Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
28. 3. 2009 10:30

Blogeři se přou o pád vlády: hloupost, či nutný krok?

Havel, Zahradil, Kraus, Pehe a další probírají důvody a následky pádu Topolánkova kabinetu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bylo nutné odvolat Topolánkovu vládu uprostřed českého předsednictví Evropské unie a sílící ekonomické krize?

Je její pád logickým vyvrcholením nedůvěry v její kvality, neschopnosti prosadit změny v parlamentu či odmítnutím její politiky obecně?

Tyto otázky si pokládají Aktuálně.cz blogeři i čtenáří, kteří o jejich textech debatují. Připojte svůj názor, podělte se s ostatními o svůj úhel pohledu.

"Sociální demokrati vládli se stojedničkovou koalicí dost dlouho na to, aby věděli, že je to špatné řešení. Máte-li sto jedna stoprvních poslanců, stanete se hanebně otrokem skoro každého z nich. Až se ucho utrhne. Sociální demokrati za takové řešení zaplatili ztrátou dvou premiérů a gigantickým propadem preferencí. Mirek Topolánek si ale vybral totéž. Či lépe řečeno, bylo mu to vybráno. Poučení je velice prostinké. Chraňme se další vlády se slabým mandátem," radí stínový ministr školství a lídr sociálnědemokratické kandidátky pro volby do Evropského parlamentu Jiří Havel.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Havel:
Padlá vláda

Jan Zahradil, europoslanec za ODS míní, že Česká republika v současné době potřebuje hlavně tři věci: plnohodnotnou vládu, politickou stabilitu a ze strany zahraničních partnerů předvídatelnost. "Po včerejšku (psáno ve středu, pozn. red) díky nesourodé koalici 101 zákeřných hlasů nemáme ani jediné. A to v době celosvětové hospodářské krize a to v čase, kdy naše země předsedá institucím Evropské unie", míní Zahradil.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Zahradil:
Pohár nezodpovědnosti přetekl

Místopředseda sněmovny i ČSSD Lubomír Zaorálek tvrdí, že jeho straně nejde o převzetí moci, ale jen splnila svou povinnost opozice v situaci, která hrozí trvale vážně poškodit celou zemi. "Kéž by si takto odpovědně plnil své závazky také premiér Topolánek. Jeho poslední vystoupení v Evropském parlamentu působí dojmem: Já končím, tak teď mohu říkat cokoli. Konečně to těm Američanům natřu!" odkazuje Zaorálek na Toplánkův středeční projev v Bruselu.

Foto: Aktuálně.cz
Lubomír Zaorálek:
Po Topolánkovi potopa?

Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég ČSOB a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) míní, že jsem si v době krizí zcela zbytečně přidělali další. "Mohli jsme ukázat, že středně velká země (do omrzení opakuji, že nejsme malou evropskou zemí!) zvládne předsednictví stejně dobře, jako země velké. Koneckonců, proč by měly velké země zvládat předsednictví lépe? Naopak menší země alespoň do svého předsednictví nezamíchávají tolik vlastních ambicí, a mají tak předpoklad být šikovnějším moderátorem a respektovanějším vyjednavačem. Mohli jsme ukázat, ale neukázali," míní Sedláček.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Sedláček:
Když je krizí málo aneb Taky máte rádi pády vlády?

Někdejší člen volebního týmu Jana Švejnara, Karel Matoušek, se zamýšlí nad tím, kdo může z pádu vlády profitovat. "Ale co dál? Minulý týden se měli sejít Klaus a Bém s Tlustým, což všichni zúčastnění pochopitelně popírají. Jiří Paroubek se dnes vyjádřil, že sestavením nové vlády by měl být pověřen někdo jiný z ODS než Topolánek. Že by další šance pro téměř odepsaného Béma? Never say never. Jiný poslanec mluvil o vládě národní jednoty...,"  upozorňuje Matoušek. 

Foto: Aktuálně.cz
Karel Matoušek:
idnes.cz: Je to hustý, Bém a Tlustý?
Klaus a "prázdný a falešný" Topol

Politolog Jiří Pehe považuje sesazení vlády jako projev politické nedospělosti. "Topolánkova vláda si jistě zasloužila tlak opozice, možná i odvolání. Jenže když zasadíme snad i oprávněnou snahu odvolat tuto slabou a ve skandálech zapletenou vládu do širšího domácího a mezinárodního politického kontextu, nemůže například nezaujatý zahraniční pozorovatel než žasnout nad nedostatkem odpovědnosti a destruktivními tendencemi českých politiků," míní Pehe.

Jiří Pehe
Sesazení vlády jako projev politické nedospělosti
Pád vlády způsobí velké problémy

Dramaturg a scénarista Jan Štern považuje vyslovení nedůvěry vládě rovnou za nezodpovědnou hloupost. "Sociální demokracie svrhla vládu Mirka Topolánka, protože stoupala premiérova popularita a také preference ODS díky tomu, že vláda úspěšně vykonávala předsednictví EU a to ve velmi nesnadné době. Po dlouhé době jsme mohli v našich dějinách něco dobrého vykonat pro svět. Jenže to bohužel bylo proti momentálním zájmům ČSSD, které se v podstatě zredukovaly na vývoj volebních preferencí. Zajímalo by mě, jestli vteřinu někoho ve vedení sociální demokracie napadlo, že je pro Českou republiku a potažmo pro EU škoda likvidovat vládu, které se takto na mezinárodním poli daří," píše Štern.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Štern:
Svržení vlády byla nezodpovědná hloupost

Spisovatel Ivan Kraus se zamýšlí nad tím, kdo asi po pádu Topolánkovi vlády oslavoval. "Slavilo se na Mariánském náměstí na magistrátu, slavilo se na Pražském hradě - dneska do půl druhé do rána, jsem slyšel - slavilo se podle mě v Kremlu a na ruské ambasádě a možná se také slavilo v Lidovém domě, ale to míň," cituje Kraus premiéra Topolánka.

Foto: Aktuálně.cz
Ivan Kraus:
Trochu o oslavách
 

Právě se děje

Další zprávy