Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 10. 2016 20:15

Babiš ovládl kraje? Ale ne, má jen pětinu hlasů, žádná hegemonie. Pro komunisty je Leninem

Mnozí budou z letošních voleb "v šoku" a "hluboce otřeseni". A ony přitom dopadly dobře; oligarcha uhrál jen pětinu hlasů, nestal se českým Ficem.
Andrej Babiš, vítěz krajských voleb i prvního kola volby do třetiny Senátu, nevypadá, že by zrovna jásal. Už myslí na sněmovní volby a jak se nevyhne koalici.
Andrej Babiš, vítěz krajských voleb i prvního kola volby do třetiny Senátu, nevypadá, že by zrovna jásal. Už myslí na sněmovní volby a jak se nevyhne koalici. | Foto: Jakub Plíhal

Skončily volby do krajů a první kolo voleb do Senátu. ANO Andreje Babiše převálcovalo ostatní strany. Dosáhl první skutečně důležité volební výhry. (Eurovolby 2014 vyhrál jen o 0,18 procenta a získal stejně křesel jako druhá TOP 09 plus STAN; navíc tyhle volby nikoho moc neberou.)

ANO vyhrálo v devíti krajích, ČSSD pouze ve dvou. Výprask. Oranžová povodeň náhle vyschla. Babiš může být spokojen i s výsledkem prvního kola voleb do Senátu. Postupuje mu patnáct kandidátů, nejvíc ze všech partají a uskupení. Sociální demokracie do příštího týdne prostrkala jen devět, stejně tak lidovci, u nichž je to ovšem úspěch.

Je to tedy smršť? Babišuje se Česko? Anoizuje se? Má se snad předseda hnutí ANO chystat na suverénní vládnutí v zemi? Může slavit a křepčit, protože kdo vyhraje volby "druhého řádu" do krajů, obvykle uspěje i ve volbách prvního řádu, tedy sněmovních? S chladnou hlavou (a Babiš ji na krku nosí) to na žádné velejuchání nevypadá.

ANO se dočkalo Pyrrhova vítězství, nebo, po klausovsku, nevítězství. Má to tři základní důvody. První: jedna věc je vyhrát, získat nejvíc procent, mandátů, v devíti krajích. Druhá ale je, jaké má majitel ANO o politice představy. Pro něj je kupříkladu Sněmovna i Senát žvanírna, jsou to zbytečné instituce, které "firma" nepotřebuje.

Co by Babiš chtěl a potřeboval? Nadpoloviční většinu, drtivé vítězství. Opakujme si, že krajské volby strany mimo jiné chápou jako předstupeň sněmovních. Kolik tedy ANO získalo nikoli krajů, ale procent? Najednou už to taková sláva není, protože babišovce volilo něco přes 21 procent "urnařů", ČSSD 15 procent, komunisty deset a půl, ODS devět, lidovce přes šest procent.

Tyto výsledky jsou vlastně prohrou, ANO spolklo jen, ano JEN pětinu odevzdaných hlasů. Když to převedeme na volby do Sněmovny, byla by to zase jen pětina (a nezapomeňme, že v krajském klání se hraje o 13 pozic, že tu chybí čtrnáctá, Praha).

Voliči, ta třetina, jež se v sychravém počasí uvědoměle dostavila k volbám, úspěšnému Babišovi poslala vzkaz: Milý Andreji, v tomhle Česku budeš muset vládnout nikoli sám, tedy de facto s omezenou rolí užvaněných poslanců, ale pěkně v koalici, se všemi obstrukcemi demokracie, s "podrazy", jak ty tomu říkáš, jako je lex Babiš atd. Smiř se s tím, i když ti to rve srdce.

Kazačok tančit nebude

Proto byl Babiš z výhry poněkud zaražený. Proto možná chválil Jihočeský kraj, sociálnědemokratického hejtmana Jiřího Zimolu, jehož ANO nepřeválcovalo. Proto nijak nejásá nad skvělým prvním kolem do Senátu; ví, že horní komoru neovládne a nemá celý ten nefiremní parlament vůbec rád, ani maličko.

Pouhých jednadvacet procent pro Babiše ukazuje, že u nás demokracie přes mnohá škobrtání a pády funguje a že to dělá oligarchovi hodně těžké. Nedovolí mu stát proměnit ve firmu nebo ho řídit jako čínští "kapitalističtí" komunisté. Zaplaťpámbůh za demokracii a pluralitu, roztodivnost, českých voličů. Přišla jich jen třetina, ale stačilo to.

Druhý důvod "pyrrhovosti" tohoto vítězství: devět krajů, to je velká odpovědnost. Na otázku, zda bude chtít devět hejtmanů, Babiš kupodivu odpovídá, že ne. Nehrne se do převzetí tak velkého sousta odpovědnosti. Zná to z Prahy, kde mu primátorka hlavního města Adriana Krnáčová předvádí, že ANO možná umí dobře řečnit, ale až tak neumí vládnout.

Ministr financí Babiš opakoval, že by jeho hnutí hlavně chtělo v zastupitelstvech získat roli kontrolora peněz. To je prefíkané, model česká vláda. Odpovědnost ať nese někdo jiný a my zůstaneme de facto v opozici. Vy si palte prsty a my do toho budeme pěkně zezadu vrtat a šťourat a říkat, jací jste packalové.

Do druhého důvodu se může vkrádat i strach z tendence opatrného českého voliče "vyvažovat", neboli pokud možno nedopustit, aby jedna strana urvala příliš mnoho moci. Pokud Andrej Babiš získá ke krajům ještě hodně senátorů, žádný kazačok tančit nebude.

Výprask v těchto volbách slízli sociální demokraté. Opatrný Bohuslav Sobotka před volbami kýval hlavou, jak on to tak dělá, nahoru dolů a skromně opakoval, že by mu stačilo vyhrát v sedmi krajích. Vyhrál ve dvou. Mein Gott! Co teď? Co se Sobotkou? Co s Haškem a dalšími patlaly, kteří dostali nářez?

Kdo nahradí Sobotku? Nikdo

Předseda strany Sobotka teď kývá, že voliči chtěli změnu. No jo, a co kdyby chtěli změnu i členové ČSSD? Koho za Sobotku? Najde se někdo silný, proevropský, výrazný? Po nějaké stabilní osobnosti ani vidu, ani slechu. Dnes neúspěšný Sobotka jim je zřejmě do sněmovních voleb souzen a už teď posmutnělé oranžové duše cítí, že to může být další výprask, jemuž s tímhle nemastným neslaným, nepevným vůdcem nedokážou čelit.

Na procenta, na zastupitele, skončili třetí komunisté, získali necelých jedenáct procent. Polovinu co minule! Stěžují si na "nízkou volební účast". Což zní paradoxně, neboť v Česku se léta považovalo za samozřejmé, že ukáznění, většinou staří voliči KSČM, prostě poslušně k volbám jdou.

Takže je to horší, nikoli nízká účast, jiná pohroma. Babiš jim odsál voliče. Podle sociologů ANO preferují voliči nad 55 let věku. Z věkové kategorie 55+ se přitom rekrutuje nejvíc voličů následovnice KSČ. Pro komunisty obrazně řečeno Babiš střídá Lenina. A Vojtěch Filip s tím zřejmě nehne, protože on s ničím ze zásady nehýbe.

ČSSD a ANO si jdou tvrdě po krku. Ale dovládnou to pěkně v klídku. Jsou si souzeni. Jak Babiš, tak Sobotka před volbami začali posílat cukrbliky a pusinky komunistům, jako že s nimi pomalu začínají počítat i pro vládní angažmá. Jenomže KSČM oslabila. Další lekce demokracie pro Babiše. Ani s dcerou totalitní partaje (což by mu jistě vadilo nejmíň) to asi nepůjde. Takže nejspíš zase ti socani!

Ještě jedná "vládní" poznámka, zajímavost. ANO, ČSSD a lidovci, tři vládní partaje, společně získaly zhruba 43 procent hlasů v krajských volbách a do druhého senátního kola jim postupuje 31 kandidátů! Kdyby to byla přátelská, nikoli bratrovražedná, koalice, měla by co slavit. Protože ta skutečně vyhrála.

Mnozí budou z letošních voleb "v šoku" a "hluboce otřeseni" (takové maily už mi lidé posílají). A ony přitom dopadly dobře; oligarcha uhrál jen pětinu hlasů, nestal se českým Ficem, místní volič ho do velké převahy nepustí. A nezapomeňme, další lekcí pro Babiše bude vyjednávání o krajských koalicích.

 

Právě se děje

Další zprávy