Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
25. 4. 2018 11:50

Babiš trpí alergií na trestní stíhání, Zeman zas na blbce. Rath for premiér!

Český prezident vyhledává prostředí, kde srážka s blbcem nehrozí. Místo do zemí EU jezdí do Ruska a Číny a doma navštěvuje sjezdy KSČM a SPD.
Podle logiky Miloše Zemana by se bývalý hejtman a poslanec ČSSD David Rath mohl stát premiérem.
Podle logiky Miloše Zemana by se bývalý hejtman a poslanec ČSSD David Rath mohl stát premiérem. | Foto: DVTV

Sociální demokraté žádají, aby se Andrej Babiš zavázal, že odejde z vlády, pokud jej prvoinstanční soud shledá vinným. Předseda Jan Hamáček to uvádí jako podmínku, aby ČSSD mohla vstoupit do Babišovy vlády. Místopředseda ČSSD Roman Onderka upřesnil, co by se dělo, kdyby Babiš zůstal: "Pokud neodstoupí, platnost koaliční spolupráce skončí." Dodal, že se Babiš kvůli této podmínce "kroutí".

Na podmínku sociálnědemokratických vůdců zareagoval prezident Miloš Zeman v TV Nova: "Když jsem tento požadavek slyšel poprvé, tak jsem pokrčil rameny a říkal jsem si, nic proti tomu." Pak si však hlava státu uvědomila, že odvolací soudy často rozsudky nižších instancí nepotvrdí. "Z tohoto důvodu bych spíše zvažoval, ale to už by byla samozřejmost, požadavek na pravomocné odsouzení."

Zeman urazil pořádný kus cesty. Když v roce 2013 skládal vládu Bohuslav Sobotka, prezident přes svoji mluvčí vzkázal, že bude u ministra financí Babiše trvat na čistém lustračním osvědčení, jak bylo do té doby zvykem. Tato podmínka poté kamsi zmizela, Zeman "lustrák" nechtěl. O pár let později už mu nevadí ani trestní stíhání, ani fakt, že sněmovna Babiše policii dvakrát k trestnímu stíhání vydala.

Nyní se zemanovské hranice posouvají ještě dál, ke zpochybnění trestně stíhaného coby premiéra nestačí ani případné prvoinstanční odsouzení. Co nám tím Zeman vzkazuje? Že nevěří ani policii, ani žalobě, ani soudům na nižší úrovni. (Jen sobě.)

Příklad: podle této logiky by mohl být David Rath českým premiérem. Dodejme, že bývalého hejtmana chytili "jen" se sedmi miliony v krabici a podle obžaloby a prvoinstančního soudu si nechal slíbit celkem 22 milionů korun, zatímco u Babiše jde podle policie o necelých 50 milionů Kč. - Představme si, jak premiér Rath čeká na odvolací soud, a přitom řídí zemi. Jiný svět.

Posouvání hranic mění společnost. Někam jsme došli, západní státy někam došly. V Německu by se trestně stíhaný politik nejen nemohl stát kancléřem, ale nepochybně by ho strana nenechala ani kandidovat. To je západní kultura. Zeman se od ní odvrací. Zpochybňuje český justiční systém, rozvrací společenské vnímání toho, že jsou na politika kladeny vyšší požadavky, protože slouží jako vzor. To sice pokračuje, vzor se však mění na Ratha a Babiše.

Zeman, Okamura a Filip Babiše nedráždí, Stropnický a Pelikán už zřejmě ano

Hranice posouvá i ČSSD. Začala tím, že ve vládě odmítá sedět s trestně stíhaným politikem, teď vedení partaje couvlo až k prvoinstančnímu rozsudku. Za pár let bude podmínkou pro odchod z premiérského postu doživotí nebo elektrické křeslo.

Jaká byla reakce demitujícího premiéra Babiše? Alergická: "Už jsem alergický na to, když slyším třistakrát, že jsem trestně stíhaný. Myslím, že každý rozumný člověk ví, že to je účelová záležitost, politická záležitost." Pak ještě pokračoval, co by se stalo, pokud by nebyl soudem první instance odsouzen: "Odejdou členové ČSSD z vlády? Asi ne. Takže pro mě to není téma."

Podivná logika, proč by měli odcházet, pokud by nebyl shledán vinným? Zcela nejasné. Přitom by jeden čekal, že premiér bude aspoň mluvit srozumitelně, když už nevadí, že je trestně stíhaný za podvod zvící 50 milionů.

Duben je obdobím alergiků, Babišovi se objevila reakce na trestní stíhání. Zároveň trpí silnou alergií na šéfa GIBS Michala Murína, tak silnou, že ho musel vypudit do civilu. Alergický je na Miroslava Kalouska, což bude dáno zřejmě tím, že Kalousek nikdy nebyl trestně stíhán. Alergický je i na novináře (na ty mimo Agrofert, nikoli třeba na novináře Marka Přibila) a na demonstranty. Musí mít těžký život.

Na co nemá alergii? Na Tomia Okamuru a Vojtěcha Filipa. S nimi se mu nemoc zřejmě naopak uklidňuje. Alergickou reakci premiér prokazatelně nevykazuje ani v přítomnosti Zemana. (Zatím; alergie se může objevit zcela nečekaně a nově. Podle některých zpráv začíná mít Babiš kopřivku v přítomnosti Martina Stropnického, Roberta Pelikána a novičoku.)

Alergií trpí i Zeman. V rozhovoru pro TV Nova prozradil: "Když narazím na blbce, tak se k němu vždycky chovám arogantně. Mám takovou alergii." Klika, že kvarteto Ovčáček, Mynář, Nejedlý a Jie Ťein-ming nejsou blbci, to by si prezident užil.

Posouvání hranic toho, co je u nás možné, a přecitlivělé reakce nejvyšších ústavních činitelů spolu souvisejí. Babiš je alergický na trestní stíhání, proto tento problém bagatelizuje (účelovka). Je to podobné, jako když máte alergii na pyly, a proto vykácíte stromy široko daleko a vytrháte všecky kytky. Jistě, i to je řešení. Zeman má zase alergii na blbce, proto vyhledává prostředí, kde srážka s blbcem (v jeho pojetí) nehrozí. Místo do zemí EU jezdí do Ruska a Číny a doma navštěvuje sjezdy KSČM a SPD.

Přiznejme si, že taková alergie je strašná metla. A Zeman i Babiš ji mají ještě ke všemu celoroční, nejen v pylové sezoně. Hrůza.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy