David Klimeš David Klimeš | Názory
23. 9. 2020 13:03

Jen co skončíme s virem, čeká nás spor o migraci. A pouhé NE nám nepomůže

Evropská komise představila nová pravidla migrace a azylu. Premiérovi Andreji Babišovi se jistě zase nebudou líbit, ale než opět začne s blokováním, měl by nejprve říct, co vlastně chce.
Na čepici, nebo i pod čepicí? Debata o migraci ukáže.
Na čepici, nebo i pod čepicí? Debata o migraci ukáže. | Foto: ČTK

Možná je to dobře, že Evropská komise představila návrh reformy unijní migrační a azylové politiky v čase druhé vlny koronavirové pandemie. Nemůže se tak naplno rozjet letitá hádka, kde zazní zase vše od humanitních ideálů až po smyšlené islamistické hordy s iPhony připravené vzít Rozvadov útokem.

To ale neznamená, že se dalšího kola unijní hádky o společný postup vůči migrantům nedočkáme. Tragický osud tábora Moria, který vyhořel na ostrově Lesbos, ukázal, že jsme od roku 2015 nevyřešili vůbec nic. A je proto nevyhnutelné, že jakmile vybředneme z koronavirové krize, zabředneme opět do té migrační.

Unijní řešení už musíme najít. A měl by si to uvědomit i český premiér Andrej Babiš. Doba teatrálního "Ani jednoho uprchlíka!" už definitivně minula a je třeba najít kompromis, který uspokojí jak jižní země v první linii, Německo a další cílové stanice migrantů, tak i protimigračně naladěný Východ.

Kdo bude dál říkat jen Ne, ten nakonec prohraje všechno.

Jen už ne znovu kvóty

Snad si premiér uvědomuje, jak daleko jsme se posunuli od 29. června 2018, kdy uveřejnil rozesmátou fotku lídrů V4 z unijního summitu s popiskem "Jsme jeden tým a včera jsme vyhráli!". Tím se uzavřela tříletá pekelná bitva o povinné kvóty, která byla velmi špatně vymyšleným dobrem. Junckerova tehdejší Evropská komise mechanismus velmi mizerně předjednala a jižní a západní lídři kvóty následně prosadili proti vůli Východu.

Přímo v Česku jsme viděli, jak výrazně to podpořilo extremisty všeho druhu. Česko mělo do té doby tradici otevřené země, která bez problémů pomohla v jugoslávských válkách mnoha migrantům včetně těch muslimských. Ještě v roce 2015 vláda, jejímž byl Andrej Babiš místopředsedou, bez problémů po prvním náporu uprchlíků odsouhlasila přijetí 1500 lidí! Jenže pak se z toho stala tahanice o kvóty a národní suverenitu, vše šlo do kopru a Babiš vylekaný nástupem Tomia Okamury a dalších národovců zakormidloval mezi ty nejostřejší odpůrce migrace.

Současná Von Leyenové komise na to jde o pět let později už mnohem lépe. Povinné kvóty nebudou, a ani ne tak kvůli odporu V4, jako spíše kvůli shodě Němců, Italů a dalších, že by to stejně nikdy dobře nefungovalo. Předložený návrh ale ani bez kvót určitě pro českého premiéra nebude lehkým čtením.

Migranti se rychle mají přerozdělit a určit, kdo má šanci na azyl a kdo rychle půjde zpět. Kdo si může dělat naděje, klidně může zamířit do vysněného Německa a dál tam postupovat azylovým řízením. Země, které migranty nechtějí - jako Česko -, ale budou muset pomoci zemím v první linii s repatriací odmítnutých.

Na první pohled to pro nás zní výhodně a Babiš by se mohl ukázat jako rázný policajt Evropy. Jenže tady je třeba přidat špetku reality. Zatímco Evropská komise k prověřenému uprchlíkovi, který opravdu potřebuje pomoc, přibalí ještě slušný peníz, vystrnadit ekonomického migranta není vůbec lehké. Musí to být totiž do takzvaně bezpečné země a takových je kolem Evropy čím dál méně.

Česko by si proto mělo hodně dobře rozmyslet, s čím do vyjednávání půjde a jakou roli pro sebe bude chtít.

Sami bez spojenců

Nyní by se nám velmi hodilo mít v EU nějaké spojence. Bohužel sázíme už jen výhradně na Visegrád a v něm jsou navíc partneři, kteří nás bez milosti podrážejí. Nikoho jiného nemáme, i Babišova domovská liberální eurofrakce Renew Europe má úplně jiné názory. Jsme sami.

Andrej Babiš samozřejmě může zvolit totální blokádu nového kola vyjednávání. Dokonce je to i pravděpodobné, aby nabral zase preference před blížícími se sněmovními volbami. Ale měl by si uvědomit, že jde v důsledku o mnohem více než jen o přerozdělení pár tisíc lidí.

Už při minulých hádkách nám Západ hrozil, že bez solidarity v migrační politice může Východ přijít o eurofondy nebo ještě hůře Schengen. Nejhlasitěji to vytruboval tehdejší belgický premiér Charles Michel, kterého pak Babiš z nepochopitelných důvodů podpořil do čela Evropské rady, a je jasné, jakým směrem bude v této věci udávat směr unijní debaty.

Kompromis je v zájmu Česka

Situace je pro Česko o to horší, že těch pět let jsme opravdu jen vše blokovali. Bylo to tak i pět promarněných let, kdy jsme nedokázali přijít s nějakým vlastním řešením. Konec konců dobře to je vidět i u zmíněné tragédie v Morii. Němci pomohou zoufalým Řekům přijetím 1500 utečenců, Češi pošlou 2,6 milionu (!) korun. Vlastně je skoro div, že místo těchto halířů tam neposíláme už jen víčka od PET lahví…

Česko dorazilo na konec jednosměrky, a pokud chce nadále solidaritu Západu s Východem, musí v migrační politice nabídnout nějaký kompromis. Jinak to skončí špatně a my budeme sice bez jediného migranta, ale také bez eurofondů či hůře Schengenu.

Brzo se tak ukáže, zda premiér má jen na čepici nápis Silné Česko, nebo také i trochu pod čepicí a rozumí tomu, o co se nyní v Evropě hraje.

Uprchlíci se jen přesunuli do jiného tábora, problémy ale zůstávají a podmínky jsou pekelné, na devět tisíc lidí je asi sto záchodů, říká Adam Hříbal. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy