Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
11. 2. 2010 17:35

Blogeři o médiích: Kam směřují a jak je zlepšit?

Žák, Fridrich, Štern a čtenáři debatují o kvalitě a budoucnosti médií
Foto: Aktuálně.cz

"Dlouhou dobu mě fascinovala a dráždila plytkost masových médií, než jsem přišel na to, že plytkost není chybou ale podstatou dnešních médií masové komunikace," píše v úvodu ke svému rozsáhlému článku o médiích scénárista Jan Štern, který na blozích Aktuálně.cz odstartoval diskusi o kvalitě současných médií.

Štern pokračuje: "Pro média, jejichž úkolem je říkat pravdu, je svoboda klíčovým předpokladem náležitého plnění jejich funkce. Média jsou na nedostatek svobody stejně citlivé jako laboratorní myši na důlní plyn. To neznamená, že při nedostatku svobody umírají média, to vůbec ne. Naopak leckdy doslova kvetou, ale to, co umírá, je pravda."

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Jana Šterna: Média, pravda a svoboda

Úvodní díl svého seriálu o médiích následně publikoval ve svém blogu na Aktuálně.cz také šéf zpravodajství České televize Milan Fridrich.

"Zatím si myslíme, že je to jen naší érou - soužití knihy, novin, rozhlasu a klasické televize s internetem, sociálními sítěmi, celebritizací zpravodajství a videí on demand. To je nesmělý začátek dalšího rozmělňování podoby médií a většího důrazu na obraz a zvuk," myslí si Fridrich, podle kterého nás čeká doba, kdy "typ média bude mít životnost úspěšné seriálové série nebo možná kratší."

Následná čtenářská debata se stočila ke kvalitě českých médií a ke kvalitě zpravodajství České televize, kterou řada diskutujících kritizuje.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Milana Fridricha a čtenářská debata: O mrtvé epoše aneb kacířské úvahy nad médii I.

Další bloger, bývalý předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák se ve svém blogu zabývá právě kvalitou novinářské práce v České televizi, a to konkrétně diskusním pořadem Otázky Václava Moravce. V minulém díle pořadu vystoupili mimo jiné ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, její náměstek Marek Šnajdr a bývalý ministr David Rath.

Žák tuto debatu zprostředkovanou veřejnoprávní televizí ostře kritizuje. "K čemu přesně je diskuse, která nemá ani informační charakter, ani nenutí politiky skládat veřejnosti účty? To není vina moderátora. To je vina instituce, která se pilotnímu publicistickému pořadu nepostará o profesionální zázemí."

Pravidelní diskutující vystupující pod přezdívkami Vico a Petr z Tábora upozorňují, že řada lidí se na diskusní televizní pořady dívá jen kvůli sledování toho, jak se politici vzájemně napadají. "Všiml jsem si, že v rakouské státní televizi spíše používají formát politik a dva redaktoři (obvykle netelevizní). Ti mu kladou nepříjemné otázky na aktuální témata a divák se dozví něco konkrétního," dodává debatér Petr z Tábora.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Václava Žáka a čtenářská debata: Politika v České televizi 

Co si o kvalitě České televize, jejich pořadů a českých médií myslíte vy? Jak situaci zlepšit? Jaká je budoucnost médií? Do moderovaných čtenářských diskusí se můžete zapojit pod jednotlivými, výše uvedenými blogy nebo přímo pod tímto článkem.

 

Právě se děje

Další zprávy