Karel Hvížďala Karel Hvížďala | Názory
5. 7. 2019 11:15

Karel Hvížďala: Vladimír Kučera byl nadaný psavec a inspirativní laický historik

"Vladimír Kučera a jeho hlas, který byl vždy dobře vyváženou směsicí zaujatosti a racionality, mně bude zvláště v této zjitřené době chybět."
Vladimír Kučera přebírá novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2016.
Vladimír Kučera přebírá novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2016. | Foto: ČTK

Jako dnes se pamatuji na naše první setkání s kolegou Vladimírem Kučerou: potkali jsme se samozřejmě v restauraci u piva, kde mi ho představil dnešní komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. Ten hostinec poslední majitel pojmenoval U Šumavy a je ve Štěpánské ulici. Došlo k tomu bezmála před třiceti lety, kdy jsem se vrátil z exilu. Vladimír Kučera byl poučeně zvědavý, bylo vidět, že hodně četl i exilovou literaturu a časopisy a zároveň velice břitce formuloval své názory. Myslím, že to bylo hned tam, kde mi řekl: Na marxistech mě štvalo, že si myslí, že je možné znát smysl dějin dřív, než nějaký děj skončí.

A proto později, když se svým kamarádem Čestmírem Fraňkem založil Historii.cs, kritizoval ty, kteří zahlcovali veřejný prostor iluzemi, a byl vždy na straně těch, co se snažili svými dotazy přiblížit k tušené pravdě. Rád používal příklad o Raymondu Aronovi, který měl skoro celý život ve všem pravdu, ale přesto byl rovněž celý život zastíněn Jean-Paul Sartrem, který se skoro vždycky mýlil - ale protože byl podmanivý formulátor, který předkládal veřejnosti metafyzickou spásu, stal se celosvětovou hvězdou.

Z tohoto vyčteného faktu usuzoval na to, že povinností intelektuála je rezignovat bezezbytku na jakoukoliv ideologii a nenabízet žádnou iluzorní spásu a vykoupení, protože naší povinností je využívat své nadání k soustavnému pídění se po pravdě, tedy ke kladení upřesňujících otázek. Proto Vladimír Kučera spíš než okupaci roku 1968, kterou naše generace spíše očekávala, považoval za největší hrůzu to, co se dělo po roce 1969, kdy se dějiny překrucovaly, a stát argumentoval lživými fakty.

Bohužel, Vladimír Kučera nás 4. července 2019 ve dvaasedmdesáti letech, po dlouhotrvajícím pobytu v nemocnici, opustil. Patřil spolu s již zmiňovaným kamarádem Čestmírem Fraňkem z České televize k těm, kteří se po studiích - ta ukončili v půli sedmdesátých let - protloukali až do konce roku 1989 v nejrůznějších nenovinářských profesích. On konkrétně pracoval v Ústavu zdravotní výchovy a kromě toho pod pseudonymem Ladislav Kučírek psal převážně fejetony do Mladé fronty a písňové texty pro Hanu Hegerovou, Petru Černockou a Zdeňka Mertu, byl také autorem námětu celovečerního filmu Karla Kachyni Blázni a děvčátka. Od začátku devadesátých let společně s pány Čestmírem Fraňkem a Ivanem Egonem Červenkou postupně pracovali a podíleli se na vedení deníku Práce, intelektuálního Prostoru, Lidové demokracie a Večerní Prahy. V roce 1998 odešel Vladimír Kučera na volnou nohu a pro Českou televizi psal scénáře dokumentárních filmů jako například Začátek konce, Hokej, hokej, hokej či Labyrintu revoluce a cyklu o Heydrichovi s názvem Konečné řešení. Od roku 2007 se věnoval hlavně pořadu Historie.cs, přispíval do týdenního blogu na webu ČT24 a psal úvahy do Aktuálně.cz, které vyšly knižně pod názvem Aby bylo jasno. Byl i spoluautorem knihy Dějiny v manéži.

Vladimír Kučera a jeho hlas, který byl vždy dobře vyváženou směsicí zaujatosti a racionality, mně bude zvláště v této zjitřené době chybět. V jednom z posledních rozhovorů o své práci řekl: "Já se strašně trápím tím, co jsem někde řekl nebo napsal. A dlouho se mi ty věci převalují v hlavě. Stojím si za nimi, přijímám za ně odpovědnost, zároveň se ale hlásím ke svým pochybením. A je pravda, že s Historií.cs se trápím velice špatně, ne hodně, je to opravdu "špatné" trápení, bolí to, když přemýšlím, na co jsem se měl zeptat, co tam chybělo, co jsem měl udělat jinak."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy