Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 7. 2017 13:25

7 divů Česka: D1, Nagyová, Klaus st., Klaus ml., věčný Kuba, konec ÚOOZ a Babiš

Je to pěkný nápad, ta hra ODS na hledání sedmi tuzemských divů. A musíme přiznat, že toho u nás najdeme hodně divného.
Petr Fiala a jeho strana nabízí takovou pěknou, letní, národní hru. Nepolitickou kampaň.
Petr Fiala a jeho strana nabízí takovou pěknou, letní, národní hru. Nepolitickou kampaň. | Foto: Jiří Zerzoň

Občanští demokraté vymysleli letní volební kampaň: vyhlásili hru Hledáme 7 divů Česka. Taková nepolitická politika. Oni vždy s něčím přijdou, před volbami 2013 to byl pokus o moderní tweetovou kampaň; tweety visely i na billboardech: "Prvňáčci i anglicky mluvící? Proto #Volím_pravici". Nebo "Stát ženy respektující? I proto #Volím_pravici".

Náramně vyvedená byla i kampaň ODS v roce 2009, na billboardech u chorvatských pláží se objevovaly nahé nohy, pak se šlo výš a nakonec český turista trpící steskem po domově uviděl i poprsí a tváře předsedy Mirka Topolánka a místopředsedů Davida Vodrážky, Ivana Langera a Petra Gandaloviče. Nožní sérii doprovázel nápis "Tady nás pusťte k vodě", další "Všude dobře…" a hlavovou "doma nejlépe…" Topolánek pravil: "Nechceme lidi štvát, chceme je spíš pobavit."

Podobně k nové akci přistupuje Petr Fiala, současný lídr ODS: "Je tu léto, my nechceme lidi příliš zatěžovat politikou a samozřejmě nemáme neomezené marketinkové možnosti na volební kampaň…" Proto na webu odstartovali onu sedmidivovou prázdninovou hru.

Spočívá v tom, že kdosi, kdo zřejmě drží kameru poprvé v ruce, natočí krajského volebního lídra pokud možno od pasu nahoru (letos oblečeného), jak trčí někde u kašny nebo na náměstí a vykládá, že jeho kraj je ten "nejkrásnější a nejhezčí", že je potřeba ho "odprezentovat", a proto lidi vyzývá, ať tipují pozoruhodná místa. Z nich bude vybráno 14 do celostátního kola a tam pak oněch sedm divů (nejméně sedm krajů bude naštvaných).

Pokud byla tweetová kampaň pokusem o modernu a plavková kampaň pokusem o vtip, hra o divy je návratem pětadvacet let zpátky; u každého "projevu" slyšíte stejnou hudbu, lídři tam stojí jak panáci, každý vykládá, že jeho kraj je ten nej nej a že se v něm skvěle žije (takže by to mohli ČSSD, ANO a lidovci převzít do svých kampaní). Nuda a prkennost na nejvyšší světové úrovni.

Ani nemluvě o tom, že "7 divů" je pekelně profláknutých, neustále se hledají jak u nás, tak ve světě, takže skutečně, ale skutečně nic nového pod sluncem. Navíc není jasné, v čem to má být hra? Že vyhraje rybník na Vysočině? A co? Takové nezáživné, skrytě nacionální retro. (Nedá se čekat, že by ODS hledala 7 divů EU, to leda 7 hrůz Bruselu.)

Na druhou stranu aspoň něco dělá, což se kupříkladu o LIDOSTANU říct nedá, že. Není od věci se hry zúčastnit, jsme přece Češi, hraví lidé, proč do toho nejít.

Výbor světového dědictví UNESCO připsal na seznam další lokality. Rozhodnout má celkem o 33. Česko své zastoupení tentokrát nemá.
1:36
Výbor světového dědictví UNESCO připsal na seznam další lokality. Rozhodnout má celkem o 33. Česko své zastoupení tentokrát nemá. | Video: Reuters

Rozkopaná na 7 úsecích

Jedním z divů, který dokonce přesahuje hranice jednoho kraje a na němž má ODS nepochybně lví podíl, je dálnice D1: momentálně rozkopaná na 7 úsecích a celková délka, kde vznikají zácpy, činí 47 kilometrů, čtvrtinu vzdálenosti mezi Prahou a Brnem. To je a ještě dlouho bude takový pěkný český div, který zná a oceňuje skoro každý řidič.

Jiný: kauza Jany Nečasové, dříve Nagyové. Táhne se jak meandrující potok, divem divoucím byla soudkyně Helena Králová, jež tak usilovně a opakovaně vzdorovala vyšším soudům a tak pomíjela důkazy, až jí soud kauzu zneužití tajné služby raději odebral.

Za jeden z českých divů můžeme považovat amnestii prezidenta Klause, zakladatele ODS, který sice stranu ve zlém odvrhl, ale ona se k němu stále více blíží, až nakonec, předpokládejme že krátce po odchodu z EU, jistě znovu splynou.

Divem divů je i Martin Kuba, současný expert modré strany pro průmysl a obchod, člen výkonné rady a krajský zastupitel, bývalý ministr průmyslu a obchodu v Nečasově vládě a přítel kmotra Dlouhého, knížete z Hluboké. Taková schopnost přežít, udržet se, to se počítá, zaslouží obdiv.

Mezi divy nutno zařadit nejen Václava Klause seniora, ale i Václava Klause juniora. Potatěný politik dál nese prapor nacionálního českého boje proti Unii a vyzývá k odchodu naší krásné vlasti z té hrůzy hrůz, jejíž byrokracie nás denně dusí a jež by nám sem chtěla strkat muslimy.

Mezi tradiční české zázraky patří i symbióza, s níž ODS ruku v ruce s ČSSD zlikvidovala obtížný policejní antimafiánský útvar (ÚOOZ), který způsobil pád její vlády. Akci sice prováděl ministr ČSSD Chovanec, ale za plné, ba nadšené podpory ODS. (Připomínalo to divukrásné doby opoziční smlouvy; ostatně i ta by mohla být zařazena mezi divy.)

A pak je tu jeden div, na jehož vzniku se ODS léta letoucí pilně podílela, div Babiš. Nebýt modré strany a její oranžové kolegyně, pan Agrofert by nikdy nemohl uspět tak jako díky kmotrovskému prostředí, o které se přičinily.

Je to pěkný nápad, ta hra ODS na hledání sedmi divů. A musíme přiznat, že toho u nás najdeme hodně divného.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 44 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy