Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
30. 1. 2010 21:07

Blogeři útočí, Bém se brání: Kdo tedy může za Opencard?

Blogeři Pehe, Kasl, Liška a Ryšlinková píší o pražském magistrátu

"Bém dokázal v Praze vybudovat komplexní klientelský systém, z něhož dlouhá léta profitoval nejen on. V tomto okamžiku mu ale, zdá se, jeho vlastní dítě přerostlo přes hlavu. Přes tři čtvrtě miliardy stála realizace Opencard - pro mne plastové tramvajenky za dva a půl tisíce korun kus, pro jiné úžasný zdroj obohacení a zřejmě i financování volební kampaně a lecčeho dalšího," napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz bývalý pražský primátor Jan Kasl.

Kasl a další blogeři píšící v rámci projektu Aktuálně.cz Blogy osobností reagovali na kauzy na pražské radnici, které v posledních týdnech přetřásají média.

Kasl v blogu ze svého pohledu popisuje, jakým způsobem byl na pražské radnici schvalován projekt takzvané Opencard, který stál daňové poplatníky stamiliony korun.

"Primátor Bém se snažil shodit odpovědnost na náměstka Blažka, který jistě není bez viny na mrhání veřejnými prostředky, ale opencard nikdy nebylo jeho 'dítě'. Žádný z politiků nepřijal odpovědnost za neefektivně vynaložené a možná i zneužité stamiliony a neodstoupil," píše Kasl.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Jana Kasla: Opencard - eso v rukávě?

Už na konci minulého roku pražská zastupitelka Jana Ryšlinková ve svém blogu na Aktuálně.cz oznámila, že kvůli kauze Opencard podává trestní oznámení na neznámého pachatele, a to pro podezření ze spáchání 7 trestních činů. "Uvedené trestní oznámení podávám proto, že je zde důvodné podezření, že se jedná o rozsáhlou, vysoce sofistikovanou trestnou činnost organizované skupiny osob, a je rovněž podezření, že uvedenými trestními činy byla způsobena škoda značného rozsahu," napsala Ryšlinková.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Jany Ryšlinkové: Otevřená karta s tunelem

Pavla Béma a vedení pražského magistrátu ve svém blogu tvrdě kritizuje také předseda Strany zelených Ondřej Liška. V jednom z blogových textů píše o tom, jak podle jeho názoru v Praze vládnoucí ODS před komunálními volbami dopředu manipuluje volební výsledky, a to změnami v hranicích volebních obvodů. "Záměr ODS rozdělit hlavní město na sedm obvodů, takže k získání křesla v zastupitelstvu bude potřeba zisk více než 10 % hlasů, je čistě účelový. Nespravedlivě postiženy budou především menší strany, které v tomto volebním období nejvíce rušily Bémovy a Janouškovy kruhy," napsal Liška.

V dalším textu se šéf zelených zabývá nákupem vozů značky Hummer pro pražskou policii a nápadem politiků poslat tyto vozy na zemětřesením postižené Haiti. "Nápad poslat hummery na zemětřesením stižené Haiti zatím daňové poplatníky nic nestál, ale pokud se ho pražská radnice rozhodne realizovat, půjde o jeden z nejneefektivnější nesmyslů v dějinách hlavního města. Navíc se jedná o ostudnou ukázku salónní a neúčinné ,pomoci', jejímž jediným smyslem je PR," myslí si Ondřej Liška.

Foto: Aktuálně.cz
Celé texty Ondřeje Lišky:
Bémův gerrymandering aneb Nerušte naše kruhy!
Hummer na Bémově talíři

Politický komentátor Jiří Pehe se ve svém blogu zabývá příčinami toho, proč se v posledních měsících v médiích opakovaně hovoří o kauzách souvisejících s pražským magistrátem.

"Problémy které se v Praze nakupily v poslední době, souvisí i s tím, že v roce 2006 získala ODS v Praze absolutní většinu. Přizvala sice formálně do městské rady zástupce dvou malých stran, ale de facto máme co do činění s vládou jedné strany," tvrdí Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Jiřího Pehe: Proč je Praha politický skandál

Svůj blog na Aktuálně.cz má také pražský primátor Pavel Bém. Ve svém posledním textu reaguje na další kritiku směřující na pražský magistrát, a to od bývalého prezidenta Václava Havla, který upozornil na rizika toho, že magistrát metropole ovládá jedna strana a zmínil také podle jeho názoru "nekoncepční rozvoj města".

"Vážený pane prezidente Havle, tato pražská pravicová vláda vzešla ze zcela svobodných a demokratických voleb. Z principu, za který jste celý život bojoval a který nyní vlastně popíráte tím, že před jeho výsledkem varujete. Je to od Vás, přiznám se, pro mne nečekaný a nevídaný protimluv," reagoval Bém.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Pavla Béma: Václav Havel tentokrát šlápl vedle

Co si myslíte o politice pražského magistrátu? Je rozvoj metropole koncepční? Do čtenářských diskusí moderovaných editory Aktuálně.cz se můžete zapojit pod výše uvedenými blogy nebo přímo pod tímto textem.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy