| Názory
3. 4. 2006 0:00

Karel Gott jako špión?

Rudé právo přesně před 30 lety "řešilo" obvinění Karla Gotta ze špionáže. Pod titulkem "Špionážní posedlost" přineslo Rudé právo tento článek: "Sotva vyšlo najevo, jak široce jsou po světě rozhozeny sítě americké špionáže a do čeho všeho je zapletena, začaly některé západoevropské buržoazní listy horempádem odvracet oči svých čtenářů na druhou stranu. Bijí na poplach proti strašlivému nebezpečí hrozivé záplavě špiónů, která se prý valí na západní Evropu ze socialistických zemí. Prim v tom všem, jako vždy, hraje Springerův reakční tisk, který od doby, co začal otiskovat paměti penzionovaného šéfa západoněmecké špionáže generála Gehlena, se zcela oddal šíření nejfantastičtějších špionážních historek. Daří se jim zvláště na stránkách západoberlínských listů, protože ovzduší Západního Berlína je již delší dobu nakaženo špionážní posedlostí, která podezírá ze špionáže nejen diplomaty, novináře, nýbrž i kdejakého občana socialistické země. Nyní však tomu Springerův bulvární plátek Bild nasadil korunu, když pod dvaceticentimetrovým titulkem na první straně označil za špióna dokonce i Karla Gotta. Pramen prý je "zaručený". Gotta prý obvinil ze špionáže jakýsi emigrant před americkým vyšetřovacím výborem, kterýžto výbor pak našeho zpěváka hned pojal do "důvěrného seznamu". Toto "odhalení" však vskutku odhalilo absurdnost celé této západním tiskem šířené špionážní mánie. Jenže v Západním Berlíně vzali falešný groš za bernou minci. Posedlost, jak známo, není matkou moudrosti. Což se vztahuje i na posedlost špionážní. Ten, kdo toto "obvinění" vymyslel, věru neměl rozumu nazbyt, ale ten, kdo je spolkne, postrádá rozumu ještě více. Právě s tím však Bild u svých čtenářů počítá," napsalo Rudé právo.

Podívejte se i na to, o čem dalším psaly noviny 29. března před 120, 100, 80 a 60 lety.

Před 120 lety

Národní listy informovaly výtěžku z prodeje tabáku v roce 1885: "Příjmy z prodeje tabáku a doutníků ve všeobecném obchodu obnášely zl. 70,562.764-, v prodeji specialit zl. 2,511660-, úhrnem zl. 73,074.424-,. Připočte-li se k tomu výtěžek z prodeje tabáku v cizině a do ciziny, obnášející zl. 716.753-, jeví se úhrnný příjem zl. 73,791.177- proti r. 1884 o zl. 1,060.824-, více..." Zde jsou pro vás připraveny podrobnosti ze 4. dubna 1886.

Před 100 lety

Národní politika přinesla zprávu o stromových slavnostech: "Ruch, který v poslední době nastal za účelem povznesení lásky k přírodě u mládeže a okrašlování českých osad svěžím stromovím, docílil již mnoha výsledků. S potěšením můžeme dnes zaznamenati, že ušlechtilá tato idea dochází ohlasu i praktického na všech stranách čím dále tím mohutnějšího rozřešení. Především třeba uvést, že zemská školní rada, schvalujíc opatření okresní školní rady v Plzni povolil a na všech školách okresu plzeňského k pořádání svátku stromového jeden den prázdna v měsíci dubnu, by tomu dni dodán byl výraz v pravdě sváteční...."

Infobox

CO JE PAPÍROVÝ SVĚT

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, v této rubrice, kterou připravujeme ve spolupráci s Národní knihovnou ČR, vám v každý pracovní den přineseme základní přehled toho, co psaly české noviny v tento den v minulosti.

Pravidelně zde budete "listovat" Národními listy, Národní politikou, Lidovými novinami, Mladou frontou a Rudým právem.

Chceme vám tímto malým projektem zprostředkovat nejen krátký pohled do historie, ale zároveň možnost podívat se na to, jak se noviny vyvíjely od roku 1886 až do dneška.

Budeme vděčni za každý váš názor na tuto novou rubriku.

Redakce Aktuálně.cz, [email protected]

Zde jsou pro vás připraveny podrobnosti ze 4. dubna 1906.

Před 80 lety

Lidové noviny se věnují muži, který spolkl 252 hřebíky: "V těchto dnech byl do nemocnice v Ml.Boleslavě přivezen Arnošt Zeidl z Králova Dvora, který v sebevražedném úmyslu spolkl hrst hřebíků. Při operaci byly z jeho žaludku vyňaty 252 hřebíky 2 cm dlouhé. Je naděje, že Zeidl bude zachován při životě.."

Zde jsou pro vás připraveny podrobnosti ze 4. dubna 1926.

Před 60 lety

Mladá fronta  informovala, že president Beneš je zpět na osvobozené půdě republiky: "Dnes před rokem, 3.dubna 1945 v 17 hod. 56 min. vstoupil president dr. Edvard Beneš po skoro sedmileté emigraci opět na osvobozenou půdu Československé republiky severně od Humenného. Byla to potom triumfální cesta presidentova do dočasného sídla československé vlády do Košic. V moři praporů a za nadšeného pozdravování slovenského obyvatelstva se nesla celá cesta...," psala Mladá fronta přesně před 60 lety.

Zde jsou pro vás připraveny podrobnosti ze 4. dubna 1946.

Před 30 lety

Rudé právo se věnovalo "další provokaci proti SSSR v New Yorku: Celá série pobuřujících provokací střelba na obytný dům pracovníků sovětské mise při OSN, útoky na sovětské zastupitelství v New Yorku, ohrožování sovětských pracovníků předcházela nótě, kterou zaslala zástupcům SSSR mise USA. Vyjádřila v ní lítost na podobnými akcemi a zavázala se tyto případy vyšetřit. Sovětská strana již několikrát upozorňovala americké úřady na to, že nepodnikly žádná konkrétní opatření k tomu, aby se teroristické akce neopakovaly. Od nóty uplynul jediný den a budova mise SSSR při OSN se stala znovu cílem útoků sionistických teroristů, kteří tak využívají blahovůle amerických úřadů..."
Zde jsou pro vás připraveny podrobnosti ze 4. dubna 1976. #reklama

 

Právě se děje

Další zprávy