Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
30. 1. 2010 21:07

Blogeři útočí, Bém se brání: Kdo tedy může za Opencard?

Blogeři Pehe, Kasl, Liška a Ryšlinková píší o pražském magistrátu

"Bém dokázal v Praze vybudovat komplexní klientelský systém, z něhož dlouhá léta profitoval nejen on. V tomto okamžiku mu ale, zdá se, jeho vlastní dítě přerostlo přes hlavu. Přes tři čtvrtě miliardy stála realizace Opencard - pro mne plastové tramvajenky za dva a půl tisíce korun kus, pro jiné úžasný zdroj obohacení a zřejmě i financování volební kampaně a lecčeho dalšího," napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz bývalý pražský primátor Jan Kasl.

Kasl a další blogeři píšící v rámci projektu Aktuálně.cz Blogy osobností reagovali na kauzy na pražské radnici, které v posledních týdnech přetřásají média.

Kasl v blogu ze svého pohledu popisuje, jakým způsobem byl na pražské radnici schvalován projekt takzvané Opencard, který stál daňové poplatníky stamiliony korun.

"Primátor Bém se snažil shodit odpovědnost na náměstka Blažka, který jistě není bez viny na mrhání veřejnými prostředky, ale opencard nikdy nebylo jeho 'dítě'. Žádný z politiků nepřijal odpovědnost za neefektivně vynaložené a možná i zneužité stamiliony a neodstoupil," píše Kasl.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Jana Kasla: Opencard - eso v rukávě?

Už na konci minulého roku pražská zastupitelka Jana Ryšlinková ve svém blogu na Aktuálně.cz oznámila, že kvůli kauze Opencard podává trestní oznámení na neznámého pachatele, a to pro podezření ze spáchání 7 trestních činů. "Uvedené trestní oznámení podávám proto, že je zde důvodné podezření, že se jedná o rozsáhlou, vysoce sofistikovanou trestnou činnost organizované skupiny osob, a je rovněž podezření, že uvedenými trestními činy byla způsobena škoda značného rozsahu," napsala Ryšlinková.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Jany Ryšlinkové: Otevřená karta s tunelem

Pavla Béma a vedení pražského magistrátu ve svém blogu tvrdě kritizuje také předseda Strany zelených Ondřej Liška. V jednom z blogových textů píše o tom, jak podle jeho názoru v Praze vládnoucí ODS před komunálními volbami dopředu manipuluje volební výsledky, a to změnami v hranicích volebních obvodů. "Záměr ODS rozdělit hlavní město na sedm obvodů, takže k získání křesla v zastupitelstvu bude potřeba zisk více než 10 % hlasů, je čistě účelový. Nespravedlivě postiženy budou především menší strany, které v tomto volebním období nejvíce rušily Bémovy a Janouškovy kruhy," napsal Liška.

V dalším textu se šéf zelených zabývá nákupem vozů značky Hummer pro pražskou policii a nápadem politiků poslat tyto vozy na zemětřesením postižené Haiti. "Nápad poslat hummery na zemětřesením stižené Haiti zatím daňové poplatníky nic nestál, ale pokud se ho pražská radnice rozhodne realizovat, půjde o jeden z nejneefektivnější nesmyslů v dějinách hlavního města. Navíc se jedná o ostudnou ukázku salónní a neúčinné ,pomoci', jejímž jediným smyslem je PR," myslí si Ondřej Liška.

Foto: Aktuálně.cz
Celé texty Ondřeje Lišky:
Bémův gerrymandering aneb Nerušte naše kruhy!
Hummer na Bémově talíři

Politický komentátor Jiří Pehe se ve svém blogu zabývá příčinami toho, proč se v posledních měsících v médiích opakovaně hovoří o kauzách souvisejících s pražským magistrátem.

"Problémy které se v Praze nakupily v poslední době, souvisí i s tím, že v roce 2006 získala ODS v Praze absolutní většinu. Přizvala sice formálně do městské rady zástupce dvou malých stran, ale de facto máme co do činění s vládou jedné strany," tvrdí Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Jiřího Pehe: Proč je Praha politický skandál

Svůj blog na Aktuálně.cz má také pražský primátor Pavel Bém. Ve svém posledním textu reaguje na další kritiku směřující na pražský magistrát, a to od bývalého prezidenta Václava Havla, který upozornil na rizika toho, že magistrát metropole ovládá jedna strana a zmínil také podle jeho názoru "nekoncepční rozvoj města".

"Vážený pane prezidente Havle, tato pražská pravicová vláda vzešla ze zcela svobodných a demokratických voleb. Z principu, za který jste celý život bojoval a který nyní vlastně popíráte tím, že před jeho výsledkem varujete. Je to od Vás, přiznám se, pro mne nečekaný a nevídaný protimluv," reagoval Bém.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Pavla Béma: Václav Havel tentokrát šlápl vedle

Co si myslíte o politice pražského magistrátu? Je rozvoj metropole koncepční? Do čtenářských diskusí moderovaných editory Aktuálně.cz se můžete zapojit pod výše uvedenými blogy nebo přímo pod tímto textem.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy