Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
29. 9. 2008 17:20

Blogeři o Mnichovu: Kdo selhal? A kdo jednal správně?

Jak to vidí Paroubek, Zahradil, Čarnogurský a další
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bouřlivé emoce, dohady i odsudky, které nešetří silnými slovy, vyvolává i po sedmdesáti letech Mnichovská dohoda o odstoupení pohraničních území ČSR hitlerovskému Německu, jejíž výročí si nyní připomínáme.

Měla se Československá republika postavit na ozbrojený odpor? Selhal prezident Beneš, či mu naopak národ vděčí za to, že jej nevedl do zbytečné války, která by přinesla nesmírné oběti? Kdo tehdy vlastně zradil a kdo se zachoval správně?

Na tuto otázku hledají odpověď i blogeři na Aktuálně.cz.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek nachází paralelu mezi Benešem a svatým Václavem.

"Svým způsobem mi připomíná osud knížete Václava i osud jiného významného Čecha - prezidenta Edvarda Beneše, žijícího o tisíc let později. Oba dva, každý ve své době, museli čelit převaze nepřátel, oba dva vyvolávali projevy jak souhlasu, tak nesouhlasu pro svou politiku hledání možného. Oba dva museli v určitém okamžiku ustoupit hrubému nátlaku, ale to jim nebránilo v tom, že se pokoušeli o co nejlepší řešení situace ve prospěch naší země," píše Paroubek.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Paroubek:
O české státnosti, sv. Václavovi, Benešovi a současnosti

Publicista Karel Hvížďala naopak Beneše kritizuje.

"Milan Hauner, historik, který asi nejlépe nastudoval Edvarda Beneše, o něm tvrdí, že byl sice pilný a schopný, ale zároveň velký manipulátor a měl velmi omezené chápání demokracie, protože nikdy nepracoval v parlamentu jako opoziční politik, a proto od něj nebylo možné ani žádat (a očekávat), aby přijal roli patrona antinacistické fronty, kterou by musel válečným odporem sehrát," píše Hvížďala.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Mnichov 1938: Zrada sebe sama

Bývalý ministr polistopadové federální vlády Ján Čarnogurský míní, že z mnichovské krize je třeba brát si poučení i dnes.

"Súčasné usporiadanie medzinárodných vzťahov v Európe sa javí aspoň tak stabilné, ako sa javil Versailleský systém. Ale ten sa nakoniec veľmi stabilným neukázal. ... Po skončení vojny obnovu hraníc Československa najviac podporoval Sovietsky zväz. Ani on to asi nerobil z patetickej slovanskej lásky, ale pre zhodu svojich geopolitických záujmov. Z toho plynie pre Slovákov aj pre Čechov poučenie: kde to neškodí našim záujmom, zbližovať naše záujmy s Východom, čiže najmä s Ruskom. A najdôležitejšie je ďalšie poučenie z Mníchova: už nikdy bezpečnostne nezávisieť iba na Západe."

Foto: Aktuálně.cz
Ján Čarnogurský:
Okrúhle výročia: Mníchovská dohoda

Místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek míní, že případné soudy vynášené nad prezidentem Benešem jsou soudy nad námi samými.

"Nejde jen o náš domácí spor o Beneše. Jde o to, kam bude Beneš zařazen v evropských dějinách. I zde vedeme vážný spor s některými hlasy, které zaznívají od našich sousedů a které dělají z Beneše zloducha a monstrum. Prohrát tento spor o Beneše by znamenalo i prohrát spor o pověst první republiky, její demokratický charakter a profil jejích politických reprezentantů," tvrdí Zaorálek.

Foto: Aktuálně.cz
Lubomír Zaorálek:
Soud nad Benešem je i soudem nad námi

Europoslanec za ODS Jan Zahradil připomíná v souvislosti s mnichovskou smlouvou jméno britského ministra Duffa Coopera, který kvůli tehdejšímu postoji britské vlády rezignoval na svůj post.

"Duff Cooper byl typický britský gentleman a velký vlastenec. Platil ale také za bonvivána, populárního společníka, milovníka literatury a poezie, kterou i sám tvořil. Za manželku měl jednu z dobových celebrit, lady Dianu Mannersovou. Jejich syn John Julius Norwich o něm napsal : "Miloval každý moment svého života a jeho smysl pro humor jej nikdy nezradil." Během Mnichova patřil k těm, kdo zachraňovali čest britské politiky v duchu jejích nejlepších tradic. Právě v těchto dneech si proto zaslouží naši vzpomínku," napsal Zahradil.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Zahradil:
Duff Cooper - muž, jenž kvůli Mnichovu odešel z Chamberlainovy vlády
 

Právě se děje

Další zprávy