Mimořádná zpráva
Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 5. 2018 13:25

Babiš a Zeman, buldozery, které přejely naše tajné služby i důvěryhodnost Česka

Česko padá do propasti, do níž z okraje plive Babiš a současně tweetuje, jak strašně moc je proevropský a prozápadní.
My to tu rozložíme, Miloši. - To si piš, Andreji, už máme skoro hotovo.
My to tu rozložíme, Miloši. - To si piš, Andreji, už máme skoro hotovo. | Foto: Ludvík Hradilek

České bezpečnostní služby a celá bezpečnostní struktura se otřásají v základech. Ve středu ministr vnitra Metnar dočasně zbavil generála Šaška vedení Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). O dva dny dříve ministryně obrany v demisi Šlechtová odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) Šafáře. Na Den vítězství prezident Zeman odmítl jmenovat šéfa kontrarozvědky (BIS) Koudelku generálem, ač vláda o jeho jmenování žádala.

Sem můžeme zahrnout také obvinění, jemuž čelí Karla Šlechtová; Lidové noviny na ni vytasily informaci, že "pravidelně využívala exkluzivní odbavení na pražském letišti", tedy VIP salonek. (Tak to je opravdový malér!) A samozřejmě sem patří vyhnání Michala Murína z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů, akce, jež se podobá zostuzení šéfa ÚZSI Šaška.

Vláda bez důvěry řádí jak utržená ze řetězu. Sledujeme několik různých, pro Česko neblahých zájmů, kvůli nimž se to děje. Zájmy ruské (nejmenování Koudelky generálem a kauza novičok). Zájmy vnitřní politiky ovlivněné zájmy ruskými (kauza Šlechtové, která sice v úřadě chybuje, ale taky podporuje naše spojence; sem náleží fakt, že ve vládě končí Martin Stropnický, který vyhostil tři ruské špiony z Česka kvůli kauze novičok; a Robert Pelikán, který vydal hackera Nikulina do USA, což se rovněž týkalo bezpečnostní oblasti).

Dále sem zahrňme odvolání ředitele VVÚ Šafáře, jehož Andrej Babiš kritizoval kvůli výrokům o novičoku (zjevně jako náhražku za neodvolatelného Zemana).

Mezi osobní zájmy trestně stíhaného Babiše patří vyhnání Michala Murína z GIBS (tlačili na něj i přes manželku, nechutné). Ovládnutí inspekce slouží jako silová páka na policii, zjevně šlo o vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo komisaře Nevtípila a jeho případné vyšetřování.

Mezi zájmy Babiše patří odstavení generála Šaška z čela rozvědky, postavení mimo službu. Loni v květnu, když vnitro vedl Milan Chovanec (ČSSD) a kulminoval skandál s nahrávkami Babiše zveřejňovanými anonymem na Twitteru, šéf ANO podezíral ÚZSI, že stál za jeho nahráváním: "Takové informace mám už delší čas, že se tam (v ÚZSI - pozn. red.) dějí podivné věci vůči mé osobě. Určitě se to nedělá oficiálně. Pamatujeme si, jak fungovalo Vojenské zpravodajství za pana Nečase," řekl tehdy Babiš.

Nezůstane kámen na kameni

Jiřího Šaška zastoupí Radek Musílek, dlouhodobý známý Babiše (server Neovlivní.cz píše o tom, že s Babišem komunikovali již v době privatizace Unipetrolu). Krátce po nástupu Metnara na vnitro Musílek vystřídal Zdeňka Blahuta, náměstka odpovědného za tajné operace, označovaného za Chovancova muže. Těžko věřit, že se nejedná o účelovou čistku.

U Šlechtové využil Babiš článek v Lidových novinách "Ministryně utrácela za VIP salonek", u Šaška to byla zase MF Dnes s otvírákem "Kam dali špioni stamiliony korun? Českou rozvědku prověřuje inspekce" již koncem března. Oba listy patří pod Agrofert, což nelze přehlédnout.

MF Dnes napsala: "Na některé výdaje, které česká rozvědka proplácela, chybějí doklady, jiné - například nákup softwarové firmy - mají být údajně předražené nebo neúčelné. Vyšetřuje se však i aktivita rozvědčíků v Česku. ÚZSI totiž působí primárně v zahraničí…" Vesměs tajné informace, které se vůbec do novin dostat nesmějí. Ale dostaly, a v dobu příhodnou k odstřelení Šaška.

Vyšetřování v ÚZSI se odehrává v utajeném režimu, veřejnost nemá šanci se dozvědět relevantní informace a to se zřejmě v daném případě nesmírně hodí. Údajně jde o finance, přesně stejně začal pád Michala Murína, náhlou finanční kontrolou. Mimochodem, po jeho odchodu z čela GIBS do civilu vše utichlo. Klasika, Babiš tomu říká účelovka.

Dodejme, že generál Šašek jakákoli podezření o finančních machinacích odmítá. Loni odmítl, že by se rozvědka jakkoli podílela na odposleších Andreje Babiše, pro což šéf ANO nikdy nepředložil žádné důkazy.

Prezident vyzradil utajované informace, jež mu poskytly tajné služby (novičok). Shodil šéfa BIS Koudelku, což zahraniční tajné služby jistě zaznamenaly. Postavení šéfa české rozvědky mimo službu kvůli údajnému finančnímu skandálu (podle MF Dnes "z úřadu odtekly stovky milionů korun") je opět akt, který bude v zahraničí zaznamenán a prudce sníží naši důvěryhodnost.

Stejně bylo zaznamenáno, že končí Stropnický a Pelikán a že je atakována naťácká ministryně obrany Šlechtová; pro experty bude podezřelé i nijak nezdůvodněné odvolání šéfa vojenského výzkumáku.

Otřesů mnoho, jsme zemí, kde uplatňuje obří vliv Kreml, tajné služby jsou atakovány, podmínky si diktují komunisté (viz požadavek na nerozšiřování vojenských misí a na odstoupení Šlechtové i Stropnického) a Okamurova SPD. Česko padá do propasti, do níž z okraje plive Babiš a současně tweetuje, jak strašně moc je proevropský. Jeho vláda nemá důvěru, naše bezpečnostní složky už taky ne.

Lubomír Metnar včera zahájil řízení o zproštění funkce ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiřího Šaška, který je ve funkci od roku 2014. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 12 minutami

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy