Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
13. 1. 2010 8:50

Bloger zveřejnil, co Havlovi píší disidenti z Číny

Souvislosti případu autora čínské Charty na blozích osobností
Václav Havel vkládá dopis adresovaný čínskému prezidentovi do schránky čínského velvyslanectví
Václav Havel vkládá dopis adresovaný čínskému prezidentovi do schránky čínského velvyslanectví | Foto: Jan Langer

O Vánocích byl v Pekingu za rozvracení státu odsouzen k jedenácti letům vězení veterán čínského hnutí za demokracii Liou Siao-po. Zatčen byl před více než rokem poté, co byl zveřejněn dokument Charta 08, který obsahuje návrh na modernizaci čínského politického systému ve smyslu jeho demokratizace. Liou Siao-po je spoluautorem a jedním z prvních signatářů dokumentu.
Autoři textu se inspirovali československou Chartou 77.

Další souvislosti případu zveřejnil ve svém blogu na Aktuálně.cz Igor Blaževič, ředitel lidsko-právního festivalu Jeden svět.

V blogu zmiňuje aktivitu Václava Havla, Pavla Landovského a Václava Malého, kteří se v den výročí Charty 77 pokusili na čínském velvyslanectví v Praze předat otevřený dopis československých chartistů adresovaný čínskému prezidentovi, ve kterém bývalí disidenti žádají propuštění zmíněného chartisty Liou Siao-po.

Blaževič v blogu píše o ohlasu výzvy ve světě a zveřejňuje dopis, který Havlovi, Landovskému a Malému poslala manželka vězněného Liou Siao-po.

„Vzhledem k tomu, že v našem každodenním životě jsou odposlechy, kontrola, sledování a obtěžování všudypřítomné, můj manžel a já doma o svém absurdním životě říkáváme, že je to ,úplně jako z Kafky'..." stojí v dopise. „V Praze i v Pekingu sněžilo, Vaše postavy a Váš dopis mě v zimě zahřály," píše Liou Sia, manželka vězněného chartisty.

Foto: Aktuálně.cz
Více v blogu Igora Blaževiče: Češi se mají čím chlubit - Chartou 77

Případem vězněného Liou Siao-po se ve svém blogu na Aktuálně.cz zabývá také sinoložka Olga Lomová.

„Nakonec Liou Siao-po dostal jedenáct let, o čtyři roky méně, než na kolik byl v r. 1979 odsouzen jeho předchůdce Wej Ťing-šeng, který jako první v dějinách Čínské lidové republiky veřejně prohlásil, že bez reformy politického systému směrem k pluralitní demokracii jsou hospodářské reformy k ničemu," píše sinoložka, která dodává, že „jistý pokrok tu je". Lze jej podle ní měřit čtyřmi lety vězení a několika tisícovkami lidí - kteří jsou ochotni riskovat ve jménu demokracie a vlády zákona - tedy lidí, kteří podepsali Chartu 08.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Olgy Lomové: Pokrok v Číně



Další blog Olgy Lomové o problematice lidských práv v Číně: Třicet století starý argument

 

Právě se děje

Další zprávy