Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
13. 3. 2020 11:11

Amerika je v ohrožení. Ale čínským virem, nebo Trumpem?

V současné Americe, v éře Trumpa a na začátku prezidentské kampaně, je sklenice americké jednoty více poloprázdná, než že by byla poloplná. I v ohrožení Američané zůstávají rozděleni. Jedni Trumpovi věří, že nebezpečí přichází zvenčí, druzí je vidí spíše ve svém prezidentovi.
"Vyjdeme z této zkoušky silnější a jednotnější než kdykoli před tím," tvrdí Donald Trump. Bylo by to hezké, ale asi se to nestane.
"Vyjdeme z této zkoušky silnější a jednotnější než kdykoli před tím," tvrdí Donald Trump. Bylo by to hezké, ale asi se to nestane. | Foto: Reuters

V závěru svého projevu k americkému národu, ve kterém Donald Trump ve středu v noci z Oválné pracovny oznámil, že kvůli koronaviru na nejméně třicet dní pro Evropany zavírá Spojené státy, vyjádřil přesvědčení, že "politika musí jít stranou, stranictví musí ustat" a Američané se musí "sjednotit jako jeden národ a jedna rodina".

Což byla sice možná upřímně myšlená, ale v současné Americe zcela marná výzva. Prvním problémem je sám Trump, jeho důvěryhodnost. Ještě na začátku týdne Američany uklidňoval, že zatímco chřipka loni v USA zabila 37 000 lidí, koronavirus má jen 22 obětí. "Přemýšlejte o tom," vybídl prezident Američany.

Mor a neštovice přicházejí z Evropy

Možná si bude za pár týdnů naopak přát, aby o tom ani chvíli nepřemýšleli. Ale to je klasický Trump. Vyhrát dalších pár hodin, jeden den… a pak se uvidí, to teď neřešme. V pondělí se mu hodilo nebezpečí koronaviru zlehčovat. Ve středu už ale oznámil, že jeho administrativa "vyvine proti cizímu viru nejagresivnější a nejširší úsilí moderní historie".

Přičemž důležitější než Trumpovo povinné cvičení v superlativech (nej, nej, nej…!) je slovo "cizí". "Velký počet nových ohnisek (nákazy) v USA byl založen cestovateli z Evropy," vysvětluje Trump a člověk se musí až obdivovat, jak mazaně je to zarámováno. Cestovatel (traveler) - na první poslech evokuje cizince, přivandrovalce, ne-li vetřelce. Přitom jde samozřejmě o Američany, kteří se vrátili domů. A mnozí z nich pak nebyli, jak zjistila americká média, v dostatečných počtech a včas na virus testováni.

Ale obraz vnějšího, nezaviněného ohrožení a nezodpovědných, slabých Evropanů, kteří "selhali, když nepřijali patřičná opatření", se hodí líp.

Na Trumpa je v tomhle spolehnutí, jak vidí příležitost, hned ji bere. Koronavirus a jeho krásná velká zeď na hranici s Mexikem? Z tweetu, který Trump tento týden přeposlal a doplnil vlastními slovy, je jasné, že i toto spolu souvisí. Zeď je přece potřeba proti šíření "čínského viru"!

Volby v čase koronaviru

Trump to druhé straně, demokratům, rozhodně neulehčuje. Ale zároveň je pravda, že jejich ochota ke spolupráci je i bez toho nulová. Na začátku horké volební kampaně před listopadovými prezidentskými volbami není nic "nadstranické". Všechno bude politika - i opatření v souvislosti s koronavirem. Trump kromě jiného navrhuje ulevit Američanům snížením povinných odvodů do federálního systému sociálního a zdravotního zabezpečení. A také by chtěl na daních ulevit těm odvětím - například leteckým společnostem -, na která bude mít epidemie koronaviru největší negativní dopad.

Jenže ve volebním roce demokraté rozhodně nebudou slyšet na něco, co by podle nich prezident pak mohl v kampani prodávat jako svůj dárek voličům, jako "snížení daní". Trumpovy návrhy zatím odmítli a připravili vlastní "stimulační balíček", který se soustřeďuje například na rozšíření nemocenských dávek.

V situaci, kdy žádný zákon nemůže projít jen hlasy jedné strany, bude zajímavé sledovat, co republikáni a demokraté společně vymyslí. Obě strany se jistě budou zaklínat dobrem amerických občanů. Jenže otázkou nyní opravdu je, zda se současná Amerika může na nějakém "společném dobru" nebo vůbec na něčem ještě dohodnout.

Nepřítel může být i uvnitř

Hrozba koronaviru by k tomu vybízela, ke ztišení vypjaté stranickosti a ke spojení sil. Přesně tak, jak ve svém projevu řekl Trump: "V historii se znova a znova potvrdilo, že Američané se vždy postaví výzvě a překonají nepřízeň osudu." Jenže co když Američané právě už ani tu "výzvu", která by je měla stmelit, nevnímají podobně, co když už i v tom jsou rozpolceni?

Podle průzkumu Reuters-Ipsos vnímá dvakrát tolik amerických demokratů koronavirus jako bezprostřední nebezpečí pro USA, než jak to vidí jejich republikánští spoluobčané. Na konci minulého týdne to bylo konkrétně přes 40 procent demokratů, ale jen dva z deseti republikánů. Jiný průzkum, Axios/Survey Monkey, ukázal, že naopak dvojnásobný počet republikánů (62 procent, tedy většina) souhlasí ve srovnání s demokraty (31 procent) s tím, že zpravodajství o koronaviru "přehání" skutečné nebezpečí.

A do třetice: průzkum YouGov pro časopis The Economist na začátku tohoto týdne zachytil, že mezi demokraty se 61 procent dotázaných bojí, že se virem nakazí. U republikánů je to 37 procent. Trumpův projev tuto průrvu možná zahladil, možná se teď Američané koronaviru už bojí všichni stejně. Ale zatímco jeho voliči budou prezidentovi věřit, že dělá vše a jen to nejlepší, aby je ochránil, demokraté budou spíše přesvědčeni, že situaci nezvládá, pokud ji přímo nezhoršuje.

"Vyjdeme z této zkoušky silnější a jednotnější než kdykoli před tím," tvrdí Donald Trump. Bylo by to hezké. Ale v současné Americe - v éře Trumpa a na začátku prezidentské kampaně - je sklenice americké jednoty víc poloprázdná, než že by byla poloplná. Nic takového, jako "jedna rodina", o které mluví, dnes ve Spojených státech neexistuje. I v ohrožení Američané zůstávají rozděleni. Jedni Trumpovi věří, že přichází zvenčí, druzí je vidí spíše ve svém prezidentovi.

 

Právě se děje

Další zprávy