David Klimeš David Klimeš | Komentáře
2. 7. 2020 13:54

A vítězem se stává… bohatý bezdětný single. Poslanci chystají další daňový paskvil

Chystaným paušálem stát přiznává, že neumí vybírat daně. Vláda se jen pokouší získat hlasy vybraných voličů. Nakonec nezvládne ani to.
Věřte mi, ušetříte! Tedy někteří... Ministryně financí Alena Schillerová.
Věřte mi, ušetříte! Tedy někteří... Ministryně financí Alena Schillerová. | Foto: ČTK/Ondřej Deml

Po všech těch hádkách to bude 10. července pravděpodobně selanka. Sněmovna nejprve svorně pomůže pracujícím na dohodu, protože se na ně během krize zcela pozapomnělo. A pak přijde zlatý hřeb - schválení paušální daně.

Podpora bude až davová. Poslanci ANO a ČSSD se budou bít v prsa, jak pomáhají malým živnostníkům jednotnou platbou. Poslanci nejsilnější opoziční strany ODS nezapomenou ve světle kamer přidat, že oni už paušální daň chtěli dávno. A pak budou defilovat další zákonodárci v nerozborné podpoře. Chybět bude už jen ohňostroj.

Problém je ale v tom, že reálně představuje paušál naprostou perverzi - daňový systém se spolu s ním zase stane o kousek nepřehlednějším a méně spravedlivým.

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby poslanci veřejnosti férově vše vysvětlili a nový daňový plán následně odmítli. Ale to se nestane, grafici v partajních ústředích už jistě vytvářejí chytlavé reklamní obrázky: "Živnostníci, prosadili jsme vám jednodušší daně!" Ano, i o čtverci se dá říkat, že je kulatý.

Dárek pro bohaté

Začněme tou největší lží, totiž že paušál pomůže malým živnostníkům. Ani omylem. Paní ministryně Alena Schillerová tvrdí, že kdo má příjem z podnikání do 800 tisíc, může se příští rok těšit na snížení měsíčního odvodu. Nově by prý měl činit 5740 korun.

Jenže nedodává, co všechno stát umožňuje živnostníkům už teď. V porovnání s Evropou nabízíme extrémně vysoké výdajové paušály a také spoustu dalších daňových slev. Takže pokud dnes uplatňujete výdajový paušál 60 procent, pak se vám podle ministerských propočtů celý slavný nový institut vyplatí jedině v případě, že váš roční příjem překračuje půl milionu korun. Kdo je opravdu malý, dostává tedy reálně jen nabídku platit víc než dosud. No nekupte to.

A to ještě ministerské počty kalkulují jen s uplatněním základní slevy na poplatníka. Opravdu dobrá analýza by ale měla zahrnovat také realitu obvyklé domácnosti. Takže pokud nebohý živnostník má třeba děti nebo manželku, je pro něj chystaná změna ještě méně výhodná, protože tyto slevy se do plánovaného paušálu už nezapočítávají.

Abychom to zkrátili. Králem návrhu je single bez dětí, který se v rámci švarcsystému živí s minimálními náklady hlavou a dobře vydělává - takovému stát za hladké proplouvání systémem napříště klidně odpustí až 80 tisíc. Naopak chudší živnostník s rodinou ať si na rovnou daň nechá zajít chuť, nevyplatí se mu.

Tím se dostáváme k další absurditě návrhu. V asociálním Česku se s pozoruhodnou pravidelností při krizích objevuje nápad něco ušetřit tím, že daně lidem nezvýšíme - to by je naštvalo -, potichu jim ale sebereme slevy v naději, že si toho třeba nevšimnou.

Za minulé krize byli takto ze zálohy bez vysvětlení potrestáni pracující důchodci a živnostníci s paušálem. Nyní se má něco podobného opakovat: chceš jednoduchou daň? Tak se vzdej úlev na manželku a děti!

Aby toho nebylo málo, snad každý se shodne na tom, že rozevírání nůžek mezi zdaněním osob samostatně výdělečně činných a těch v pracovním poměru nedělá dobrotu. A co nám v tomto punktu vyvede paušál? Zatímco ze 60 tisíc superhrubé mzdy bude muset svobodný a bezdětný zaměstnanec odvést 45 procent, živnostníkovi bude stačit jen devět. To opravdu chceme?

Férové daně mají mít všichni

A to ještě nepřišla řeč na to, o kolik peněz přijdou změnou obce a kraje. A nepřišla ani na čerta skrytého v detailu: totiž na to, kvůli kolika různým situacím můžete přes rok z paušálu vypadnout - a hop, už na vás klečí berňák, protože logicky nemáte žádné účetní doklady.

Nelze se tedy vyhnout obecnější otázce, která je vlastně základem: je možné napravit další výjimkou celkově neefektivní a neracionální české daně? Ne a ne a ne. Pomohlo by jen plošné řešení pro všechny.

Pokud tu stát 10 let slibuje jednotné inkasní místo pro platbu daní i pojištění, není žádnou výhrou, když nakonec jednotné placení poskytne jen minoritě.

Pokud není schopen systémově vyřešit různé daňové zatížení živnostníků a zaměstnanců, je perverzní, když za pokrok vydává další zvětšování rozdílu.

Pokud premiér obráží demografické summity Viktora Orbána a usilovně radí ženám, kdy mají rodit, neměl by daněmi pobízet živnostníky k tomu zůstat bohatý single a žádné děti nemít.

Pokud stát chce bojovat proti švarcsystému, nesmí ho tak okatě podporovat.

Pokud chce jít na ruku malým živnostníkům, ať jim dopřeje daňové prázdniny v prvním roce a nesnaží se tvářit, že jedna pětitisícovka se na věky věků hodí pro prodavače zmrzliny i advokáta.

Co nikdy nezazní

Bylo by krásné, kdyby ve sněmovně někdo sebral odvahu a od řečnického pultíku veřejnosti sdělil: "Dámy a pánové, navržený daňový paušál je naprosto nepřijatelný a místo něj navrhuji to, čeho se tu vlády už dekády bojí: od nového roku jednotné inkasní místo, snížení výdajových paušálů živnostníkům a mírné snížení sociálního pojištění zaměstnancům…"

Dál by to už asi nedořekl, protože předseda sněmovny by mu nejspíš vypnul mikrofon a vlastní strana ho okamžitě zbavila svéprávnosti.

Politikům chybí odvaha, neodhodlali jsme se ke změně zdanění, jsme extrémně zaměření na práci a nedaníme majetek, říká sociolog Daniel Prokop. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 29 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy