V karlovarském kraji skončila Becherovka na druhém místě. Za Slavkovským lesem. Jako jediný kraj nenominovalo karlovarsko žádného rodáka.
Na dalších příčkách se umístily i známé památky - hrad Loket nad Ohří (třetí místo), relikviář svatého Maura (čtvrté místo), páté místo si rozdělily Karlovy Vary coby historicky a architektonicky nejvýznamější lázeňské město kraje a špalíček historických budov v centru Chebu.
Nedařilo se naopak místním tradičním výrobkům - i přes svou světovou proslulost zůstal karlovarský porcelán, sklárny Moser či lázeňské oplatky na konci žebříčku. Nejhůře dopadl vrch Klínovec, nejvyšší vrchol Krušných hor.
V žebříčku tak byly skupiny unikátů vyrovnané - jen o jeden vedly památky (osm), následované místními specialitami (sedm) a přírodními skvosty (pět). Rodák zde nebyl nominován žádný.
Slavkovský les
Chráněná krajinná oblast Slavkovský les, hornaté území s mokřadními loukami, bučinami a zajímavými kaňony, se rozkládá mezi Tachovskou brázdou a Chebskou a Sokolovskou pánví. V blízkosti jeho vrcholů leží lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně.
Jako Chráněná krajinná oblast byl Slavkovský les prohlášen v roce 1974. Zahrnuje území o rozloze asi 640 km² a je cenný pro mnohé geologické a botanické unikáty.
K nejcennějším lokalitám Slavkovského lesa patří Mnichovské hadce a Kladské rašeliny.
20 karlovarských NEJ
- 1. místo
CHKO Slavkovský les
CHKO Slavkovský les, zřízena již v roce 1974 na ploše 640 km2 k ochraně území mezi světoznámými západočeskými lázněmi.
- 2. místo
Becherovka
Becherovka, bylinný likér Jana Bechera. Na trh uvedena v roce 1807. Její recept je střežen stejně pečlivě jako recept na Coca Colu.
- 3. místo
Hrad Loket nad Ohří
Hrad Loket nad Ohří, původně gotické sídlo renesančně upravené, spolu s městem tvoří působivou městskou rezervaci, za Lucemburků sídlem členů královského rodu.
- 4. místo
Relikviář sv. Maura
Relikviář sv. Maura, národní památka evropského významu. Druhá nejcennější zlatnická práce na našem území. Pochází ze 13. století a je běžně přístupná na zámku v Bečově nad Teplou.
- 5. místo
Karlovy Vary
Karlovy Vary, největší a nejvěhlasnější české lázeňské město, založeno kolem roku 1350 Karlem IV.
Špalíček v Chebu
Špalíček v Chebu, soubor pitoreskně uspořádaných kupeckých krámků.
- 6. místo
Mariánské Lázně
Mariánské lázně, nejmladší lázně západočeského lázeňského trojúhelníku (založeny zhruba před 200 lety) s více než stovkou minerálních pramenů. Lázně, po jehož promenádách se procházeli králové a šlechtici, slavní umělci a učenci.
Národní přírodní rezervace Soos
Národní přírodní rezervace Soos, jedinečná slatinná a přírodní rezervace, vyhlášena již r. 1964, rozloha činí 221 ha. Název Soos pravděpodobně pochází z německého slova "Moos", což v překladu znamená "bažina, mech".
Komorní hůrka
Národní přírodní památka Komorní hůrka poblíž Františkových Lázní, naše nejmladší vyhaslá sopka. O průzkum jejího nitra se zasloužil J. W. Goethe, ve skále nad průzkumnou štolou pamětní deska.
Karlovarský filmový festival
Karlovarský filmový festival, největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve východní Evropě.
- 7. místo
Jáchymov, první radonové lázně na světě
Jáchymov, první radonové lázně sna světě. Odtud získala Marie Curie Sklodowská vzorky smolince, ze kterého se jí povedlo extrahovat se svým manželem Pierem několik radioaktivních prvků.
Zámek Kynžvart
Zámek Kynžvart, klasicistní letní sídlo kancléře K. V. Metternicha s rozlehlým anglickým parkem.
Klášter Teplá
Klášter Teplá, klášter premonstrátů (zal. 1193) s druhou největší klášterní knihovnou u nás (100 000 svazků).
Jáchymovský tolar
Jáchymovský tolar, slavná mince ražená v Jáchymově od 16. století, která dala název americkému dolaru.
- 8. místo
Františkovy Lázně
Františkovy Lázně, proslulé lázně s 21 léčivými prameny. V roce 1992 byly vyhlášeny městskou památkovou rezervací.
Boží Dar
Boží Dar, nejvýše položené město v České republice (1028 m) a známé lyžařské středisko.
Karlovarský porcelán
Karlovarský porcelán, další specialita, která Karlovy Vary proslavila. Zdejší porcelánky vyráběly a vyrábějí porcelán nejen užitkový, ale hojně i ozdobný. Pro jeho výrobu má zdejší oblast velmi výhodné podmínky dáné surovinami, které jsou pro výrobu porcelánové hmoty potřebné.
Sklo značky Moser
Sklo značky Moser, pojmenované podle zakladatele proslulé sklárny (Ludwig Löwi Moser, 1833-1916). Po celém světě známé pod názvem "Sklo králů", jež se stávalo ozdobou a chloubou u panovníků a jiných prominentních osobností v mnoha zemích celého světa.
Lázeňské oplatky
Lázeňské oplatky, světoznámá vaflová pochutina s více jak 150letou tradicí, vyráběná za použití minerálních vod podle neměnných receptur.
- 9. místo
Klínovec
Klínovec, 1 244 metrů nad mořem, hora v severozápadních Čechách, nejvyšší vrchol Krušných hor.