Václav Cílek Václav Cílek | Názory
26. 4. 2021 20:12

Ivan Havel byl z lidí, kteří odcházejí se svou dobou. Jeho smrt uzavírá celou epochu

Tvořil součást a někdy i střed celého intelektuálního ekosystému, který se pomalu stává historií.
Ivan Miloš Havel (11. října 1938 - 25. dubna 2021).
Ivan Miloš Havel (11. října 1938 - 25. dubna 2021). | Foto: František Plzák

Poprvé jsme se potkali v prvních dnech sametové revoluce, když se na Filosofickém ústavu řešilo, jak se lidé z univerzit a akademického prostředí mají zachovat v čase, kdy ještě vše bylo v sázce. Pak jsem několik let pracoval v "jeho" Centru teoretických studií. Často jsme se potkávali pracovně i jinak. Naposledy jsme spolu hovořili během letní koronavirové úlevy roku 2020. Jaký byl? V každém případě skromný a se smyslem pro jemný humor. Od samého počátku věděl, že nevstoupí do politiky, a byl rád, že se nemusí starat o rodinné finance.

Naopak ho bavilo přemýšlení, filosofování, spekulování, kreslení a poznávání lidí. Nikdy jsem ho neviděl opilého, málokdy jsem jej potkal bez nějaké knihy. V první půlce 90. let byla Praha intelektuálně atraktivní. Sjížděli se sem filosofové a umělci a mnoho z nich chodilo za Ivanem Havlem, zatímco politici byli přijímáni jeho bratrem Václavem. Bylo obvyklé, že hosté měli v Centru přednášku a pak se s nimi šlo na oběd nebo na večeři. Občas jsem je provedl Prahou nebo jsme jeli na výlet. Jednoznačné to bylo u amerického neurochirurga a myslitele Karla Pribrama, kterého jsme vzali do Příbrami a pak na houby na Plešivec u Rejkovic.

Nedávno jsem listoval materiály z pražské Transpersonální konference roku 1992, kde Ivan rovněž přednášel. Americký spisovatel a etnobotanik Terence McKenna tehdy zpovídal účastníky, jako byl jeho krajan, psycholog a duchovní učitel Ram Dass a rozhovorům říkal "Pražská gnose".

Ivan však měl zaměřením blíž k jinému přednášejícímu - ke kvantovému fyzikovi Davidu Bohmovi, který tehdy promýšlel implikátní řád, v němž je svět propojený a někdy se jeví jako hmota a jindy jako vědomí. Ivan celý život vyvažoval obojí, takže se nestal ani matematikem, ale ani mystikem. Klidně a spořádaně žil někde uprostřed, široce rozkročený mezi tím, co nám přišlo jako dva světy a jemu nejspíš jako svět jediný.

Transpersonální konference se tehdy jmenovala zcela moderně Věda, spiritualita a globální krize. Vstříc světu, který má budoucnost. Psychiatr Stanislav Grof na ní hovořil o transformační krizi ve světle čínského znaku, který se skládá ze znaků pro nebezpečí a příležitost. Zpětně mi přijde, že na počátku 90. let jsme doháněli americká a světová léta 60. a že nyní - po dalších třiceti letech a jednom koronaviru - dospíváme k další transformaci. Někdy se stává, že významní lidé odcházejí i se svou dobou. Ivanovou smrtí se pro mne uzavírá nějaká epocha a ta přicházející do nových rolí už obsadí jiné aktéry.

Ivan byl nezastupitelný v jedné věci: katalyzoval setkání a události. Díky němu se stalo tolik věcí! Přednášek, článků, někdy i knih a zejména rozhovorů. Dnes už se lidé mezi sebou tak často nebaví. Osobně mu vděčím za hodně, ale to je jiný příběh.

Ivan byl z těch lidí, které vnímáte jako součást svého přirozeného prostředí, a ani na to nijak zvlášť nemyslíte. A pak už není, stejně jako další čeští řečníci z tehdejší transpersonální konference - myslitelé Jiří Fiala, Radim Palouš či Zdeněk Neubauer. Je pro mne obtížné myslet jen na jednoho z nich, protože Ivan málokdy vystupoval jako solitér, ale mnohem častěji tvořil součást a někdy i střed celého intelektuálního ekosystému, který se pomalu stává historií.

Autor je geolog. Působí na geologickém ústavu Akademie věd a v Centru teoretických studií.

Zemřel Ivan Havel: Mysleli jsme si, že komunisté brzy vymřou, řekl v DVTV (video z 25. dubna 2021)

Ivan Havel zemřel ve věku 82 let. Vědec a bratr bývalého prezidenta Václava Havla patřil k zakladatelům Občanského fóra. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 41 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy