Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 5. 2018 13:25

Babiš a Zeman, buldozery, které přejely naše tajné služby i důvěryhodnost Česka

Česko padá do propasti, do níž z okraje plive Babiš a současně tweetuje, jak strašně moc je proevropský a prozápadní.
My to tu rozložíme, Miloši. - To si piš, Andreji, už máme skoro hotovo.
My to tu rozložíme, Miloši. - To si piš, Andreji, už máme skoro hotovo. | Foto: Ludvík Hradilek

České bezpečnostní služby a celá bezpečnostní struktura se otřásají v základech. Ve středu ministr vnitra Metnar dočasně zbavil generála Šaška vedení Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). O dva dny dříve ministryně obrany v demisi Šlechtová odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) Šafáře. Na Den vítězství prezident Zeman odmítl jmenovat šéfa kontrarozvědky (BIS) Koudelku generálem, ač vláda o jeho jmenování žádala.

Sem můžeme zahrnout také obvinění, jemuž čelí Karla Šlechtová; Lidové noviny na ni vytasily informaci, že "pravidelně využívala exkluzivní odbavení na pražském letišti", tedy VIP salonek. (Tak to je opravdový malér!) A samozřejmě sem patří vyhnání Michala Murína z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů, akce, jež se podobá zostuzení šéfa ÚZSI Šaška.

Vláda bez důvěry řádí jak utržená ze řetězu. Sledujeme několik různých, pro Česko neblahých zájmů, kvůli nimž se to děje. Zájmy ruské (nejmenování Koudelky generálem a kauza novičok). Zájmy vnitřní politiky ovlivněné zájmy ruskými (kauza Šlechtové, která sice v úřadě chybuje, ale taky podporuje naše spojence; sem náleží fakt, že ve vládě končí Martin Stropnický, který vyhostil tři ruské špiony z Česka kvůli kauze novičok; a Robert Pelikán, který vydal hackera Nikulina do USA, což se rovněž týkalo bezpečnostní oblasti).

Dále sem zahrňme odvolání ředitele VVÚ Šafáře, jehož Andrej Babiš kritizoval kvůli výrokům o novičoku (zjevně jako náhražku za neodvolatelného Zemana).

Mezi osobní zájmy trestně stíhaného Babiše patří vyhnání Michala Murína z GIBS (tlačili na něj i přes manželku, nechutné). Ovládnutí inspekce slouží jako silová páka na policii, zjevně šlo o vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo komisaře Nevtípila a jeho případné vyšetřování.

Mezi zájmy Babiše patří odstavení generála Šaška z čela rozvědky, postavení mimo službu. Loni v květnu, když vnitro vedl Milan Chovanec (ČSSD) a kulminoval skandál s nahrávkami Babiše zveřejňovanými anonymem na Twitteru, šéf ANO podezíral ÚZSI, že stál za jeho nahráváním: "Takové informace mám už delší čas, že se tam (v ÚZSI - pozn. red.) dějí podivné věci vůči mé osobě. Určitě se to nedělá oficiálně. Pamatujeme si, jak fungovalo Vojenské zpravodajství za pana Nečase," řekl tehdy Babiš.

Nezůstane kámen na kameni

Jiřího Šaška zastoupí Radek Musílek, dlouhodobý známý Babiše (server Neovlivní.cz píše o tom, že s Babišem komunikovali již v době privatizace Unipetrolu). Krátce po nástupu Metnara na vnitro Musílek vystřídal Zdeňka Blahuta, náměstka odpovědného za tajné operace, označovaného za Chovancova muže. Těžko věřit, že se nejedná o účelovou čistku.

U Šlechtové využil Babiš článek v Lidových novinách "Ministryně utrácela za VIP salonek", u Šaška to byla zase MF Dnes s otvírákem "Kam dali špioni stamiliony korun? Českou rozvědku prověřuje inspekce" již koncem března. Oba listy patří pod Agrofert, což nelze přehlédnout.

MF Dnes napsala: "Na některé výdaje, které česká rozvědka proplácela, chybějí doklady, jiné - například nákup softwarové firmy - mají být údajně předražené nebo neúčelné. Vyšetřuje se však i aktivita rozvědčíků v Česku. ÚZSI totiž působí primárně v zahraničí…" Vesměs tajné informace, které se vůbec do novin dostat nesmějí. Ale dostaly, a v dobu příhodnou k odstřelení Šaška.

Vyšetřování v ÚZSI se odehrává v utajeném režimu, veřejnost nemá šanci se dozvědět relevantní informace a to se zřejmě v daném případě nesmírně hodí. Údajně jde o finance, přesně stejně začal pád Michala Murína, náhlou finanční kontrolou. Mimochodem, po jeho odchodu z čela GIBS do civilu vše utichlo. Klasika, Babiš tomu říká účelovka.

Dodejme, že generál Šašek jakákoli podezření o finančních machinacích odmítá. Loni odmítl, že by se rozvědka jakkoli podílela na odposleších Andreje Babiše, pro což šéf ANO nikdy nepředložil žádné důkazy.

Prezident vyzradil utajované informace, jež mu poskytly tajné služby (novičok). Shodil šéfa BIS Koudelku, což zahraniční tajné služby jistě zaznamenaly. Postavení šéfa české rozvědky mimo službu kvůli údajnému finančnímu skandálu (podle MF Dnes "z úřadu odtekly stovky milionů korun") je opět akt, který bude v zahraničí zaznamenán a prudce sníží naši důvěryhodnost.

Stejně bylo zaznamenáno, že končí Stropnický a Pelikán a že je atakována naťácká ministryně obrany Šlechtová; pro experty bude podezřelé i nijak nezdůvodněné odvolání šéfa vojenského výzkumáku.

Otřesů mnoho, jsme zemí, kde uplatňuje obří vliv Kreml, tajné služby jsou atakovány, podmínky si diktují komunisté (viz požadavek na nerozšiřování vojenských misí a na odstoupení Šlechtové i Stropnického) a Okamurova SPD. Česko padá do propasti, do níž z okraje plive Babiš a současně tweetuje, jak strašně moc je proevropský. Jeho vláda nemá důvěru, naše bezpečnostní složky už taky ne.

Lubomír Metnar včera zahájil řízení o zproštění funkce ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiřího Šaška, který je ve funkci od roku 2014. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 58 minutami

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová má koronavirus, její stav je stabilizovaný

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice. Stav třiasedmdesátileté umělkyně je stabilizovaný, uvedla v neděli s odvoláním na jejího agenta Francoise Ravarda agentura PA. "Všichni si přejeme její brzké a plné uzdravení," řekl Revard.

Faithfullová se proslavila mimo jiné písní As Tears Go By, kterou v 60. letech napsali členové kapely Rolling Stones Mick Jagger a Keith Richards. S frontmanem skupiny Jaggerem Faithfullová jeden čas i chodila. Měla i úspěšnou sólovou kariéru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy