Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 4. 2018 7:30

Zeman káže KSČM o pokání? Jako by pes přednášel o mňoukání. Nekající se partaj rve do vlády

Prezident si hraje s minulostí, pohrdá lidmi jako byla Horáková, Píka, Slánský, Beran a další. Nabízí revoluci nehodnot. Nebrat. Lžiprorok.
Prezidenta, který jako první zavítal na sjezd komunistů od roku 1989, čekali protestující.
Prezidenta, který jako první zavítal na sjezd komunistů od roku 1989, čekali protestující. | Foto: Zbyněk Pecák

O víkendu sjezdovali komunisté. I přes prohru ve volbách si do čela opět zvolili Vojtěcha Filipa, jemuž StB dala krycí jméno Falmer. Těsně porazil Josefa Skálu z tvrdého křídla KSČM. Výsledek sjezdu: strana se nepohnula ani o píď dopředu, trčí v temné minulosti, neschopna sebereflexe. Politický hrob, z něhož stále ještě vylézají stíny a získávají si hlasy (čím dál méně).

Tristní zvláštností sjezdu se stala návštěva prezidenta Miloše Zemana. Přijel jako první hlava státu od roku 1989 do strany absolutně zatuhlé, otočené k budoucnosti zády.

Byla to už druhá Zemanova vzdoronávštěva. Loni v prosinci svou přítomností poctil sjezd SPD. Delegáty Okamurova extrémního uskupení nazýval "kolegové" a citoval jim Branibory v Čechách "My nejsme lůza, my jsme lid". Provokace. Přijel si říct o podporu v přímé volbě a dostal ji.

Co znamenala návštěva prezidenta na sjezdu KSČM? Provokuje a provokace mu vyšla na sto procent. V době, kdy "kázal" o pokání komunistům, sloužil v katedrále svatého Víta kardinál Duka mši u příležitosti návratu ostatků kardinála Josefa Berana, jehož komunisté tvrdě pronásledovali, do vlasti. Bylo by se čekalo, že hlava státu na té mši bude přítomna. Nebyla. Příznačné.

Proč se vydal na sjezd filipovců, dříve grebeníčkovců? Jel prohloubit příkop zející v české společnosti, vysmát se demokratům, kteří ho neberou. Byl to další výsměch změně po roku 1989. Zeman promyšleně ničí odkaz Listopadu. Proto se hlásí k extrému, k Rusku, ke komunistické Číně.

Na sociálních sítích zazněl názor, že jel za komunisty, aby se vyrovnali s minulostí. To je omyl, spolknutí Zemanovy návnady.

Seďte jak pěny, potřebujete mě

Na sjezdu držel dlouhou řeč. Vykládal o minulosti, komunisty takřka třicet let po revoluci poučoval: "Soudružky a soudruzi, to čemu říkáte Vítězný únor, byl ve skutečnosti prohraný únor. A víte proč? Protože vytvořil monopol moci. A podobně jako v ekonomii, jakýkoli monopol vede k degeneraci, odstraňuje přirozenou soutěž, nevytváří tlak na inovace a zdokonalování se a naopak vede k tomu, co bych nazval jakobínským terorem."

Pokračoval: "Nejdříve justiční vraždy politických oponentů - Heliodor Píka, Milada Horáková a další. O něco později justiční vraždy komunistů, například i Rudolfa Slánského. Jinými slovy to nebyly deformace, přestaňme si lhát do kapsy, to nebyly ani chyby, to byly zločiny. A jako zločiny je musíme umět pojmenovat, chceme-li mluvit pravdu."

Ta fakta dávno známe, byl přijat zákon o zločinnosti komunistického režimu. Proč to rudým říkal? Aby je změnil, poučil o historii? Ne, vždyť v Nymburku nenápadně podpořil Vojtěcha Filipa, neměnnou minulost. Řeči o Horákové a Píkovy, to byla jen frajeřina: já vám to tu natřu a vy budete sedět jak pěny, protože mě potřebujete, vedu vás do vlády. Zeman se předváděl, což dělá rád a často.

Na sjezd KSČM jel prosadit svou, probagrovat vládu ANO, SPD (krajní pravice) a komunistů (krajní, konzervativní, napůl stalinistické levice). A jel tam taky, aby naštval ODS, TOP 09, Piráty, lidovce, Starosty. Přijel probouzet mrtvé, duchy.

Jeho řeč na sjezdu znovu ukázala, že nemá, co by sdělil, je prázdný. Pokud to někdo vnímal jako pokus o vyrovnání se s minulostí, mýlí se, šlo o opak. Aniž by se KSČM změnila, aniž by vyšla do moderní Evropy, on ji mrtvou, zády otočenou k budoucnosti, na just strká do vlády.

Dominik Duka na mši za kardinála Berana řekl, že KSČM "se přes volební porážku dožaduje stále většího podílu na moci". To sice ano, avšak dnes nás neohrožuje návrat komunismu či socialismu, jak jsme ho znali do roku 1989.

Voliči jako vodní řasy

Že se komunisté derou ke vládě, to nevypovídá o nich, nýbrž o nás. Mnoho českých voličů netuší, co je demokracie, jsou jako vodní řasy, které nevědí, co je voda, ale když jsou vyplaveny na břeh, na sucho, zahynou.

Zeman jel za stranou, která vězí v minulosti, s níž se nevyrovnala. Aby jeho cesta měla smysl, aby bylo omluvitelné, že se hlava státu neúčastní uložení ostatků kardinála Berana, jemuž komunisti zničili život, vzali vlast, kterou Zeman a SPD tolik vzývají, to by musel na sjezdu mluvit o současnosti, o tom, jaký smysl má levice, internacionalismus, solidarita atd. Vždyť EU je projekt, který by levice měla vítat, sjednocení, podpora slabých (států i lidí), obrana před válkami. Musel by tam říct: Jestli chcete do vlády, zbavte se stalinistů, v dnešním světě nemají obdivovatelé masového vraha co dělat.

Nic takového neudělal, vlastně jen (zřejmě to nebyl jeho záměr)  vypíchl, proč KSČM nemá mít s vládou demokratické země nic společného: drží mezi sebou lidi, kteří oplakávají minulý režim, žijí ve lži, hnusí se jim svoboda, i když se účastní demokratických voleb atd.

Tyto lidi Zeman, právě Zeman, vyzval k pokání? ("Nezapomeňte, že pokání očišťuje, že pokání je předstupněm k odpuštění a také předstupněm k normálnímu životu," kázal.) Copak on, tento opak kajícníka, se někdy kál? Vyznal své viny? Směšné. Jako by pes přednášel kočkám o mňoukání.

Poté, co vypíchl jejich odmítání změny, poté, co je na oko "napomenul", co si historicky zamachroval a zahrál si na kazatele, pozval KSČM do vlády. Nezměněnou, z velké části extrémní stranu. A s ní tam vede extrémní pravici, podporuje nejabsurdnější, nejnedemokratičtější spojení, jaké si jen lze představit.

To že byl pokus o vyrovnání s minulostí? Nesmysl. Zeman si hraje s minulostí, pohrdá lidmi jako byla Horáková, Píka, Slánský, Beran a další. Nabízí revoluci nehodnot. Nebrat. Lžiprorok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy