktuálně.cz i její kompletní záznam.

Debaty se můžete zúčastnit, aniž byste do „Národního" dorazili. Stačí být ve čtvrtek odpoledne u počítače s připojením k internetu.  

Své komentáře a případné otázky můžete psát do debaty pod tímto článkem. Zprostředkujeme jejich přenos na Novou scénu ND (nemůžeme ale zajistit, že na ně bude někdo reagovat, popř. že se všechny otázky dočkají odpovědi). Publikovat lze jen postřehy a dotazy, které mají maximálně 140 znaků (jen pro srovnání: běžná SMS jich má 160), protože Twitter, který k tomuto účelu využíváme, jich více napsat neumožňuje.

Komentátor za plentou

Čtenáři na internetu

Interpelace mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a najdete i další zajímavé informace (texty Tomáše Sedláčka, ředitele Nové scény Štěpána Kubišty, výtvarníků, dramaturgů i některých panelistů). Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMU, Cesnet, Pražská akademická počítačová síť Pasnet a Audiovizuální centrum studentů ČVUT.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy