Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
13. 1. 2010 8:50

Bloger zveřejnil, co Havlovi píší disidenti z Číny

Souvislosti případu autora čínské Charty na blozích osobností
Václav Havel vkládá dopis adresovaný čínskému prezidentovi do schránky čínského velvyslanectví
Václav Havel vkládá dopis adresovaný čínskému prezidentovi do schránky čínského velvyslanectví | Foto: Jan Langer

O Vánocích byl v Pekingu za rozvracení státu odsouzen k jedenácti letům vězení veterán čínského hnutí za demokracii Liou Siao-po. Zatčen byl před více než rokem poté, co byl zveřejněn dokument Charta 08, který obsahuje návrh na modernizaci čínského politického systému ve smyslu jeho demokratizace. Liou Siao-po je spoluautorem a jedním z prvních signatářů dokumentu.
Autoři textu se inspirovali československou Chartou 77.

Další souvislosti případu zveřejnil ve svém blogu na Aktuálně.cz Igor Blaževič, ředitel lidsko-právního festivalu Jeden svět.

V blogu zmiňuje aktivitu Václava Havla, Pavla Landovského a Václava Malého, kteří se v den výročí Charty 77 pokusili na čínském velvyslanectví v Praze předat otevřený dopis československých chartistů adresovaný čínskému prezidentovi, ve kterém bývalí disidenti žádají propuštění zmíněného chartisty Liou Siao-po.

Blaževič v blogu píše o ohlasu výzvy ve světě a zveřejňuje dopis, který Havlovi, Landovskému a Malému poslala manželka vězněného Liou Siao-po.

„Vzhledem k tomu, že v našem každodenním životě jsou odposlechy, kontrola, sledování a obtěžování všudypřítomné, můj manžel a já doma o svém absurdním životě říkáváme, že je to ,úplně jako z Kafky'..." stojí v dopise. „V Praze i v Pekingu sněžilo, Vaše postavy a Váš dopis mě v zimě zahřály," píše Liou Sia, manželka vězněného chartisty.

Foto: Aktuálně.cz
Více v blogu Igora Blaževiče: Češi se mají čím chlubit - Chartou 77

Případem vězněného Liou Siao-po se ve svém blogu na Aktuálně.cz zabývá také sinoložka Olga Lomová.

„Nakonec Liou Siao-po dostal jedenáct let, o čtyři roky méně, než na kolik byl v r. 1979 odsouzen jeho předchůdce Wej Ťing-šeng, který jako první v dějinách Čínské lidové republiky veřejně prohlásil, že bez reformy politického systému směrem k pluralitní demokracii jsou hospodářské reformy k ničemu," píše sinoložka, která dodává, že „jistý pokrok tu je". Lze jej podle ní měřit čtyřmi lety vězení a několika tisícovkami lidí - kteří jsou ochotni riskovat ve jménu demokracie a vlády zákona - tedy lidí, kteří podepsali Chartu 08.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Olgy Lomové: Pokrok v ČíněDalší blog Olgy Lomové o problematice lidských práv v Číně: Třicet století starý argument

 

Právě se děje

před 12 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy