František Rudl | Názory
19. 4. 2006 15:30

Ježíšův recept na rozvody? Druhý pokus

Rakousko řeší zajímavý paradox: Jak se řídit radou Ježíše, když Vatikán tomu brání?

Téma k přemýšlení nabídl ve velikonočním čase rozhovor s vídeňským arcibiskupem Christophem Schönbornem, který připravil deník Kurier.

Ze statistik vyplývá, že katolická církev bojuje s úbytkem věřících, prázdnými kostely i nedostatkem kněží, méně lidí se oddává v kostele.

Infobox

Vážení čtenáři,


kromě týdenních přehledů z Polska, Slovenska a Velké Británie vám nabízíme i "dálkový poslech" rakouských debat. František Rudl, který pochází z České republiky a řadu let žije a pracuje v Rakousku, pro vás sestavuje přehled toho, o čem se Rakušané baví u piva nebo kávy a porce štrúdlu se šlehačkou.

 

Věříme, že i pohled na každodenní rakouský život vám nabídne nová čerstvá témata k přemýšlení.

Samozřejmě přišla na přetřes i otázka celibátu a velkého množství rozvodů. Na první nebylo odpovězeno a na druhou byla odpověď zcela nezvyklá. Ne na vše má církev recept a Ježíš Kristus může nabídnout při ztroskotání jen jedno: Přiznej si porážku a pokus se o novou cestu. Jenže tím se kardinál Schönborn dostal do jistého rozporu. Církev sice neuznává rozvod, ale přitom se odvolává na to, že při nevydařeném hledání jedné cesty se má hledat, po přiznání chyb, cesta nová.

Arcibiskupovi se zdá být dobré neuzavírat rychlé sňatky a mnozí lidé si podle něho uvědomují, že ještě nejsou zralí vstoupit do svazku manželského. Důležité je i to, že stát v současné době podporuje rodiny s dětmi podstatně více, než se tak dělo v jeho dětství.

To však není dáno církví, ale sociálním pokrokem v myšlení lidí bez rozdílu náboženství.

Zajímavě odpověděl arcibiskup na otázku, jak vidí migraci a snahu některých zemí se tomuto fenoménu postavit. Tento stav zdůvodnil tím, že po válce byla Evropa prázdná s nejmenší porodností, a proto také nejpřitažlivější pro chudé země s mladými lidmi, kteří hledají zoufale práci a životní prostor. Tomu se nelze ubránit a ani tento pohyb zastavit. Navíc Evropa, která byla dlouhá léta rozdělená, roztříštěná a válkou zničená, se potřebovala sjednotit a to nastalo vznikem Evropského společenství.

V otázce vstupu Turecka do EU se vyslovil spíše pro dynamickou spolupráci a předložil otázku, zda jsou hranice Evropy na východě a jihu konkrétně dány a co je to vlastně Evropa. Musí být vše do EU integrováno? Vždyť by stačilo partnerství či přidruženost. Něco podobného jako Švýcarsko. Ale to musí vyřešit politici.

Korektně se vyslovil rovněž k otázkám karikatur Mohameda. Jiná náboženství je třeba respektovat a zacházet s nimi opatrně, i když s nimi nesouhlasíme. Ale totéž by mělo platit, alespoň na území Evropy, i obráceně.#reklama

Tím jsou Velikonoce za námi. Rakouský život se točil kolem nich a ostatní témata se posunula kamsi do zákulisí. Jen nepatrné zmínky se objevily o bance BAWAG, spekuluje se o možném dopadu na podzimní volby. Tento boj ještě sice není oficiálně vyhlášen, ale popichování jednotlivých stran mezi sebou nenápadně začalo.

Autor je inženýr chemie a od podpisu Charty 77 žije trvale v Rakousku

 

Právě se děje

Další zprávy