Blogy a názory | Komentáře
31. 10. 2012 19:00

Agresivní prodejci přitvrdili. Má přitvrdit i stát?

Trpké zkušenosti z prodejních předváděcích akcí. A názory čtenářů na ně
Foto: Aktuálně.cz

* Co také padlo v diskusi k tématu: * Mnoho seniorů žije v osamění, bez kontaktu s lidmi a samota je deptá (hlavně na duši). V prodejních zájezdech vidí možnost na chvíli z té samoty odejít a být mezi lidmi. * Řešením by bylo považovat tuto akci za potenciálně nebezpečnou a na náklady prodejce tam posadit policistu v uniformě. * Nejde o nabídku, ale spíše o nátlakové akce. Je to dáno tím, že hlavním kritériem šťastného života se stal úspěch, peníze, majetek, moc nad druhými lidmi.

Praktiky některých prodejců na předváděcích prodejních akcích už začínají připomínat chování gangsterů. A jejich oběťmi jsou bohužel většinou ti, kteří se často nedovedou účinně bránit - senioři.

Zatím poslední ze série excesů, jež tyto podniky provázejí, je jen pár dnů starý. Téměř osmdesátiletou ženu pořadatelé odvezli 150 kilometrů daleko od místa akce a návrat zpět podmínili podpisem nevýhodných smluv.

Že prodejci „přitvrdili", dokládají i zjištění České obchodní inspekce, jejímž inspektorům se daří na tyto akce i přes nejrůznější taktiky jejich pořadatelů pronikat. Letos už jich zkontrolovali 170 - a porušení zákona zjistili v 70 procentech z nich. A to je alarmující, stejně jako fakt, že jsou to porušení stále závažnější a opakovaná, čemuž odpovídá i výše ukládaných pokut.

Ale víc než kontrolovat a pokutovat inspekce bohužel udělat nemůže. A třebaže stále opakuje svá doporučení - aby spotřebitelé na akce tohoto typu nejezdili, a když už tam jedou, aby nic nepodepisovali, a pokud už bez nabízených výrobků nemohou být, aby si před podpisem smlouvy řádně přečetli, co podepisují - není to mnoho platné.

Co vy na to?!
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Co vy na to?!

Jsou občané dostatečně chráněni před nekalými a agresivními praktikami prodejců na předváděcích akcích? A jsou-li zákony v pořádku, co s těmi, kteří je přesto opakovaně porušují? A nemohou si za to nakonec oběti nekalých praktik samy, když na podezřelé akce tohoto typu chodí? Své názory, postřehy i osobní zkušenosti nám můžete psát i na mail [email protected] nebo na Facebook Názory Aktuálně.cz.

Trochu to připomíná kauzu s pančovaným alkoholem - ještě dlouho po tom, co byli lidé ze všech stran varováni, aby nepili lihoviny, u nichž nemají jistotu o jejich původu, přibývali další mrtví. Vždycky se prostě najde někdo, kdo varování nedbá a nebezpečí podcení.

Ale máme nad tím v takovém případě mávnout rukou? Odbýt to konstatováním, že kdo podlehl propracovaným, ale nekalým praktikám prodejců a zakoupil třeba za desítky tisíc zboží, které nepotřebuje a které za tu cenu ani nestojí, může si za to sám? Že tam neměl chodit, neměl nic podepisovat, a pokud to udělal, ať se teď nediví?

Takhle jednoduché to bohužel není. Velké procento obětí tvoří senioři, často starší lidé s poruchou kognitivních funkcí. „Takových lidí u nás žije v současnosti na 130 tisíc a do poloviny století se jejich počet zdvojnásobí," řekla Aktuálně.cz ředitelka a primářka Gerontologického centra v Praze 8 Iva Holmerová. „Tito lidé mají zhoršené schopnosti posoudit, kdo je kdo, tedy i kdo je podvodníkem. Dochází k tomu, že často, až velmi často naletí různým podvodníkům, kteří bohužel jsou zřejmě školeni na to, aby takové osoby přímo vyhledávali. V tomto případě myslím selhává přímo naše společnost, která tyto nejkřehčí lidi (stejně jako lidi s mentálním postižením) nedokáže dostatečným způsobem ochránit."

A co si o tom myslíte vy, vážení čtenáři? Máte nějakou osobní zkušenost? Je podle vašeho názoru potřeba dál zpřísnit pravidla? A nepoškodí to nakonec nejvíc ty poctivé, protože podvodníci budou vždycky o krok napřed?

Joachim Brouk: Řešením by bylo považovat tuto akci za potenciálně nebezpečnou a na náklady prodejce tam posadit policistu v uniformě. (z diskuse na facebookové stránce Názory Aktuálně.cz)

Iva Přikrylová: Zavolali nám a pozvali několik párů na "večeři" do restaurace - přesvědčili moji matku a ta jim měla doporučit další pár, šli jsme tedy s ní. Aspoň jsme měli jistotu, že ji k ničemu nepřemluví. Shodou okolností byla mezi pozvanými i moje známá (vozíčkářka), kterou doprovázel syn. Když prodejkyně začala dramaticky vysvětlovat, že běžné teflonové nádobí se vyrábí z ropy a co to všichni vlastně dostáváme do těla, tento vystudovaný chemik nevydržel a řekl prodejkyni, aby nevykládala nesmysly a vysvětlil to správně. Tím ji úplně rozhodil a snažila se ho vyhodit z akce. To nemohla, protože doprovázel matku na vozíčku, tak se ho alespoň snažila umlčet. To se jí úplně nepodařilo a výsledkem bylo, že pak už se jí nepodařilo nikomu žádné hrnce vnutit. Byla naštvaná a chovala se nevybíravým způsobem a to odradilo i ty, kteří by se jinak nechali zlomit. Myslím, že to je právě jeden z nejlepších receptů, jak na tyto prodejce. (z obsáhlého příspěvku mailem na [email protected])

Martin Kotous: Já bych těmto podvodníkům dal takové pokuty, aby je tohle obchodování přešlo. Jednak je to znevažování živnosti jako takové a pokud zjistím vážné nedostatky, ruku na srdce, ten kontrolor musí vědět, že se nic nespraví! Tak najmu pár mystery shopperů, odešlu je na tu akci i s kamerou a pak ať jednají ještě důsledněji. Být to na mně, velmi bych zpřísnil vydávání živností. Dneska živnost volná nic nespecifikuje a každý tak na ní může dělat obchod pochybného charakteru. Sám ji mám a nemusel jsem dokládat, co za druh obchodu chci dělat. A to je špatně, na tohle by se měl klást důraz! (z příspěvku mailem na [email protected])

Marie Zemánková: Jediná rada, nechodit tam! (z diskuse na facebookové stránce Názory Aktuálně.cz)

Martina Smutná: To je sice dobrá rada - nechodit tam, jenže oni si vymýšlejí další a další zlepšováčky, např. v obchoďáku s důchodcem vyplní jakousi anketu (jak je spokojen s nákupem), po pár dnech zavolají, že milý důchodce vyhrál v anketě cenu a kam se má pro ni dostavit. Když tam nic zlého netuše přijde, udělají mu soukromou předváděčku a jen ti nejodolnější odejdou s prázdnou... (z diskuse na facebookové stránce Názory Aktuálně.cz)

RNDr. Jan Pánek: Realita života ale není jen o inteligenci. Mnoho seniorů žije v osamění, bez kontaktu s lidmi a samota je deptá (hlavně na duši). V prodejních zájezdech vidí možnost na chvíli z té samoty odejít a být mezi lidmi. To je asi jejich hlavní potřeba. Neuvědomí si ale, že toto není cílem zájezdu - cílem bývá účastníky obrat o peníze. A slyšel jsem i názor jedné účastnice, že takto ztracených peněz ani moc nelituje, to půldne mezi lidmi za to stálo. A samota ve stáří, to je velmi smutná věc. (z příspěvku mailem na [email protected])

Ivan Patka: Ano, nejenže stát má přitvrdit - ale on už konečně musí! Mám ve svém okolí bohužel spoustu stejně postižených a "nepoučitelných". Jenomže on je tu s těmi seniory ještě jeden veliký, a to dost podstatný problém. Bohužel se díky různým "úsporným opatřením" dostali téměř na hranici bídy, a ačkoliv to zní neuvěřitelně, převážná většina těchto lidí se na tyto akce nechává nalákat kvůli obědu zdarma! Ale pak, bohužel, tvrdě narazí na tyto hyeny, kterým není těchto lidí líto a jdou až za hranice jakékoliv slušnosti. Měli by za to být tvrdě trestáni, to je už přece zločin! (mailem na [email protected])

Jakub Ministr: Co má starý člověk dělat? Je rád, že může někam vyrazit. Navíc, když je to taková akce a je to tolik výhodné... Podvodníky zavřít na 10 let, zakázat doživotně podnikat a udělit pokutu 1 000 000 včetně uhrazení veškerých nákladů státu. Zaplacení vzniklé škody a odškodnění postižených beru jako samozřejmost. Pak si podvodníci rozmyslí své nekalé podnikání. (z diskuse na facebookové stránce Názory Aktuálně.cz)

Aneri Avoknad: S tím souhlasím, že by se to mělo zakázat. Důchodci mají hodně volného času a chtějí ještě prožít, něco hezkého - příjemně strávený den, jak prodejci nabízí, nebo jet na výlet. Když chodili do práce nebylo tolik času a možností. (z diskuse na facebookové stránce Názory Aktuálně.cz)

Jindra Skřivanová: Chtěla bych jen upozornit na firmu Centrum zdraví, lákají na vyzvednutí dárku v souvislosti s preventivní prohlídkou. Šla jsem z práce dřív, než jsem předpokládala, a stavila se na určené adrese a problém byl na světě, nešlo jen o vyzvednutí dárku, ale o účast na předváděcí akci. Mě hlavně zajímalo, odkud přišli na to, že jsem byla na nějaké prohlídce ,a hlavně to, že volali na služební telefon (pro tyhle informace jsem tam šla). Moje otázky mi ovšem nedokázali zodpovědět. S tím oni nemají nic společného - to operátorky. Dárek mi dřív předat nemohli, až v určenou hodinu, a pořád opakovali, že ho tedy budou muset poslat zpět. Tak jsem je poprosila, zda by to pro mě mohli opravdu udělat a dárek vrátit a více mě nekontaktovat. Otočila jsem se a šla na schůzku s kamarádkou, kde jsem zjistila, že její kolegyně si také zašla pro dárek na stejné místo, přišla ovšem přesně - z 20 minutové akce bylo 45 minut a když ji nepřesvědčili, aby si něco koupila žádný dárek nedostala. Nejlépe je nikam nechodit, ze všeho nejvíc mě ovšem rozčiluje ten únik informací a osobních údajů. (mailem na [email protected])

Helena Horňáčková: Ptá se někdo,proč důchodci jezdí na předváděcí akce? Primárně jedou s předsevzetím, že nebudou nic kupovat,jen se někam podívají. Chybí jim zážitky, společnost, pozornost. A tyto firmy jim to nabízí, ovšem prostřednictvím "vlků". Čím větší předsevzetí u klienta, že nic nekoupí, tím tvrdší metody ze strany prodejců. (z příspěvku mailem na [email protected])

Renča Fénix Holcová: Naprosto nechápu, kam jsme to jako stát, dopracovali, když se lidé jako prodejci na předváděcích akcích vlastně přiživují na starých, nemohoucích, nebo nesvéprávných lidech. Tohle bývá nejčastěji. Nejlepší řešení by měl provést stát. Vyhláškou, paragrafem, dokonce i zákonem. (...). Musím ale přiznat, že málo lidí má v náš stát jako celek víru. A copak to jde? Když tyto postižené lidi nikdo neposlouchá. Média o nich točí desítky reportáží, občané je litují, ale zatím se zdá, že úřady spí. Pak už záleží snad je na nás, zda své praprarodiče, prarodiče a rodiče dostatečně seznámíme s tím, aby si dobře rozmysleli, kam vlastně půjdou, a co tam vlastně budou dělat... (z diskuse na facebookové stránce Názory Aktuálně.cz)

S. V. Nekuda: Po pádu minulého režimu si republiku a její občany rozebrali lichváři jdoucí ruku v ruce s exekutory, podvodnými prodejci a jinými podobnými lidmi. Je to bohužel odraz současné doby, mamon, peníze a násilí ovládají mocní tohoto světa. (z příspěvku mailem na [email protected])

Libor Gnida: Na předváděcí akce nechodím, mám zprávy od příbuzných a známých. Nejde o nabídku, ale spíše o nátlakové akce. Je to dáno tím, že hlavním kritériem šťastného života se stal úspěch, peníze, majetek, moc nad druhými lidmi. Individuální/skupinové štěstí není možno vybudovat na neštěstí druhých. Vytratila se laskavost, soucit, vzájemnost. Přibývá však i lidí, kteří si uvědomují, že tato cesta vede do pekel... (Z příspěvku mailem na [email protected])

Bomberious: Předváděcí akce konají v ČR ve skutečnosti pouze a jenom společnosti a firmy, které podnikají zcela vědomě za hranou, či na hraně legálnosti. Na těchto pofiderních marketingově založených akcích silově parazitují na neznalosti, nezkušenosti, velké důvěřivosti, naivitě, slabé vůli, špatném zdravotnímu stavu seniorů a mladistvých! Rafinované podvody při podpisech smluv, psychické vydírání, stres, fyzický nátlak - bodyguardi, jak jsme tomu v posledních letech svědky, nabraly již na obrátkách! Osobně se domnívám, že jim nelze v současném světě čelit, odolávat dlouhodobě jinak, než je zcela oficiálně, tj. „de iure" zakázat!" (mailem na [email protected])

 

Právě se děje

Další zprávy