Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 7. 2017 13:25

7 divů Česka: D1, Nagyová, Klaus st., Klaus ml., věčný Kuba, konec ÚOOZ a Babiš

Je to pěkný nápad, ta hra ODS na hledání sedmi tuzemských divů. A musíme přiznat, že toho u nás najdeme hodně divného.
Petr Fiala a jeho strana nabízí takovou pěknou, letní, národní hru. Nepolitickou kampaň.
Petr Fiala a jeho strana nabízí takovou pěknou, letní, národní hru. Nepolitickou kampaň. | Foto: Jiří Zerzoň

Občanští demokraté vymysleli letní volební kampaň: vyhlásili hru Hledáme 7 divů Česka. Taková nepolitická politika. Oni vždy s něčím přijdou, před volbami 2013 to byl pokus o moderní tweetovou kampaň; tweety visely i na billboardech: "Prvňáčci i anglicky mluvící? Proto #Volím_pravici". Nebo "Stát ženy respektující? I proto #Volím_pravici".

Náramně vyvedená byla i kampaň ODS v roce 2009, na billboardech u chorvatských pláží se objevovaly nahé nohy, pak se šlo výš a nakonec český turista trpící steskem po domově uviděl i poprsí a tváře předsedy Mirka Topolánka a místopředsedů Davida Vodrážky, Ivana Langera a Petra Gandaloviče. Nožní sérii doprovázel nápis "Tady nás pusťte k vodě", další "Všude dobře…" a hlavovou "doma nejlépe…" Topolánek pravil: "Nechceme lidi štvát, chceme je spíš pobavit."

Podobně k nové akci přistupuje Petr Fiala, současný lídr ODS: "Je tu léto, my nechceme lidi příliš zatěžovat politikou a samozřejmě nemáme neomezené marketinkové možnosti na volební kampaň…" Proto na webu odstartovali onu sedmidivovou prázdninovou hru.

Spočívá v tom, že kdosi, kdo zřejmě drží kameru poprvé v ruce, natočí krajského volebního lídra pokud možno od pasu nahoru (letos oblečeného), jak trčí někde u kašny nebo na náměstí a vykládá, že jeho kraj je ten "nejkrásnější a nejhezčí", že je potřeba ho "odprezentovat", a proto lidi vyzývá, ať tipují pozoruhodná místa. Z nich bude vybráno 14 do celostátního kola a tam pak oněch sedm divů (nejméně sedm krajů bude naštvaných).

Pokud byla tweetová kampaň pokusem o modernu a plavková kampaň pokusem o vtip, hra o divy je návratem pětadvacet let zpátky; u každého "projevu" slyšíte stejnou hudbu, lídři tam stojí jak panáci, každý vykládá, že jeho kraj je ten nej nej a že se v něm skvěle žije (takže by to mohli ČSSD, ANO a lidovci převzít do svých kampaní). Nuda a prkennost na nejvyšší světové úrovni.

Ani nemluvě o tom, že "7 divů" je pekelně profláknutých, neustále se hledají jak u nás, tak ve světě, takže skutečně, ale skutečně nic nového pod sluncem. Navíc není jasné, v čem to má být hra? Že vyhraje rybník na Vysočině? A co? Takové nezáživné, skrytě nacionální retro. (Nedá se čekat, že by ODS hledala 7 divů EU, to leda 7 hrůz Bruselu.)

Na druhou stranu aspoň něco dělá, což se kupříkladu o LIDOSTANU říct nedá, že. Není od věci se hry zúčastnit, jsme přece Češi, hraví lidé, proč do toho nejít.

Výbor světového dědictví UNESCO připsal na seznam další lokality. Rozhodnout má celkem o 33. Česko své zastoupení tentokrát nemá.
1:36
Výbor světového dědictví UNESCO připsal na seznam další lokality. Rozhodnout má celkem o 33. Česko své zastoupení tentokrát nemá. | Video: Reuters

Rozkopaná na 7 úsecích

Jedním z divů, který dokonce přesahuje hranice jednoho kraje a na němž má ODS nepochybně lví podíl, je dálnice D1: momentálně rozkopaná na 7 úsecích a celková délka, kde vznikají zácpy, činí 47 kilometrů, čtvrtinu vzdálenosti mezi Prahou a Brnem. To je a ještě dlouho bude takový pěkný český div, který zná a oceňuje skoro každý řidič.

Jiný: kauza Jany Nečasové, dříve Nagyové. Táhne se jak meandrující potok, divem divoucím byla soudkyně Helena Králová, jež tak usilovně a opakovaně vzdorovala vyšším soudům a tak pomíjela důkazy, až jí soud kauzu zneužití tajné služby raději odebral.

Za jeden z českých divů můžeme považovat amnestii prezidenta Klause, zakladatele ODS, který sice stranu ve zlém odvrhl, ale ona se k němu stále více blíží, až nakonec, předpokládejme že krátce po odchodu z EU, jistě znovu splynou.

Divem divů je i Martin Kuba, současný expert modré strany pro průmysl a obchod, člen výkonné rady a krajský zastupitel, bývalý ministr průmyslu a obchodu v Nečasově vládě a přítel kmotra Dlouhého, knížete z Hluboké. Taková schopnost přežít, udržet se, to se počítá, zaslouží obdiv.

Mezi divy nutno zařadit nejen Václava Klause seniora, ale i Václava Klause juniora. Potatěný politik dál nese prapor nacionálního českého boje proti Unii a vyzývá k odchodu naší krásné vlasti z té hrůzy hrůz, jejíž byrokracie nás denně dusí a jež by nám sem chtěla strkat muslimy.

Mezi tradiční české zázraky patří i symbióza, s níž ODS ruku v ruce s ČSSD zlikvidovala obtížný policejní antimafiánský útvar (ÚOOZ), který způsobil pád její vlády. Akci sice prováděl ministr ČSSD Chovanec, ale za plné, ba nadšené podpory ODS. (Připomínalo to divukrásné doby opoziční smlouvy; ostatně i ta by mohla být zařazena mezi divy.)

A pak je tu jeden div, na jehož vzniku se ODS léta letoucí pilně podílela, div Babiš. Nebýt modré strany a její oranžové kolegyně, pan Agrofert by nikdy nemohl uspět tak jako díky kmotrovskému prostředí, o které se přičinily.

Je to pěkný nápad, ta hra ODS na hledání sedmi divů. A musíme přiznat, že toho u nás najdeme hodně divného.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy