Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
27. 1. 2012 12:30

Anonymous nejsou cool piráti z Karibiku, ale teroristé

Nedejte se mýlit. Kybernetičtí zbojníci ohrožují naši svobodu
Teroristé ještě nikdy nebyli tak sexy. "Tvář" Anonymous. Máte strach?
Teroristé ještě nikdy nebyli tak sexy. "Tvář" Anonymous. Máte strach? | Foto: anonymous

Anonymous. Nejpopulárnější "hackerská" komunita zaútočila už i u nás, bylo ve zprávách. Neteče u toho krev, ale princip je stejný, jako by se Anonymous jmenovali Světlá stezka nebo Al-Káida.

Kyberteror, ať už se tváří jakkoli cool, je totiž pořád jen teror.

To znamená: vzít svou Pravdu a v jejím jménu si to vyřídit s každým, koho jsme - my, spravedliví - zapsali na seznam jejích nepřátel. Výběr cílů a rozsudky nechte na nás.

V případě hackerů to zatím sledujeme jako show, ale kdokoli z nás se může na soupisku dostat také.

Nebezpečí nevnímáme. Když nás nerozhodí ani viditelné hrozby jako zamořené ovzduší, tak co teprve ty virtuální? Nebo snad rozumíte tomu, co se děje ve vašem počítači?

A hlavně, hackerské PR funguje skvěle. Žádní teroristé. Romantici. Partyzáni. Piráti z Karibiku s bečkou rumu a úšklebkem Guye Fawkese. Viva la revolución. Trochu digitální recese do toho. Akční film.

Zkuste srovnat, když řeční o svobodě Anonymous (neformálním pirátským jazykem, pochopitelně), a nějaký politik. Hackeři jsou sexy, vlády a korporace nejsou sexy. Jak prosté. A naivní.

Hackeři mohou cokoli, nikdo je nevolí ani neodvolává. Anonymové. Srabi.

To se to pak praporem "svobody", politiky zdánlivě odloženým, mává. Druhou stranou mince svobody je odpovědnost, praví pravdivé klišé. Komu a čemu se zodpovídají kyberzbojníci? Ó, vlastnímu svědomí. Nebo antivirovým firmám? Nikomu? Cha cha cha, odpoví vám virtuální smích.

Piráti, kteří si "vyhrazují právo zaútočit", jsou pro svobodu větším nebezpečím, než ACTA, OSA, SOPA. A násobně větším, než demokratické vlády, proti kterým bojují. Podlými prostředky. Konkrétní vláda a konkrétní lidé versus tajemný, globální útok z neznáma.

Proti vládě můžeme mít desítky výhrad. I proti jejímu webu. Ale když vám ho někdo zablokuje, nedozvíte se z něj už vůbec nic. Informační tma. Jen vzkaz od vyvolených pirátů. Svoboda podle mustru Anonymous.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 52 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy