Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 5. 2018 13:25

Babiš a Zeman, buldozery, které přejely naše tajné služby i důvěryhodnost Česka

Česko padá do propasti, do níž z okraje plive Babiš a současně tweetuje, jak strašně moc je proevropský a prozápadní.
My to tu rozložíme, Miloši. - To si piš, Andreji, už máme skoro hotovo.
My to tu rozložíme, Miloši. - To si piš, Andreji, už máme skoro hotovo. | Foto: Ludvík Hradilek

České bezpečnostní služby a celá bezpečnostní struktura se otřásají v základech. Ve středu ministr vnitra Metnar dočasně zbavil generála Šaška vedení Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). O dva dny dříve ministryně obrany v demisi Šlechtová odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) Šafáře. Na Den vítězství prezident Zeman odmítl jmenovat šéfa kontrarozvědky (BIS) Koudelku generálem, ač vláda o jeho jmenování žádala.

Sem můžeme zahrnout také obvinění, jemuž čelí Karla Šlechtová; Lidové noviny na ni vytasily informaci, že "pravidelně využívala exkluzivní odbavení na pražském letišti", tedy VIP salonek. (Tak to je opravdový malér!) A samozřejmě sem patří vyhnání Michala Murína z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů, akce, jež se podobá zostuzení šéfa ÚZSI Šaška.

Vláda bez důvěry řádí jak utržená ze řetězu. Sledujeme několik různých, pro Česko neblahých zájmů, kvůli nimž se to děje. Zájmy ruské (nejmenování Koudelky generálem a kauza novičok). Zájmy vnitřní politiky ovlivněné zájmy ruskými (kauza Šlechtové, která sice v úřadě chybuje, ale taky podporuje naše spojence; sem náleží fakt, že ve vládě končí Martin Stropnický, který vyhostil tři ruské špiony z Česka kvůli kauze novičok; a Robert Pelikán, který vydal hackera Nikulina do USA, což se rovněž týkalo bezpečnostní oblasti).

Dále sem zahrňme odvolání ředitele VVÚ Šafáře, jehož Andrej Babiš kritizoval kvůli výrokům o novičoku (zjevně jako náhražku za neodvolatelného Zemana).

Mezi osobní zájmy trestně stíhaného Babiše patří vyhnání Michala Murína z GIBS (tlačili na něj i přes manželku, nechutné). Ovládnutí inspekce slouží jako silová páka na policii, zjevně šlo o vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo komisaře Nevtípila a jeho případné vyšetřování.

Mezi zájmy Babiše patří odstavení generála Šaška z čela rozvědky, postavení mimo službu. Loni v květnu, když vnitro vedl Milan Chovanec (ČSSD) a kulminoval skandál s nahrávkami Babiše zveřejňovanými anonymem na Twitteru, šéf ANO podezíral ÚZSI, že stál za jeho nahráváním: "Takové informace mám už delší čas, že se tam (v ÚZSI - pozn. red.) dějí podivné věci vůči mé osobě. Určitě se to nedělá oficiálně. Pamatujeme si, jak fungovalo Vojenské zpravodajství za pana Nečase," řekl tehdy Babiš.

Nezůstane kámen na kameni

Jiřího Šaška zastoupí Radek Musílek, dlouhodobý známý Babiše (server Neovlivní.cz píše o tom, že s Babišem komunikovali již v době privatizace Unipetrolu). Krátce po nástupu Metnara na vnitro Musílek vystřídal Zdeňka Blahuta, náměstka odpovědného za tajné operace, označovaného za Chovancova muže. Těžko věřit, že se nejedná o účelovou čistku.

U Šlechtové využil Babiš článek v Lidových novinách "Ministryně utrácela za VIP salonek", u Šaška to byla zase MF Dnes s otvírákem "Kam dali špioni stamiliony korun? Českou rozvědku prověřuje inspekce" již koncem března. Oba listy patří pod Agrofert, což nelze přehlédnout.

MF Dnes napsala: "Na některé výdaje, které česká rozvědka proplácela, chybějí doklady, jiné - například nákup softwarové firmy - mají být údajně předražené nebo neúčelné. Vyšetřuje se však i aktivita rozvědčíků v Česku. ÚZSI totiž působí primárně v zahraničí…" Vesměs tajné informace, které se vůbec do novin dostat nesmějí. Ale dostaly, a v dobu příhodnou k odstřelení Šaška.

Vyšetřování v ÚZSI se odehrává v utajeném režimu, veřejnost nemá šanci se dozvědět relevantní informace a to se zřejmě v daném případě nesmírně hodí. Údajně jde o finance, přesně stejně začal pád Michala Murína, náhlou finanční kontrolou. Mimochodem, po jeho odchodu z čela GIBS do civilu vše utichlo. Klasika, Babiš tomu říká účelovka.

Dodejme, že generál Šašek jakákoli podezření o finančních machinacích odmítá. Loni odmítl, že by se rozvědka jakkoli podílela na odposleších Andreje Babiše, pro což šéf ANO nikdy nepředložil žádné důkazy.

Prezident vyzradil utajované informace, jež mu poskytly tajné služby (novičok). Shodil šéfa BIS Koudelku, což zahraniční tajné služby jistě zaznamenaly. Postavení šéfa české rozvědky mimo službu kvůli údajnému finančnímu skandálu (podle MF Dnes "z úřadu odtekly stovky milionů korun") je opět akt, který bude v zahraničí zaznamenán a prudce sníží naši důvěryhodnost.

Stejně bylo zaznamenáno, že končí Stropnický a Pelikán a že je atakována naťácká ministryně obrany Šlechtová; pro experty bude podezřelé i nijak nezdůvodněné odvolání šéfa vojenského výzkumáku.

Otřesů mnoho, jsme zemí, kde uplatňuje obří vliv Kreml, tajné služby jsou atakovány, podmínky si diktují komunisté (viz požadavek na nerozšiřování vojenských misí a na odstoupení Šlechtové i Stropnického) a Okamurova SPD. Česko padá do propasti, do níž z okraje plive Babiš a současně tweetuje, jak strašně moc je proevropský. Jeho vláda nemá důvěru, naše bezpečnostní složky už taky ne.

Lubomír Metnar včera zahájil řízení o zproštění funkce ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiřího Šaška, který je ve funkci od roku 2014. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy