Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 12. 2015 7:30

Babiš se odkopal: Čechy Čechům! Na Zemana chce chytat voliče jak na mucholapku

Babiš se objal se Zemanem. Dalo se to čekat. Klidně ho bude znovu volit za prezidenta. Podstatu neřeší. Jen svůj prospěch.
Pro Babiše a ANO je to čistě marketingový, předvolební projekt. Teď frčí xenofobní Zeman, tak se k němu přilípneme. Výhodné.
Pro Babiše a ANO je to čistě marketingový, předvolební projekt. Teď frčí xenofobní Zeman, tak se k němu přilípneme. Výhodné. | Foto: ČTK

Nedávno vyšlo v Hospodářských novinách zásadní interview s Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). V sobotu Právo otisklo klíčový rozhovor s Andrejem Babišem (ANO). Na zcela odlišné úrovni. Jejich postoje se v devadesáti procentech liší. Těžko uvěřit, že sedí v jedné vládě.

Sobotka v HN 20. listopadu řekl, že Miloš Zeman je člen xenofobní sekty, parazitující populista, který staví na hnědé politice a „... v zásadě legitimizuje šíření xenofobie a nenávisti v té naprosto extrémní podobě.“ Byl to tvrdý rozhovor, Sobotka jako by chtěl jasně ukázat, kdo je a kam stát povede.

Babiš nyní veřejnosti taky jasně sdělil, kde stojí, kde chce mít své ANO. Spojil se se Zemanem. Přeběhl k němu. Zároveň čtenář nepochybuje, že šéf hnutí odstartoval krajskou volební kampaň. Je fascinující, jakou měňavkou tenhle špičkový český politik umí být.

Potřebujeme gumové politiky? Je doba na to, aby lídr hnutí měnil názory jako ponožky? Abyste nikdy nevěděli, co řekne zítra? - Ne. V Česku chybí zásadové postoje. Chování, které neběhá za náladami veřejnosti, není populistické. Babiš ale věří, že zelenou mají politici bez kostí a bez páteře.

Když se Právo ptá, proč stále mění své názory (v souvislosti s podáním žaloby na uprchlické kvóty), řekne: „Protože je nemění jen blbec. Můj názor má nějaký vývoj, to je přece normální. Když je povodeň, a migrační vlna takovou povodní je, a voda vám stoupá ze sklepa do přízemí a pak teče i komínem, tak přece musíte reagovat.“

Povodní míní uprchlíky. Nevím, jak to má Babiš u sebe doma, ale Česko se stará o minimum utečenců, takřka o žádné. Že by nám tekli i komínem, to skutečně nehrozí.

Rozhovoru v Právu předcházel pořad Interview ČT24 ve čtvrtek 3. prosince. Ukázal, kam se Babiš se svým hnutím otáčí: „Já bych chtěl, aby v Čechách žili Češi. Že jim v Bruselu nevadí, že budou mít v roce 2030 většinu muslimů, tak mně by to tady vadilo.“ Dodal, že by Řecko vyloučil ze Schengenu.

Andrej Andrejovič Antisobotkovič

Aby v Čechách žili Češi? Použil vlastně heslo nácků Čechy Čechům. Předvedl postoj, který míří proti současné EU. S tímhle sloganem by uspěl u Putina, ne v Bruselu. Evropské hodnoty předseda ANO zřejmě chápe výhradně jako právo Agrofertu vyvážet zboží a dostávat dotace a zakázky.

A nápad vyhodit Řecko ze Schengenu? Jakmile má někdo potíže, vykopnout ho ze společenství? To je přístup tak mezinárodně sobecký a slepý, že by se za něj Orbán nemusel stydět.

V Právu Babiš řekl: „... souhlasím s prezidentovým názorem, že existuje nějaká souvislost mezi migrací a teroristy, a mám pocit, že tzv. Islámský stát může zneužít uprchlické vlny. Je rozhodně divné, že do Evropy míří samí mladí muži, místo aby ve své zemi bojovali proti teroristům. To nejsou typičtí uprchlíci.“

Opačný postoj, než jaký zveřejnil Sobotka. A stejný, jaký hlásá prezident. Vyvolávání děsu (uprchlíci jsou teroristé), nepřátelství (mladí muži mají bojovat proti džihádistům, ne prchat). Napadne vás: Co dělal mladý Babiš proti komunistům? Jak bojoval proti zločinnému režimu? Podle zachovaných svazků spolupracoval s StB.

Abychom byli přesní: vzepřít se bolševikům v 80. a 90. letech nevyžadovalo zdaleka takovou odvahu jako jít střílet po vojácích Islámského státu. A přece s nimi Babiš raději spolupracoval.

Postavil se na stranu Zemana, proti premiérovi. Hlavu země omlouvá: „Je samozřejmě špatně, že prezident vystoupil po boku pana Konvičky. To není dobře. Konvička je extremista, který mluví nepřijatelně. Co ale znám prezidenta, tak on všechnu tu organizaci kolem neřeší.“

Každý, kdo zná Zemana, ví, že je to naopak. Pečlivě řeší, s kým se objeví na veřejnosti. Komu dá a komu nedá řád. Koho pozve 28. října a koho ne. Zeman hraje svou hru, do které si nenechá mluvit nikým, ani Mynářem, ani Nejedlým.

My je nepotřebujeme. (Oni nás ano)

Babiš ze Zemana dělá mezinárodního politika (legrační): „Je pravda, že prezident má občas kontroverzní výroky, ale na druhou stranu byl jedním z prvních, kdo v OSN mluvil o nutnosti bojovat proti tzv. Islámskému státu.“ Ostuda to vyslovit. Zeman v OSN zajímal tak leda osvětlovače. Jeho mezinárodní hodnota je buď nulová, nebo záporná.

Babiš dává do souvislosti návštěvu Zemana v Moskvě, kdy tam nikdo z eurostátníků nechtěl jet kvůli okupaci Krymu a válce v Donbasu, s bojem proti Islámskému státu: „Byl kritizován za to, že jel za ruským prezidentem Putinem.“ Ale tak to nebylo. Zeman v Moskvě nadbíhal agresorovi. Odjel tam jako pátá kolona Moskvy v Unii. Tohle ocenit znamená říci Bruselu ne.

Když je dotázán, proč tolik chválí Zemana, jestli ho nechce podpořit v příští prezidentské volbě, odvětí: „V ANO nevidím žádného kandidáta na prezidenta.“ - Martin Stropnický byl rychle pohřben. ANO se veze na zemanovské vlně.

Babiš pokračuje: „Pokud nenajdeme nějakou výraznou osobnost, tak nevím, jestli má smysl jít mermomocí do prohrané války jen proto, abychom měli kandidáta.“ Zeman nám škodí v Unii, na Západě je prakticky persona non grata, ale to je fuk, hlavně „nejít do prohrané války“. Hrozné čtení.

Tím výčet perel v interview nekončí. Babiš reaguje na to, že v EU má být údajně rozděleno až 500 tisíc syrských imigrantů z Turecka. Odpovědí se šéf firmy ANO svlékl donaha: „Neumím si to představit. Nevím, kdo další migranty potřebuje, my je určitě nepotřebujeme.“

My je nepotřebujeme. (Ještě nedávno vykládal, kolik tisíc míst by naše firmy potřebovaly obsadit a nemají na to lidi.) Podstatné však přece je, že oni potřebují nás. Jenomže firma Babiš dokáže myslet jen na výhody firmy Babiš. Je to filozofie Agrofertu. Nejde o nikoho jiného než o mě. Nikdo jiný mě nezajímá.

Co to, že ministr financí zezemanovatěl? Blíží se volby. Sobotka se zastal uprchlíků, odmítá je házet do jednoho pytle s teroristy. Babiš tedy udělá opak. Bude teď několik měsíců vyznávat božstvo Miloše a chytat na něj voliče jak na mucholapku.

Je absurdní, že zůstává ve vládě Bohuslava Sobotky. Nemá v ní co dělat. Patřil by spíš do nějaké zemanovské nebo konvičkovské vlády. I když o Konvičkovi říká, že je extremista, názory mají podobné.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy