Jan Lipold Jan Lipold | Názory
18. 4. 2018 17:05

Jak Češi v Bruselu ubránili deku a rum

Dvojí kvalitu potravin nechceme, ale kvalita tuzemáku je pro nás svatá.
Tohle není tuzemák.
Tohle není tuzemák. | Foto: Ysbrand Cosijn / Shutterstock.com

Český lobbing v Bruselu zaznamenal v poslední době dvojí úspěch. Má to zajímavý souvis.

Nejdřív Evropská komise ohlásila směrnici, která zakáže dvojí kvalitu potravin. Na to jsme si stěžovali my z východního bloku, protože se nám zatraceně nelíbí, že v západním kakau je víc čokolády a v jejich rybích prstech dokonce maso. Za pár let to má být všude stejné - a my doufáme, že jako v Německu.

Druhý zářez je opačný. Podařilo se nám ubránit výjimku pro tuzemák. Tuzemští lihovarníci ho smí dál dělat z rumové tresti, přestože zlý Brusel nám vnucuje poznatek, že v ní může být rakovinotvorný furan.

Ale my jsme si "rum" nenechali vzít. Zatímco na Západě si pod ním představují nóbl pití kapitána Morgana, v naší tradici je to lihovina prostých lidí. Co na špagátu nosí celej svůj dům - deku a rum. Český rum je součástí kulturního dědictví a přejmenovat ho na tuzemák bylo maximum, jakému jsme ochotni se podvolit!

Rumovou trestí říznutý potravinářský líh. Už se nedělá z brambor, protože se to nevyplatí, ale stopy cukrové třtiny by v něm cizinec hledal marně, od toho to taky je "tuzemák" (jak výstižné!) a ne rum, i když mu tak s gustem říkáme dál.

Takže: v prvním případě nám byly europředpisy dobré, a když někdo tvrdil, že český spotřebitel má takhle řezané poživatiny rád, prokoukli jsme ho jak hubenou kozu. Ale tuzemák? Tam zůstaneme sví, kdyby na rum nebylo. Lihovarníkům přece nebude radit nějaký Brusel, sami víme nejlíp, co a proč pít. V každé čtvrté prodané lahvi s lihovinou je tuzemák, říkají čísla. Zrzavé národní stříbro.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy