Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 9. 2020 7:30

Babiš suverénně opanoval politicko-covidový prostor. Na výsledku voleb se to podepíše

Krajské volby skoro jistě vyhraje Babiš, který v nich nekandiduje. Potřebuje každou výhru, nejvíc příští rok ve sněmovních volbách. Dosud v politice svůj majetek zdvojnásobil. Bude to chtít ještě jednou otočit.
Cílovka ANO je jasná.
Cílovka ANO je jasná. | Foto: ČTK

Krajské volby jsou za dveřmi, proběhnou za necelý měsíc, 2. a 3. října. První volby v době koronaviru, který je zásadně ovlivní. Experti nepochybují, že nákaza bude postupovat minimálně stejným tempem jako dnes. Možná bude nutné zpřísnit některá proticovidová opatření. Je otázka, kolik lidí bude v karanténě a kolik z nich využije možnosti hlasovat z auta na vyčleněných místech, případně si vyžádat příjezd speciální volební komise s přenosnou volební schránkou. Hlavně však nevíme, kolik voličů prostě volby z obavy před nemocí vynechá. Druhý "covid efekt" spočívá v tom, že vláda koronaviru bez uzardění využívá k lapání voličů.

Nedělejme si iluze, asi by tak jednala každá vláda, jenže premiér Babiš je mimořádně zdatný právě v marketingu. On i jeho tým umí s covidem šikovně pracovat. Populistické kroky podporuje či navrhuje i ČSSD vicepremiéra Jana Hamáčka, ale na šéfa hnutí ANO nemá. Babiš suverénně opanoval politicko-covidový prostor. Na výsledku voleb se to nemůže nepodepsat. Svědčí o tom průzkum agentur Kantar CZ a Data Collect z přelomu srpna a září pro Českou televizi. Účastnilo se ho celkem 15 600 lidí, 1200 v každém kraji (data byla sbírána od 10. srpna do 3. září).  

Pro opoziční strany je velmi těžké soutěžit s "dárky", kterými Babiš (a Jan Hamáček) těsně před volbami mává lidu před očima. Už sama ta představa, že jsou to "dárky od Babiše", je naprosto mylná, premiér utrácí peníze buď z rozpočtu, nebo mnohem spíš z dluhu, který my sami zaplatíme. Jeho ministryně financí Alena Schillerová celkem bezostyšně přiznává, že neví, odkud vezme na sliby peníze. Ale funguje to, jak lze vidět ze zmíněného průzkumu.

Dar pět tisíc korun pro důchodce - "rouškovné", zrušení superhrubé mzdy, které má zvednout plat lépe situovaným lidem, 3,2 milionu roušek do volebních místností a při zhoršení situace respirátory pro důchodce poštou (tyto sliby přišly až po průzkumu). Jeden nápad za druhým a kdoví, co ještě přijde. Je otázka nakolik průzkum zachytil superhrubou mzdu a rouškovné; koalice se na obou krocích shodla 28. srpna, když byla data sbírána, předtím se o změnách intezivně debatovalo, o konci superhrubé mzdy mluvil Babiš už v polovině července.

Podivuhodné je, že tahle populistická smršť dokáže překrýt zcela zjevný fakt, že se vláda za půl roku korony a v době letního oslabení nedokázala připravit na zesílené pokračování nákazy na konci léta. Váhavost, náhlá obava lidi před volbami více omezovat, alibismus. Nevadí, Babiš s Hamáčkem to všecko uplatí. (Hamáčkovi a jeho partaji to ovšem podle průzkumu nepomáhá, nedokáže na sebe strhnout dost pozornosti, neumí to.)

Babiš má třetinu voličů

Při ohlášení "bonusu" pro důchodce pět tisíc korun (pokud možno ještě před Vánoci, je to přece dárek) premiér na tiskové konferenci řekl: "Já si voliče nepotřebuju kupovat, protože všeobecně je známo, že důchodci mi fandí," a zakončil výsměšně: "Já jsem dokonce důchodce, takže mám střet zájmů." Cynik.

Podle průzkumu Kantar CZ a Data Collect o volbě ANO uvažuje ve většině krajů přes třicet procent voličů, kteří se chystají k urnám. Jen ve dvou krajích je to těsně pod třicet (Středočeský kraj 29,5 a Liberecký kraj 29 procent). Ve třech krajích se Babišovo hnutí od ostatních utrhlo ještě víc, v Olomouckém kraji má 35,5 procenta, v Ústeckém kraji mu naměřili 37,5 procenta potenciálních voličů, a v Moravskoslezském kraji dokonce 40,5 procenta potenciálních příznivců. - Populismu se u nás opravdu jen těžko konkuruje.

Zajímavý je Středočeský kraj, který vede "slavná" hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). V průzkumu má touto dámou vedená kandidátka necelých třicet procent (Piráti 19, ODS 15, STAN 14,5, ČSSD 11 procent atd.). Těžko pochopitelné. Středočeská hejtmanka je známá více maléry, nedávno kupříkladu server Seznam Zprávy psal o tom, jak někteří zaměstnanci brali v úřadu prémie až 85 000 korun měsíčně, oproti jiným krajům podivně vysoké.

V kampani zase hejtmanka vyšla s plakátem, kde středočeské ANO tvrdilo "testy na covid pro seniory zdarma ZAJISTÍME". Dodávala, že se to týká "výhradně Středočeského kraje". Pak ale Andrej Babiš oznámil naprosto striktně: "Je to nesmysl, nic takového nebude." Tvrdý políček hejtmance. Jak je tedy možné, že si Jermanová, pro niž "maléry jsou denní chleba", dokáže udržet přízeň skoro třetiny potenciálních voličů? Jak je možné, že nespadne prudce dolů? A proč ji vůbec Babiš nechá, aby vedla kandidátku?

Odpověď je podivuhodně prostá: premiér a předseda ANO překryje všechno. Ona vlastně kandidátku nevede Jermanová, nýbrž on, i když ve skutečnosti sám na podzim nekandiduje nikam. Proto nejsou tak významná místní témata, "rouškovné" a podobné finty zakryjí všecko ostatní, logicky tedy i maléry hejtmanky.

Vystrčila se bojí, kope do něj

K tomu si uvědomme, že nejen díky covidu a krokům okolo jarní krize jsou Babiš, ministryně financí Alena Schillerová a také dvojministr průmyslu a obchodu a zároveň dopravy Karel Havlíček neustále v televizi. V debatách se jim často nedostává zásadní oponentury. Mají na své straně média v Babišově svěřenském fondu. Je fascinující, že na startu krajské kampaně s Babišem a hejtmany vystupuje duo těchto ministrů (Schillerová a Havlíček), ač ani jeden není členem hnutí ANO. Nikomu už to nepřijde divné, zdá se.

Když to všecko sečtete, položíte si otázku: Jak je možné, že Babiš a jeho ANO nemá padesát nebo šedesát procent možných hlasů? Proč drží stále jen zhruba třetinu potenciálních voličů (s výjimkou Moravskoslezského kraje)? Je vlastně podivuhodné, že se celé dvě třetiny voličů nenechají Babišovou permanentní kampaní zmasírovat (i když, pravda, část z nich se nechá zmasírovat komunisty, SPD a podobnými partajemi).

Za ANO se v průzkumu pro ČT se svým volebním potenciálem zařadili Piráti. Strana Babišem pomlouvaná, pohrdaná, posmívaná (říká jim "kluci"). Mediální možnosti Pirátů jsou oproti ANO setinové. V jejich úspěchu však můžeme vidět jistou možnost pro časy budoucí - Piráti oslovují mladší voliče, Babiš se už přesunul do obliby vyšších věkových kategorií (viz jeho "důchodci mi fandí").

Podobně jako Piráti se drží opoziční ODS. Ale i pro tuto pravicovou stranu je strašně těžké českému hegemonovi vzdorovat. Postrádá mimo jiné výrazného lídra. V posledních měsících se v jejích řadách "zjevil" politik s velkým přesahem, šéf Senátu Miloš Vystrčil. Zdá se však, že jeho potenciál modří neumějí v krajských volbách využít. (Možná i proto, že Vystrčil nevypadá ani trochu jako prototyp odeesáka.) Ale nelze si nevšimnout, že z něj má Babiš strach, kope do něj, jak může.

Krajské volby skoro jistě vyhraje Babiš, který v nich nekandiduje. Potřebuje každou výhru, nejvíc pak příští rok ve sněmovních volbách. Dosud v politice svůj majetek (ve svěřenském fondu) zdvojnásobil, ze čtyřiceti miliard udělal osmdesát. Bude to chtít ještě jednou otočit. Z osmdesáti na sto šedesát. Česká finanční trajektorie bude opačná, dluhy, dluhy, dluhy.

S volbami to nemá nic společného, my dva tady nikam nekandidujeme, říká premiér Andrej Babiš. Koalice se dohodla na bonusu pro důchodce 5000 korun. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy