Jan Lipold Jan Lipold | Názory
9. 6. 2010 17:00

Je to krásné. Je to sblížení. Sblížení, ne zvýšení daní

Nečas na kyslíku a my s ním. Nechceme-billboardy.cz. Zprávy o páté

Petr Nečas je obratný politik. Ví, že se nesmí říkat zvýšíme daně, a hlavně se to nesmí říkat před volbami. Kdežto když připustíme daňové sblížení, což je slovo s veskrze kladným významem, nikdo si ani nevšimne, že se mu něco děje.

Dvě sazby DPH, které se doteď na sebe mračí zdálky, k sobě konečně najdou cestu a sblíží se, až si padnou do náruče. Máte taky radost?

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Vzhledem k tomu, jak ODS kvůli zvyšování daní peskovala sociální demokraty ještě před dvěma týdny, se teď Bohuslav Sobotka ozývá právem.

"Bylo by pohodlnější zvýšit daně. Jsme ale přesvědčeni, že začít dusit hospodářství vyššími daněmi, to je, jako když někdo po úraze leží na jednotce intenzivní péče a vy mu začnete ubírat kyslík." Sugestivní příměr vytasil Nečas tváří v tvář Paroubkovi 20 hodin před volbami.

Na druhou stranu, zvýšit - některé - daně a proškrtat džungli daňových výjimek příští vláda musí, to je objektivní nutnost.

Ať mi ruka upadne, řekl by vám Nečas před volbami, kdybyste se ho zeptali, jestli zvýší daně živnostníkům. Ale s Bezděkovou komisí, která navrhuje, aby živnostníci platili vyšší sociální pojištění, nemá problém. Říkat nepříjemné pravdy je fakt těžká disciplína.

Čtěte také:
Ve vodě je zřalok. Proto volte náčelníka Brodyho
Nové důchody: zdraží potraviny, ženy přijdou o výhody

Daně už platí i královna. Nestydíte se?
Daně už platí i královna. Nestydíte se? | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Koaliční trojspolek oznámil, že navrhne snížení platů ústavních činitelů. Dobře. Ušetří. Ale sám přece ví, že kdyby vygumoval to, čemu se tak výstižně říká požitky, všechna ta poslanecká cestovná a nábytkovná, tak by ušetřil ještě víc a zabodoval u voličů.

Jestli koaliční iniciativa zamrzne na tom, že se poslanecké a senátorské a jiné prebendy alespoň zdaní, bude to mimořádně chabý výsledek. To je, jako by ve jménu úsporných opatření přestali v parlamentní jídelně servírovat šampaňské Veuve Clicquot.

Toxi tým ostravské policie uspořádal operaci Pink haus a pochlubil se velkou rybou. Zneškodnil vietnamského obchodníka z růžové vily, do které si zájemci chodili pro heroin jako do večerky pro chleba. Úspěch bledne při zjištění, že dealer dealoval od roku 2004(!), pravda, na začátku ještě bez vily.

Nejde o úspěch policie. Policie by naopak měla vysvětlovat, jak je možné, že si pro velkodistributora přišla až po šesti letech, za která vydělal bratru 10 milionů korun.

Vulgární billboardizaci naší vlasti jsme ve Zprávách o páté už kritizovali. Proto rádi přidáváme odkaz na stránky určené všem, kdo mají billboardů plné zuby. Podívejte se, jak by to vypadalo, kdyby nebyly.

 

Právě se děje

Další zprávy